1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitim hakkında

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 13 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir inşaat firmasında 850 işçinin mesleki eğitim belgesi alması gerekiyor İstanbulda. Ne yapmamız gerekiyor nerelerden aldırabiliriz bu eğitimi ?
  2. Göktuğ Gül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111003
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Halk eğitim merkezleri, bazı meslek liseleri (meb'e dilekçe göndererek kurs açabiliyor) veya meb'den onaylı özel kuruluşlardan bu hizmeti alabilirsiniz. İsterseniz bu konuda yardımcı olmaya çalışırım.
  3. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu mebden onaylı özel kuruluşlar kimlerdir nerden bulabiliriz hocam
  4. Göktuğ Gül İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111003
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    yamalı bohçaya döndü kanun :)
  6. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,
    Çalışmakta olduğum firmada mesleki yeterlilik belgesi alımı için bana bir görev yüklendi. Normalde İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'te böyle bir görevimiz yok. Bu görev personel işlerinin olması gerekmiyor mu ?

Selin Kaya
    İSG Uzmanı
  7. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu görevi yeni bir bildiriye kadar zaten gerçekleştiremiceksiniz. Sanıyorum ki size verilen görev bunun takibi için,bence çok vaktinizi almaz
  8. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok takibi değil. 450 çalışanın hangi işlerde çalıştığını tespit etmek, bazı işkollarında min 12 kişilik sınıf açma olayını tamamlayamadığımızdan denklik olayına gitmek vs vs. Hepsini benim organize etmem gerekiyor. İlk cümlenizi açar mısınız? Mesleki yeterlilikler askıya mı alındı ?
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Evet askıya alındı,
    http://hbogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_02/14112231_agir_ve_tehlikeli_isler.pdf

Aslında mesleki eğitim üzerine protokol imzalamış olan firmalardan eğitmenler gelip eğitim modülü ve denkliğini oluşturuyorlar..Bu konuda siz onları gezdirip, çalışan personelin tam olarak ne işi yaptığını söylemeniz yeterli olacak,birde bazı evraklar isterler bunları toplayacaksınız.Kişisel evrak bitirme belgesi,diploma nufus czdnı ftkpisi vb. gibi..
    Zaten sizin uzman olarak görevlerinizden birini yapıyor olacaksınız..
    Kolay gelsin.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Bu sizin göreviniz değil siz yol gösterici ve yaptırtmakla yükümlüsünüz. Artık işveren ve bölüm sorumlularının isg sadece uzmanın değil bütün çalışanlara ait olduğunu bilmeli. Kaldıkı egitimleri eğitimleri planlayan organize eden ve nasıl yapıldığı şirketinizde diğer yönetim sistemleri geregi tanımlanmıstır.
  11. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,
    Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasıyla mesleki eğitimler de sekteye vurdu. Mesleki Eğitim Merkezini aradım ve artık kısa süreli mesleki eğitim modüllerinin olmayacağını, uzun süreli (Ustalık Kalfalık gibi) eğitimlerin olacağını belirtti. İdari para cezalarının ise "Mesleki Eğitimler" için kaldırıldığından bahsetti ama ben tam emin olamadım.
    Bu konuda bilgisi olan varsa çok sevinirim.

Selin KAYA
    C Sınıfı İSG Uzmanı
  12. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İl milli eğitim müdürlüklerine dilekçe ile ilgili kişilerin isimlerini belirtiyorsun.Onlar sisteme girdikten sonra gruplar oluşturuyorlar.Gruplar açıldığnda sen firmanda iş güvenliği uzmanı olarak eğitim verebiliyorsun.Ben bu şekilde bir duyum aldım.
  13. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    mesleki eğitim verebilmek için teknik öğretmen olmanız lazım, her uzman bu eğitimi veremez...
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Nurdan Hanım mili eğitim ile berbar ortaklasa eğitim modülleri cıkartılır ve bunların bır kısmını ( genel isg, kkd vs vs) uzman verir. Ayrıca yönetmelik iptalleri oldugu için egitimler durmus durumdadır.
  15. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    evet tabiki iş güvenliği ile alakalı eğitimleri verebiliyoruz ama diğer mesleki eğitimler için demiştim Ali bey. Ve şu anda eğitimler durdurulduğu için beklemedeyiz bakalım.
  16. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Maden mühendisi ,İş güvenliği uzmanı ve Teknik nezaretçi baktığı ocakla ilgili olarak mesleki eğitim veremez mi ? Kim verecek?
  17. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Halk eğitim merkezi ile görüşün,geçici beklemede olan bu eğitimlerle ilgili sorun çözüldüğünde,eğitim verebilirsiniz.Şöyle birşey var, baktığınız ocaktaki işçilerin mesleki eğitim modülünde maden mühendisi eğitm verebilr diyor ise,verebilirsiniz pekala, ancak halk eğitim merkezi ile görüşün,sertifikaları onlar verecek ennihayetinde
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    parada verecekler mi..:)
  19. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    firması halk eğitime daha az para verecek,artık ne kadarını uzmana verir bilinmez
  20. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki eğitim verebilmek için MEB'ten Usta Öğreticilik Belgesi almak gerekiyor. Mesela maden mühendisliği mezunusunuz, maden teknolojileri usta öğreticiliği alıyorsunuz, ve fabrikanızda ya da işletmenizde eğitim vereceğiniz yerin MEB tarafından eğitim salonu olarak onaylanması ve belgelenmesi gerekiyor. Ancak o şekilde eğitim verebiliyorsunuz diye biliyorum. Mesleki Eğitim Merkezi'ndeki yetkili bu şekilde aktarmıştı. İSG Eğitimi için modüllerin açılıyor olması gerekiyor çünkü Ağır ve Tehlikeli İşlerde....... diye geçmiyordu modül adı. Benim burada merak ettiğim konu, denetime geldiklerinde mesleki eğitim sertifikası olmayanlar için idari para cezası uygulayacaklar mı? MEM'deki yetkili idari para cezası mesleki eğitim için kaldırıldı demişti.

Selin Kaya
    C Sınıfı İSG Uzmanı