1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitim???

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Burak AKÇAY tarafından 11 Mart 2016 başlatılmıştır.

?

Mesleki Eğitim mi, Mesleki Yeterlilik mi?

1. Mesleki Eğitim

29,4%
  2. Mesleki Yeterlilik

70,6%
  1. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın Hocalarım ve Arkadaşlarım Merhaba;
    Mesleki Eğitim yaptıracağım. Endüstri Meslek Liselerinin hangi bölümleri yaptığım işi karşılar? Atıyorum Tesviye Mezunu birisi Kaynak Operatörü Olarak ya da Kalite Kontrol Personeli olarak çalışabilir mi? Aldırmayı planladığım eğitimler aşağıdaki gibidir;

* Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kaynakçı
    * Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kalite Kontrol Elemanı
    * Temel Metal Şekillendirme Elemanı (Pres İşçisi)
    * Depo Elleçleme Personel Eğitimi
    * Ulaştırma Teknolojisi (Sevkiyat Operatrleri için)
    * Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Makine Bakım ve Onarım

Daha önce bu eğitimleri yaptırdıysanız tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    İlgi, alakanız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
  2. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Selamlar, Kaynakçı ve Pres İşçisi için Mesleki Eğitimi için Metal Teknolojileri bölümünden işlem yaptırılacak. Ayrıca Kaynakçı çalışanlar için, Kaynak Operatörü veya Çelik Kaynakçısı diye Mesleki yeterlilik aldırılacak.

Kalite kontrol elemanı için, Makine bölümü ile irtibat kurmanızı öneririm. Ama Tesviye bölümü birisi Kalite kontrolcülük yapabilir fakat Kalite kontrolcü tornacılık yapamaz bunun için yine makine bölümünden belge aldırmanız gerekli.

Makine bakım onarım için, Makine bölümü ile irtibata geçip mesleki yeterlilik aldırdıktan sonra, ayrıca Makine Bakımcılığı olarak Mesleki Yeterlilikte aldırmanız gerekli.

Depo elemanları için, mesleği eğitim belgesine gerek yok görev tanımları sağlam yazılsın ve İSG Eğitimi alsın yeterli.

Ulaştırma için zaten, karayolları yönetmeliğinde yazanlar geçerlidir
  3. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    eksantrik ve akbant pres kullanan bir personele hangi mesleki eğitimi aldırmak gerekir. bu eğitimleri hangi kurum verir. bu kurumlar 3 kişiye özel eğitim kursu açarlar mı acaba.
  4. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Metal Teknolojileri ile irtibata geçin, halk eğitim merkezleri ve yetkilendirilen meslek liseleri.. belirli bir sınıfta öğrenci sayısı istiyorlar tabi mutlaka yardımcı olurlar
  5. yilmazisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    66547
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Saç işleme işçisi mesleki yeterlilik belgesi aldırmanız gerekiyor. 24 mayıs 2016 tarihinden itibaren bu sektörde çalışanlara mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilecek. 40 saatlik eğitimler, kalfalık belgesi ve bu tarihten itibaren alınacak ustalık belgeleri hiç bir işe yaramayacak.
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  8. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23292
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya
    ağır sanayi olmayan,mobilya metal aksamlarının punto kaynak işlerini (gaz altıkaynak ) yapan personelime ben kaynakçılık mesleki eğitim aldırdım. burda sormak istediğim benim aldırdığım mesleki eğitim doğru mudur ya da bu personellerime mesleki yeterlilik belgesi mi aldırmam gerekiyor. mesleki yeterlilik belgesi aldırrılması gereken iş kollarında çelik kaynakçılığı var bu benim sektöre dahil mi acaba. konferans yapılmıştı yakın zamanda orda sorduğumda çelik kaynakçısı belgesi almanız gerekiyor diyor. sizlerinde bu kanuda bilginizi alabilir miyim
  9. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tekstil fabrikasında meslek lisesi mezunu bakımcılar var. Bunlar okulda Atölye dersi kapsamında kaynak görüyorlar. Fabrikada bazen yaptıkları kaynak işleri için Kaynak Operatörü mesleki yeterlilik belgesi aldırmamıza gerek var mıdır?
  10. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Şevket bey, bakımcı arkadaşlar meslek lisesinde hangi bölümden mezun ?
  11. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tesisat , metal , otomotiv...
  12. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Süleyman bey, eğer çalışanlarınızın daha önceden Metal İşleri bölümü kapsamın da meslek lisesi, çıraklık okulu, meslek yüksek okulu mezuniyetleri yoksa mesleki eğitim aldırmanız doğrudur. Mesleki yeterlilik kapsamında da kaynakçılık özel meslekler de olduğu için yönetmeliğe göre Çelik Kaynakçısı kapsamında Mesleki Yeterliliği de aldırmanız gerekmektedir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Nisan 2016 ---
    İki türlü çözümünüz var;
    Birincisi ; Metal işleri bölümü hariç diğer çalışanlara Kaynak Operatörü belgesi aldırmanız gerekmektedir.
    İkincisi ; Görev tanımlarını değiştirerek tesisat ve otomotiv mezunu arkadaşları bakımcı pozisyonundan çıkarın. Böylece Kaynak Operatörü belgesine gerek kalmaz
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu sistemi meslek kodlarına entegre etseler çok güzel olacak. Mesleki yeterlilik belgesini alanlara sertifika vereceğine e devlete aldığı sertifikayı kaydet eğer sertifikaya sahip değilse sigortasına izin verme. Eğerki kaynakçıyı temizlik görevlisi olarak meslek kodunu tanımlatıyor sigortası yapılıyorsa ve akabinde teftişe gelenler tespit ediyor veya kaza olduğunda bu ortaya çıkıyorsa yanlış beyan vermekten işverenlerin tepesine bin. Bu mesleki eğitimler ancak böyle düzene girer başka türlü ben tespit öneri defterine yazar geçerim bununla mı uğraşıcam. Örneğin adam marangozcu. Mesleki eğitim alması gerekiyor veya mesleki yeterliliği olmalı bu belgeleri beyan etmediği için bu mesleklerde çalışmasına yani sigorta girişinin yapılmasına müsaade etme olay çözülsün . İş kazası oluyor sgk iş kazası bildirim ekranında mesleki eğitim sertifikası var mı diye soruyor. kaza olmuş daha ne soruyon sertifika var mı yok mu diye kaza olmadan önce sormaları lazım
  14. MEHMET KOYUNBABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93305
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akça Holding, Menderes Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Denizli
    Tekstil mühendisleri odası ile halk eğitim müdürlüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu mesleki eğitimlerde alınan sertifikalar, mesleki yeterlilik eğitim kapsamında değerlendiriliyor değil mi?
  15. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hayır o sadece Tehlikeli ve Çok tehlikeli işler kapsamın da çalışanların alacağı Mesleki Eğitim belgesidir. Mesleki Yeterlilik www.myk.gov.tr sitesinden görebielceğiniz akredite olmuş ve belirlenen meslekler de çalışanlar için alınması gereken ve verilen belgedir.Örneğin Makine Bakımcısı için veya Kaynak Operatörü, Çelik Kaynakçısı, CNC makine kullanımı gibi