1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mesleki eğitimi kimler vermeli?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 10 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  Mesut-Toraman-Köşe-Yazısı.jpg

  Mesleki eğitimi kimler vermeli?
  Mesleki eğitim: Örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanların mesleklerindeki gelişimlerini ve yeni mesleklere uyumlarını sağlamak amacıyla gerekli bilgi, beceri, tavır ve değer duygularını geliştiren ve bireylerin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimi, ifade ediyor.

  2009 yılından bu yana, Mesleki Eğitim Kanunu ve İş Kanunu’na istinaden çıkarılan yönetmelikler ve tebliğler dikkate alınmadı ve bir rant elde etme yolu olarak görüldü.

  baymyo_20130717_154630_6d8a3dea9aac4306.jpg
  Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalıştırılacakların mesleki eğitimlerine dair yönetmelik 13.07.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu sefer amacına uygun olarak yönetmeliğin uygulanmasını bekliyorum.

  Yönetmelik ekinde belirtilen işler ve bu işlerde çalışanlar mesleki eğitimi olmadan çalışamayacaklar. Çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunlu.

  İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte, çalışanın yaptığı iş yönetmelik ekindeki çizelgede belirtilen işler dışında ise, mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmayacak.

  3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisine sahip olanlar, Millî Eğitim Bakanlığı veya Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilen operatör belgesi ve sürücü belgesi, ateşleyici yeterlilik belgesi, kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler geçerli olacak.

  Millî Eğitim Bakanlığı’nın ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler mesleki eğitimi verebilecekler.

  Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından denkliği sağlanan belgeler, Meslekî Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği kapsamında verilen meslekî yeterlilik belgelerine sahip olanlar için ayrıca belge istenmeyecek.

  Bu yönetmelik kapsamına giren işlerde 1/1/2013 tarihinden önce işe alındığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait kayıtlar esas alınarak 1/1/2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlara Millî Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (e) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 saatlik eğitim modüllerinden geçirilerek alınan eğitimler sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Yönetmelik kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilecek.

  Mesleki eğitim belgesi olarak diploma, sertifika veya belgelerinin bulunup bulunmadığı hususu, Bakanlık iş müfettişleri tarafından denetlenecek.

  Mesut TORAMAN
  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

  İSGDEM ve OSGBMED
  Yönetim Kurulu Başkanı

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   66,9 KB
   Görüntüleme:
   5.419
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  @Talha Taflıoğlu beyle aylardır kafa yorduk bu konu ile ilgili
  lakin
  ne mesleki eğitim kuruluşları ne milli eğitimden yetkililer nede işkur yetkilileri bu konu hakkında yeterince donanımlı değil
  ama iş denetleme ve ceza kısmına gelince müfettişler yeterince donanımlı
  arada işveren ve biz gibi sorumlular kalıyor
  çık çıkabilirsen işin içinden
 3. Ahmet Hilmi Demiröz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  71746
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Düzey OSGB
  Çalıştığım işletmede aynı sorunla karşı karşıyayız. İşletmemize yakın bir ilçede talep üzerine eğitim düzenlenecek fakat şu an çalıştırılmakta olan personele düşünülmekte. İşletmemizde çalışacak personel sürekli olarak değişiyor.İşe yani alınacak personel için uygulama nasıl olacak. Birkaç kişiyi işe aldığınızda mesleki eğitimi hemen yaptırabilecek misiniz cevaplanması gereken sorulardan birisi olmalı......