1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimler hakkında

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve mustafa kanat tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. mustafa kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    miracle resort hotel
    arkadaşlar herkese merhabalar;

mesleki eğitim yalnızca tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerindemi mecburidir? otellerde tehlikeli olarak tanımlanan yerler atölye ve çamaşırhane için mesleki eğitim gereklimidir sizce?
    teknik personellerimizin tamamına yakınının meslke lisesi veya çıraklık ustalık vb belgeleri bulunuyor fakat çamaşırhanede çalışan hiçbir elemanın böyle bir sertifikası yok.

Bir de çamaşırhane ile ilgili mesleki eğitim veren kuruluşlar var mıdır? eğitim modülleri mevcut mudur?

hepinize sağlıklı kazasız çalışmalar dileklerimle
  2. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Temennilerin için teşekkür ederim .Mesleki eğitimler ''Ağır ve telikeli işler yönetmeliği'' (Resmi gazete sayısı:25494-Resmi gazete tarihi:16.06.2004 ) gereği verilir. Burada baz alınan az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli sınıflandırması değil işin Ağır ve tehlikeli işler sınıfına girip girmediğidir. Yani senin yapman gereken yapılan işin ağır ve tehlikeli işler sınıfına girip girmediğine bakmak ve eğer ağır ve tehlikeli işlere giriyorsa mesleki eğitimleri tamamlaktır. Çalışmalarında başarılar dilerim.
    Resmi Gazete Tarihi: 31.05.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27244

AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ

Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesinde yer alan ve ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.
    Kapsam
    MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine göre çıkarılan, 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında bulunan işyerlerinde çalışan işçileri kapsar.
    Dayanak
    MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
    Tanımlar
    MADDE 4 – (1) Bu Tebliğin uygulanmasında;
    a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    b) Mesleki Eğitim: Örgün veya yaygın eğitim yoluyla bireyleri mesleğe hazırlamak, meslek sahibi olanların mesleklerinde gelişmelerini ve yeni mesleklere uyumlarını sağlamak amacıyla gerekli bilgi, beceri, tavır ve değer duygularını geliştiren ve bireylerin fiziki, sosyal, kültürel ve ekonomik yeteneklerinin gelişim sürecinin bir plan içerisinde yürütülmesini sağlayan eğitimi,
    c) Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları: Mesleki ve teknik eğitim alanında, diplomaya götüren orta öğretim kurumları ile belge ve sertifika programlarının uygulandığı her tür ve derecedeki örgün ve yaygın eğitim-öğretim kurumlarını,
    ifade eder.
    Mesleki eğitim zorunluluğu
    MADDE 5 – (1) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.
    (2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında yer almakla birlikte, işçinin yaptığı iş ağır ve tehlikeli işler kapsamı dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.
    Mesleki eğitimin belgelendirilmesi
    MADDE 6 – (1) Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin, aşağıda belirtilen belgelerden birisine sahip olmaları zorunludur:
    a) 3308 sayılı Kanuna göre verilen diploma, bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerinden birisi,
    b) 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesi ile 31/12/2008 tarihli ve 27097 (6. Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Türkiye İş Kurumu İşgücü Uyum Hizmetleri Yönetmeliği”nin 4 üncü maddesinin (f) bendine göre faaliyet gösteren kurslardan aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesine göre alınan kurs bitirme belgesi,
    c) 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 2 nci maddesinin (g) ve (i) bentlerine göre faaliyet gösteren kurslardan alınan kurs bitirme belgesi, operatör belgesi ve sürücü belgesi,
    ç) 11/7/2002 tarihli ve 24812 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Patlayıcı Madde Ateşleyici Yeterlilik Belgesinin Verilmesi Esas ve Usullerinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında alınan ateşleyici yeterlilik belgesi,
  3. mustafa kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    miracle resort hotel
    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lakin söylediğiniz ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği 4857 sayılı kanunun 85. maddesine göre çıkarılmış bir yönetmeliktir ve 6331 sayılı iş güvenliği kanunu ile bu madde yürürlükten kalktı. Yerine yeni yönetmelikte çıkmadı henüz.
    birde şu var tabi tehlike sınıfları tebliğinde işyerinde yapılan asıl iş baz alınarak tehlike sınıfı oluşturulmuştur. Böylece oteller az tehlikeli sınıfta yer almaktadır. mesleki eğitim ise tehlikeli ve çok tehlikeli işler için gereklidir. burada bir karmaşa yok mudur sizce?

saygılarımla
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
  5. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2013 ---
    Pardon arkadaşım ama isg kanunu iş kanunun hangi maddesini yürürlükten kaldırdı anlayamadım?Konuyu dikkatli incelerseniz karmaşa olmadığını görürsünüz;yada çok afedersiniz ben yanlış öğrenmişim.
  6. Hakan COŞKUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4857 iş kanunu kalktı demek sitedi fakat 4857 sayılı iş kanunu yürürlükten kalkmadı.
  7. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Bende onu demek istedim zaten. Ayrıca mesleki eğitimler iş kanununa göre veriliyor isg kanununda mesleki eğitim yok isg eğitimi var.
  8. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yürürlükten kaldırılan hükümler
    MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
    a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
    b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
    c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
    ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.
    4857 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “İş sağlığı ve güvenliği hükümleri saklı kalmak üzere ifadesi ile 98 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan 85 inci madde kapsamındaki işyerlerinde ise çalıştırılan her işçi için bin Yeni Türk Lirası, ifadesi metinden çıkartılmıştır.
  9. mustafa kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    miracle resort hotel
    arkadaşlar zaten bende öyle yazdım. 4857 sayılı iş kanununun 85. maddesi yürürlükten kalktı dedim. 4857 sayılı iş kanunu yürürlükten kalktı demedim. 6331 sayılı iş güvenliği kanunu'nun 37. maddesi der ki;

Yürürlükten kaldırılan hükümler
    MADDE 37 – 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
    a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
    b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
    c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
    ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.

kanunu dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

saygılarımla
  10. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Arkadaşım; hiç dikkatimi çekmemiş bir maddeyi sayenizde bende görmüş oldum bunun için çok teşekkür ederim .Ancak şu halde mesleki eğitim yapılması zorunluluğu da otomatik olarak ortadan kalkmıyormu?Yeni yasada bununla ilgili bir düzenleme varmı?(6331 i tam manasıyla inceleme fırsatı bulamadım )
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2013 ---
    6331 madde 30-
    İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çeşitli yönetmelikler
    MADDE 30 (1) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle düzenlenir:

e) Çalışanlara ve temsilcilerine verilecek eğitimler, bu eğitimlerin belgelendirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verecek kişi ve kuruluşlarda aranacak nitelikler ile mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan işler.
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
    Madde17 Çalışanların eğitimi
    (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.
  12. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Teşekkür ederim. Şu halde olay ağır ve tehlikeli işlerden tehlikeli ve çok tehlikeli olarak değişmiş
  13. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Doğru resul bey,kolay gelsin.
  14. mustafa kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    miracle resort hotel
    Tuğba hanım teşekkürler. maddede tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki eğitimini belgeleyemeyenler çalıştırılamaz denmekte. Oteller genel olarak az tehlikeli işyerleridir. Otelin teknik servisinde veya çamaşırhanesinde çalışan bir personel tehlikeli işte çalışmış oluyor ve mesleki eğitim zorunlu kılınıyor yanlış anlamadıysam
  15. çiğdem kanat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    BUYUR BAKALIM MUSTAFA UMARIM SENİN VE ARKADAŞLARIN İŞİNİ GÖRÜR... :)

Ekli Dosyalar:

16. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Hayır,şöyleki firmanın asıl faaliyet konusu otel ve konaklama hiizmeti dolayısı ile "az tehlikeli" sınıfta,
    faaliyet konusu baz alınarak mesleki eğitimler değerlendiriliyor.
  17. taneryildiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar merhaba 'AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER '' yönetmeliği 08.02.2013 tarihinde kaldırılmıs simdi meslekı yeterlilik belgesi almasına gerek kalmadımı bu ısyerınde calısanların?
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan firmalarda çalışacak personelin çalışacağı alan ile ilgili mesleki eğitim alması zorunludur.