1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitim mi mesleki yeterlilik mi?

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Burak AKÇAY tarafından 18 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Hocalarım ve Arkadaşlarım Merhaba;

Otomotiv sektöründe üretim yapan fabrikamızda; bir çok prosesimiz var. Bunlardan bir tanesinde el ve kol için titreşim ve kesik tehlikemiz var. Bu kısım için aynı zamanda kesilmeye de dayanıklı Vibrasyon Eldiveni kullanmak istiyoruz. Tavsiyeleriniz ve önerileriniz neler?

İlgi, alakanız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
  2. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    http://www.ismont.com.tr/anti-vibrasyon-eldiveni
    Linklerde arattığımda ilk olarak bunu buldum ama aşırı kesici bir durum yoksa bu yeterli. Kesilme katsayısı EN 388'e göre 3. aynı zamanda vibrasyon eldiveni.

Başlıkta sorduğunuz da ayrı bir soru mu? içerikle pek alakalı değil de? iki soruyu aynı anda çıkartmak için yazdıysanız da
    ikisinin birleşimi Mesleki Yeterlilik Eğitimi.
  3. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İnternetin azizliğine uğradım. :) silebilirsem konuyu kapatıp tekrar açıyorum.
  4. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Hocalarım ve Arkadaşlarım Merhaba;

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Özel Eğitim Kurumları ya da Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen Mesleki Eğitimler kaldırılarak sadece Mesleki Yeterlilik Kurumunun sınavı geçerli olacak. Yaptığım araştırmaya göre Kurum eğitim zorunlulu tutmadan sadece sınava alıyor fakat sınavların başarı ortalaması 10%. Sınav, TÜRK-AK 'tan, MYK'dan, Eğitim kurumundan gelen komisyon üyelerinin katılımı ile yapılıyor. Sınavda ayrıca kamera ve ses kayıt cihazları ile kayıt altına alınıyor. Hali hazırda başarı ortalaması düşüyor.
    Bir ikincisi sınav ücretleri. Sınavda başarılı olan kişilerin sınav ücretleri İşsizlik sigorta fonundan ödeniyor fakat problem başarı ortalamasının düşük olmasında başlıyor. Çünkü MYK sınav ücretlerini peşin istiyor, yani başarılı olmayan işçinin ücretini işveren direk kendisi karşılamak zorunda kalıyor. Ücretler; 330 ile 600 TL arasında değişiyor. Örneğin, işletmesinde 100 kişi Otomotiv Elektromekanikçisi çalıştıran bir işveren 600 TL'lik sınav ücretini yani 60000 TL'yi peşin olarak yatırıyor. 10% başarı ortalaması ile 6000 TL işsizlik sigorta fonu tarafından ödenirken başarısız olan diğer 90 kişinin 54000 TL'lik ücretini işveren cebinden vermek durumunda kalıyor. Tabi orta da bu böyle bir durum varken durumdan haberdar olanların tüyleri diken diken oluyor. :) İşin trajik komik olan tarafı ise çoğu kişinin durumdan haberdar dahi olmaması.
    Bir diğer sıkıntı ise uygulamalı sınavın yaklaşık 10 saat'i alması. yani 100 işçisi olan işletmenin her bir işçisinden 10 saat yoksun kalması toplamda 10*1000/24 = 41,66 gün sınav süresi anlamına geliyor. :)
    Ayrıca MYK'dan yetkilendirme almak isteyen eğitim kurumlarına da ağır yaptırımlar yükleniyor. Tek bir eğitim modülü için istenen 70000 TL ücret, TÜRK-AK tarafından akredite olma şartı ve sınavların yapılacağı bir atölye (Örn. Gaz Altı Kaynak vs.) Dolayısıyla Eğitim kurumları da nötr durumlarını şimdilik bozmaya yanaşmıyor.
    Büyük bir sıkıntı bizi bekliyor. Konu hakkında fikri ya da daha iyi bilgisi olan varsa lütfen buradan paylaşım yapsın. Benimde yukarıda tespit ettiğiniz yanlışlarım varsa düzeltirseniz sevinirim. Zira bende başkasının yalancısıyım. :)

İlgi, alakanız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
  5. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben teknik öğretmende olduğum için kendim kurs açıp işletme elemanlarına belge alıyorum. Fazla mesai sarf ediyorum ama belge olayını çözüyoruz. Yardımcı olabilirim.
  6. mehmet111 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4687
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ'e göre
    25.05.2016 tarihinden itibaren Özel Eğitim Kurumları ya da Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen Mesleki Eğitimler kaldırılmasına rağmen, özel eğitim kurumları eğitim düzenlemeye devam etmektedir. Merak ediyorum özel kurumların verdikleri eğitimler geçerliliğini koruyacak mı ?