1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimler nasil yapilacak ?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Suat Zengin tarafından 19 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Suat Zengin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  127209
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KALE OSGB
  GİRİŞ: Çalışma hayatında mesleki eğitimler öteden beri hep tartışılmıştır. 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile ülkemizde meslek eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı da örgün ve yaygın eğitim kurumları aracılığı ile bunu başarmaya çalışmış ancak tam başarılı olduğu söylenemez.


  GELİŞMELER: 2008-2009 yıllarında Tuzla tersaneler bölgesinde meydan gelen ölümlü iş kazalarının sayısının artması üzerine toplumun dikkatleri buraya çevrilmişti. Tam da bu sırada 4857 sayılı İş Kanununda bir değişiklik yapıldı ve ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak kişilerde mesleki eğitim alma şartı getirildi.


  YENİ MEVZUAT: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17. maddesinin 3. fıkrasında “mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz” hükmü bulunmaktadır. Bu Kanun hükmüne göre çıkarılan yönetmelik ise, 13.7.2013 tarihli ve 28706 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.


  MESLEKİ EĞİTİM İLE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ AYNI ŞEYLER DEĞİLDİR: İşverenler genellikle eğitim denilince çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ile mesleki eğitimi birbiri ile karıştırmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri zaman içinde tekrar edilen bir eğitimken, mesleki eğitimi bir kez almak yeterli olmaktadır. Yani çalışanın mesleki eğitimi varsa emekli oluncaya kadar geçerlidir.


  MESLEKİ EĞİTİMİ KİMLER VEREBİLİR?
  1-Milli Eğitim Bakanlığının yaygın ve örgün bütün eğitim kurumları.
  2-İŞKUR’un yetkilendirdiği eğitim kurumları.
  3-Milli Eğitim Bakanlığınca 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında yetkilendirilen özel eğitim kurumları.
  4-Mesleki Yeterlilik Kurumunca yetkilendirilmiş eğitim kurumları.
  5-Milli Eğitim Bakanlığının onayını almak şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları örneğin Türk Tabipleri Birliği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, eğitim amaçlı vakıf ve dernekler, işçi ve işveren sendikaları ile ticari şirketler.
  Buraya kadar verilen örneklere göre eğitim verecekler yürürlükteki Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının kararlarına uygun saatlere göre müfredatı uygulamak zorundadır. Ancak, 1.1.2013 tarihinden önce işe başlayanlara yine MEB ile yapılacak protokol kapsamında 32 saatlik eğitimler de geçerli sayılacaktır.


  MESLEKİ EĞİTİM BELGESİ OLMAMANIN CEZASI NEDİR? İşyeri çok tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alıyorsa burada çalışanlar da eğer çok tehlikeli ve tehlikeli bir iş yapıyorsa mesleki eğitim belgesini ibraz etmek durumundadır. Aksi takdirde çalışan başına 1.078 TL idari para cezası uygulanacaktır.


  İŞVERENLER NE YAPMALI?
  1-Öncelikle işyeri SGK sicil numarasında işyerinin tehlike sınıfını bilmelidir. Eğer, az tehlikeli bir sınıfa yer alıyorsa mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Örneğin banka, ofis gibi.
  2-Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde öncelikle bütün çalışanların özlük dosyalarındaki eğitim durumları incelenmelidir. Eğer mühendis, tekniker ya da teknisyenlik gibi okullardan mezunsa zaten bunlar mesleki eğitimli sayılmaktadır.
  3-Yaptığı iş tehlikeli veya çok tehlikeli ise mutlaka mesleki eğitim aldırılmalıdır.


  SONUÇ VE ÖNERİLER: Mesleki eğitim nedeniyle cezai durumla karşılaşmamak için öncelikle çalışanlardan kimlerin mesleki eğitim almadıklarının tespiti gerekir. Ardından bu kişilerin yaptığı işe bakılıp tehlikeli ve çok tehlikeli bir iş yapıp yapmadıklarına göre mesleki eğitim almalarının sağlanması gerekmektedir

  Dr, Adnan AĞIR
  http://www.osgbrehberi.com/koseyazisi/66/MESLEKI_EGITIMLER_NASIL_YAPILACAK_.html
 2. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  evet. güzel bir yazı olmuş, teşekkür ederim, o zaman öncelikle bulunduğumuz ilin Milli Eğitim Müdürlüğü ile iletişime geçip ildeki mesleki eğitim vermeye yetkili kurum ve kuruluşların hangileri olduğunu öğrenmemiz gerekiyor, sanırım.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  geçen hafta bir seminerde emekli baş iş müfettişi Özlem Özkılıç mesleki eğitimlerin 240 saat olması ve eğitimlerin milli eğitim bakanlığından onaylı kuruluşlardan alınması gerektiğini belirtti
 4. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9434
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Dokuma fabrikası, tehlikeli sınıfta, ama Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan işlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelikte dokuma fabrikaları yok. Nasıl olacak bu iş?

  İPLİK, DOKUMA VE GİYİM SANAYİ İLE İLGİLİ İŞLER
  63 ​
  Çırçır fabrikalarındaki işler.
  64 ​
  Pamuk,keten,yün ipek ve benzerleriyle bunların döküntülerinin hallaç haşıl, tarak, presleme ve kolalama işleri.
  65 ​
  Her türlü ilkel ve mamul maddelerin temizlenmesi, boyanması, gazlanması, ağartılması, basılması ve hazır hale getirilmesi işleri.
  66 ​
  Suni ipek imalinde hazırlama ve üretme işleri.
  67 ​
  Linolyum ve diğer sert satıhta zemin döşemeleri, suni deri (Plastik hariç muşamba ve kaplanmış kumaşlar, hasır, lif ve sair keçeler, paspaslar ve her türlü elyaftan vatka ve koltukçuluk malzemesi imali işleri), bu ürünlerin döküntü ve paçavralarının elyaf haline getirilmesi işleri.​
 5. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  Bu konu ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm. Oradan Mesleki eğitim merkezine yönlendirdiler. Merkezin Müdürü ile konuyu paylaştım ve Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların ( özellikle madencilk sektörü) mesleki eğitimlerinin ve belgelendirmenin nasıl olacağı hakkında bilgilendirme yapmasını rica ettim ... Müdür beyin bana söyledikleri özetle şöyle " 6 yıl fiili olarak o meslekte çalıştıklarını belgeleyenler bize başvurduklarında sınava tabi tutuyoruz ve kazananlara Ustalık veya Kalfalık Belgesi veriyoruz, bunun dışında kalan, daha az süre çalışmış olanlar ve yeni işe başlayacaklar için, Bakanlık 13/07/2013 tarihli yönetmelikteki eğitim konuları ile ilgili olarak Eğitim modülleri hazırlıyor, yaklaşık 1,5 ay sonra bu modüller tamamlanıp bize gönderildiğinde, biz de mesleki eğitimlere başlayacağız..." ilgili uzman arkadaşlarım bilgisine....
  Kazasız çalışmalar dilerim.

  Murat ERDEM
  Maden Yük. Mühendisi
  İŞ Güvenliği Uzmanı
  Teknik Nezaretçi
 6. MerveUngoren İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kauçuk sektöründe çalışanlarımız için mesleki eğitim belgesi alabileceğimiz yer bulamadım. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?
 7. ebruu kasap İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  arkadaşlar klişe üretimi yapan bir firmada çalışıyorum. Buradaki arkadaşlara mesleki yeterlilik eğitimi aldırmayı planlıyoruz ama konu ile ilgili tam yetkili bir kurum bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz
 8. Firma bulamadıysanız Uygulayabileceğiniz zorlu fakat kalıcı çözüm olabilecek bir yöntemi anlatıyorum.

  1-Konuyla ilgili firma ve mesleki eğitim merkezi arasında bir protokol imzalanacak.
  2-Mesleki eğitim merkezine fabrikanızda sınıf açmak istediğinizi anlatan bir dilekçe ile başvuruda bulunacaksınız.
  3- Sınıf için usta öğretici araştırmasına gireceksiniz. Öncelikle çalışanlarınızın arasında teknik öğretmen var mı araştırın.Daha sonra ön lisans ve meslek lisesi mezunlarını araştırarak mesleki eğitim merkezine bu kişilerin diplomaları ile başvurup bunlardan hangilerinin usta öğretici olabileceğini öğrenin. (mesleki eğitim merkezi sizi yönlendirecektir.)
  4-Protokolünüz kaymakamlıkça onaylandıktan ve Sınıfınız onaylandıktan sonra kurs açmak için mesleki eğitim merkezine başvuruyorsunuz. Onlar size ders programı hazırlamanız için yardımcı oluyorlar ve sonunda mesleki eğitim merkezi gözetiminde eğitime başlıyor ve eğitim sonunda sınav yapıp tüm evraklarınızı mesleki eğitim merkezine teslim ediyorsunuz.
  5-Tabiki sonunda meb onaylı belgeleriniz geliyor.

  not: İşin maliyeti şöyle oluyor.
  *projektörü,masası ve sandalyeleri olan uygun ortama sahip sınıf temini
  *Usta öğretici olacakların kalfalık, ustalık ve denklik giderleri
  *Her kursiyer için belge ücreti
  *Mem (çıraklık okulu) 'nin görevlendirdiği gözetmenlerin ücreti.

  Her halükarda dışarıdan özel kurs ile alınan belgelerin ücretinden daha düşük meblağlardır.
 9. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sayın ibrahim559,

  Çooook teşekkürler...
 10. rkellykaan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman

  dokuma için mesleki eğitim zorunluluğu varmı? hiç bir müfettiş sormadı siz aldırdınız mı?