1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimde diploma tanımı

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Samet Kılıç tarafından 8 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    13 Temmuz 2013 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 28706

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE

ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE

DAİR YÖNETMELİK

Mesleki eğitimin belgelendirilmesi

MADDE 6 – (1) Ek-1 çizelgede yer alan işlerde fiilen çalıştırılacakların, yaptığı işe uygun aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:

a) 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,

Burada 3308 sayılı Mesleki Eğitim kanununa atıfta bulunulmuş ve burada bahsedilen diplomanın mesleki eğitim belgesi olarak sayılacağı belirtilmiş. Ancak kanunu inceledim ve burada diplomadan kastın ne olduğuna dair bir bilgi bulamadım. buradaki kasıt Meslek liselerinden alınan diploma veya 2 yıllık meslek yüksek okullarından alınan diploma mıdır? bu konuda bilgi sahibi olanınız var mı?

Ayrıca kafama takılan bir başka husus daha var. Örneğin şirketimiz doğal gaz dağıtımı yapıyor ve çok tehlikeli sınıfta. ancak bu işyerinde çalışan kişi mekanikçi veya elektrikçi. şimdi bu kişinin mesleki eğitimi doğal gaz mı olacak yoksa yaptığı iş olan mekanik ve elektrik mi olacak. şimdi düşününce mantıklı olan yaptığı iş ama yönetmelik bu konuya açıklık getirmemiş müfettişler ne diyor? denetimlerde bu tarz bir şeyle karşılaşanınız var mı?
  2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Tabi ki de kaynakçılar kaynakçı, kazı işi yapanlar tünel-maden olacak. Kablo fabrikasında haddeleme işi yapılıyor sadece haddeciler için o mesleki eğitimi istendi diğerlerinde hangi iş yapılıyorsa o aranır.
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği yönetmeliğine bakabilirsiniz. Diplomadan kastı sizin dediğiniz gibi meslek okullarından alınan diploma. diploması yada başka bir belgesi yok ise o zaman yaptığa işe özgü eğitim istiyorlar;)
    Şunu sorguluyorlar, burada çalışan kişileri dışarıdan geçerken çevirip mi getirdin yoksa gerçekten bu işi bilecek kadar teknik bir bilgiye sahipler mi?
    Şantiyelerde bir ara eli çekiç tutanı hemen sen gel başla tamam yaparsın bu işi deniliyordu. Şuanda aynı şekilde devam ediyordur o ayrı:)
  4. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mesleki eğitim özellikle Çalışan sirkülasyonunun yoğun olarak yaşandığı sektörlerde büyük sıkıntılar doğurmaktadır.
    Bakanlık bu konuda gerekli düzeltmeleri yapması zorunlu olmaktadır.
    Hem verilecek uygun eğitimler netleştirilmemekte hemde bu eğitimleri alan,alacak personellerin giriş-çıkışlarının yoğun olması sektörel anlamlarda sıkıntılı olmaktadır.
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eee, o zaman birde şöyle sorayım. Çok tehlikeli işyeri fakat vatandaş çaycı?
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İlgili yönetmelikte , İşletmenin tehlike sınıfına göre değil de yapmış olduğu işin tehlike sınıfına göre Mesleki eğitim şartı aranmaktadır.
    Dolayısı ile Çaycının çok tehlikeli sınıfta diye Mesleki eğitim alacak diye bir uygulama söz konusu değildir.

TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE
    DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 2 –
    (1) Bu Yönetmelik, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve ek-1’de belirtilen işleri ve bu işlerde çalışanları kapsar.
    EK-1 e baktığınız zaman ÇAYCI yı göremezsiniz.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    teşekkürler gayet uygun bir cevap olmuş :cool:
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Veya şu şekilde olabilir.
    Kişi kendi asıl mesleği konusunda uzmanlık belgesi sahibi olur. ( diploma da diyebilirsiniz )

Fakat bağlı bulunduğu iş yeri çok farklı ve tehlikeli bir iş yürütmekte. ( Tıpkı @Samet Kılıç Bey'in örneğinde belirttiği gibi. Doğalgaz dağıtım işinde mekanikçi, elektrikçiler gibi.)

Bu durumda kişiler zaten kendi mesleği olan mekanik, elektrik üzerine belgeleri olacak, ama işin yürütülmesi esnasında yaşanılabilecek duruma karşı da ek eğitimler ve belgelendirmelerle bu açık kapatılabilir. Doğalgaz kaçakları, patlamalar vb.

Bu konuda Türkiye'de bir ayrıntılı denetim geçmişim yok maalesef. Fakat gemilerdeki işleyiş ve uluslararası geçerli kurallar çerçevesinden örnek verecek olursak;
    Bir elektrik zabiti , elektrik işini yapabilmek için mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmak zorundadır. Bununla beraber deniz şartlarında karşılaşılabilecek olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmak için ayrıca ilkyardım, can kurtarma vasıtaları vb. gibi ek eğitimler alıp bunlarla ilgili sertifikaları tamamlamak zorundadır.
    Petrol - kimyasal tankerlerinde taşınan yük değişimlerinde planlanmamış eğitimler düzenlenerek safety meeting organize edilerek yeni bir risk değerlendirmesi ve neticisinde de taşınacak yük ile ilgili ( MSDS'e sadık kalınarak ) özel brifing verilir ve bu eğitimin verildiğine dair kayıtlar tutulur.

Kısacası asıl önemli şey, kişinin kendi işi konusunda mesleki yeterliliği ile , bağlı bulunduğu kurumda karşılaşabileceği durumlara karşı eğitimli olmasıdır.
  9. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki Eğitim Belgesi alma zorunluluğu hangi tarihte zorunlu oldu? Dünkü yazılardan birinde sanki temmuz 2015 e kadar zaman var diye okumuştum. ben mi yanlış gördüm. yoksa bu tarih doğru mu? bilen varsa cevaplarsa sevinirim.
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yönetmelik 13 Temmuz 2013 tarihinde yayımlandı ve yayımlandığı tarihte yürürlüğe girdi. sadece geçici mesleki belge ile alakalı bir süre var oda aşağıdaki gibi Mesleki Eğitim.JPG
  11. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44846
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    paylaşımın için teşekkür ederim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ekim 2014 ---
    benim dikkatimi çeken şey dün bu sitede okuduğum bir yazıda mesleki eğitim giderlerinin işsizlik fonundan karşılanması gibi bir hazırlığın yapıldığı, temmuz 2015 e kadar da bu belgenin alınma zamanı olduğu ile ilgiliydi. şimdi o yazıyı bulamadım.
  12. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Arkadaşlar konu daha önce tartışıldığı için yeni bir konu açmak istemedim. Benzer bir durum var karşımda şu anda yardımlarınızı istiyorum.
    Daha Önce Elektrik işinde 5-7 yıl kadar çalışmış tecrübeli bir personeli fabrikamıza elektrikçi olarak almak istiyorum. Arkadaş Meslek lisesinden TELEKOM bölümü mezunu. Birçok yeri aradım ancak mesleki yeterlilik ile ilgili ne yapmam konusunda kesin ve net bir cevap alamadım. Kalfalık sınavına sokayım bari dedim diploma telekom olunca elektrik üzerine giremez dediler , ee kursa gönderelim dedim 1 kişi için kurs açamayız dediler , pekala tecrübesi var bu adamın lise bittikten sorna hep elektrikçi olarak görev almış bir yetki felan alalım dedim oda olmadı. Çözüm ??
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında yapılması gerekenlerin hepsini denemişsin. Ne yazık ki tek alternatifin yeni bir kurs açılana kadar, şartları sağlıyor ise yukarıdaki yol ile 2017 yılına kadar geçerli olacak bir belge alman. Onun dışında halk eğitim üzerinden eğitimi sizde verebiliyorsunuz. Birde o yolu deneyin isterseniz.
  14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://hbogm.meb.gov.tr/
    Öğretim programları------------> Yaygın eğitim programı------------>Programlar ve foet kodları
    http://istanbul.meb.gov.tr/www/mesleki-egitim-merkezleri-iletisim-bilgileri/icerik/348

Burada şansını dene bakalım ne olacak. Bizede haber verirsen sevinirim...
  15. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Ne yazık ki bahsettiğim gibi kurs açılması için en az 12 kişi gerektiği ve 1 kişi için bu kursu şuanda açamayacaklarını belirttiler. Modüller den elektrik elektronik ile ilgili evet bu hususta modul var çıraklık eğitim merkezinde ancak bu elemanı ben yeni işe alacağım bunun için yeterliliğini almış şekilde almak istiyorum. Çıraklık eğitim merkezleri 1,5 sene kadar sürer eğitim diyor ?? Neyse birde Elektrik mühendisleri odasına danışalım bakalım. En kötü başvurmuzu yapıp elektrik ile ilgili 10 kişi olana kadar beklemek durumundayız.