1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitim hakkında

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Anıl Keskin tarafından 13 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    şu sıralar denetimlerde ceza keseceklerine imkan vermiyorum
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Mesleki eğitimler durduğu için ceza vereceklerini sanmıyorum
  3. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar firmamıza bilirkişi geldiğinde mesleki eğitim belgesini sordu personellerin. 6331 de olup yönetmeliğinin olmamasını belirtmeme rağmen kanunda var ise olmalıdır. dedi ve raporuna işledi. hafife alınacak bir konu değil bence
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Firmanıza bilirkişi ne diye geldi,iş kazası mı oldu?
  5. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş kazasından sonra gelen bilirkişi
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bilirkişiler raporlarında belirtirler,doğru bakanlık müfettişleri denetlemelerinde cezai işlem uygulama konusunda mevzuata bir atıf bulamayacağı için henüz para cezası kesilemez diye düşünüyorum.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    geçici olarak yönetmelik ve tebliğler durduruldu,yeni düzenlemeler yapılıyor..
  8. ÖMER UYAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba,
    Tekstil firmasında çalışan bakım-onarım işçilerinin mesleki eğitimi nasıl olacak? Meslek lisesi mezunu olmayan kişiler bakım-onarım işinde çalışabilirmi? mesleki eğitim ile ilgili uygulama başladığında bu kişilere eğitim aldırsak olurmu? teşekkürler
  9. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu işçinize denklik yoluyla kalfalık ustalık belgesi aldırabilirsiniz. İlkokul mezunları son 6 yıldır o işi yapıyor olmalı, lise mezunları ise son 3 yıldır. Denklik yöntemi için SGK dan çıktı alıp Halk eğitim ya da MEM e gidiyorsunuz, sadece sınavlara giriyorlar.
    Mesela bu dediğiniz işçi kaynakçı olsun ve ilkokul mezunu olsun. 6 yıl denklik için çalıştığını ispatlamanız gerekiyor ama 1 yıldır bu işi yapıyor. Bu yüzden mesleki eğitim sertifikası aldırmanız gerekiyor. Ancak şuan durduruldu, ben yine de size eski düzeni anlatayım. Eğitim modülünün açılması için Minimum 12 maksimum 20 ya da 30 kişilik sınıflar açılıyor. Buna göre sınıfları oluşturup kısa yoldan mesleki eğiimlerini aldırıyorsunuz. Dediğim gibi son yöntem durduruldu beklemedeyiz.
  10. ÖMER UYAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    faydalı bilgiler çok teşekürler, Şu durumda yeni işe alınacak olan bakım-onarım işçilerini lise veya altı okul mezunu olmasında sıkıntı yok, daha sonra bu kişlere mesleki eğitim aldırabilirim.
  11. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açıkçası benim tercihim çalıştığı işle ilgili liseden mezun birini almak. Ama Türkiye şartlarında meslek lisesi mezunu ve kalifiye eleman bulmak zor olduğundan alınabiliyor. Zaten mekanik bakım, elektrik bakım teknik çalışanlardan oluşmalı, işveren de kendini riske atmıyor. Ama benim gördüğüm kaynakçılar ilkokul mezunu da olabiliyor. İlkokul mezunu olabiliyor derken, lise olması avantajlı ama anasının karnından her doğan kaynakçı edasıyla piyasaya atılıyor :)
  12. ÖMER UYAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bizimde tercihimiz meslek lisesi mezunu ancak, meslek lisesi mezunu eleman bulmak oldukça zor, bu sebeple şöyle bir yol izlemek istiyorum, örneğin; büküm makinesinde 5-6 yıldan beri çalışan lise veya altı mezun bir çalışnımı büküm mekanik bakımcısı yaparak bu sıkıntıyı gidermek amacındayım. Bununla ilgili görüşlerinizi paylaşırmısınız.
  13. Selin Kaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SGK da ne diye girdiniz ünvanına, o önemli burada. MEM ya da halk eğitimi aramakta fayda var, tam emin değilim olur mu olmaz mı.