1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimler

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Feyza Batallı tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Feyza Batallı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Bildiğiniz gibi Temmuz ayında başlayacak iş müfettişlerinin denetimlerinde para cezalarıyla karşı karşıya gelmemeniz için size uyarıda bulunmak istedim.
    İlgilenen arkadaşlarım varsa benimle özel mailimden ulaşabilirler.
    Ek te verebildiğimiz eğitimler mevcuttur.

Royal Meslek ve Teknik Eğitim Merkezi bünyesinde Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Meslek Eğitimleri sertifika programları uygulamaktayız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın "6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" kapsamında Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon
    Geçici Ustalık Yetki Belgesi olmayan işçileri ilgilendiren eğitimlerimiz başlamıştır, Ocak 2013 itibariyle sertifikası olmayanlar çalıştırılamayacak ve cezai işlem uygulanacaktır.
    1-Ustalık Yetki Belgesi eğitim konuları her meslekte farklı müfredat konuları olarak yapılmaktadır. Her meslekte temel olarak mesleki konular ve iş sağlığı-işçi güvenliği konularında eğitim yapılmaktadır.
    2-Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekli izini almadan eğitim yaptığını söyleyen firmaların yaptıkları eğitim kaçak eğitimdir. Verdikleri belgeler de hiçbir anlamı olmayan geçersiz belgelerdir.
    Sonuç olarak Milli Eğitim tarafından sınav yapılmadan verilen her belge geçersizdir. Bu nedenle bu tür faaliyetlerde bulunan firmalardan belge alınmamalıdır.
    3-İşyerlerinde Ustalık Yetki Belgesi olamaması durumunda sorumluluk şantiye şefindedir.
    4- İşyerlerinde Çalışma Bakanlığı müfettişlerince kontrol ve denetim işlemi yapılmaktadır.
    5-Belgesiz her çalışan için para cezası kesilmekte ve firmaya durumu düzeltmesi için belirli bir süre tanınmaktadır.
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm siteden kanunu inceleyebilirsiniz
    KANUN
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Kanun No. 6331 Kabul Tarihi: 20/6/2012
    Çalışanların eğitimi
    MADDE 17 (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde
    veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.
    (2) Çalışan temsilcileri özel olarak eğitilir.
    (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.
    (4) İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe başlamadan önce, söz konusu kazanın veya meslek hastalığının sebepleri, korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir. Ayrıca, herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir.
    (5) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerinden çalışmaküzere gelen çalışanlar işe başlatılamaz.
    (6) Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, iş sağlığı ve güvenliği risklerine karşı çalışana gerekli eğitimin verilmesini sağlar.

(7) Bu madde kapsamında verilecek eğitimin maliyeti çalışanlara yansıtılamaz. Eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır. Eğitim sürelerinin haftalık çalışma süresinin üzerinde olması hâlinde, bu süreler fazla sürelerleçalışma veya fazla çalışma olarak değerlendirilir.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu hususta bakanlık yönetmeliği geri çekmemişmiydi...
  3. Feyza Batallı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ağır ve tehlikeli işler kaldırıldı fakat mesleki yeterlilik belgesi hala aranıyor..inşaat firmaları için geçici ustalık yetki belgesi aranıyor..ustalık belgesi alabilmek için 40 saatlik eğitimlere katılma zorunluluğu var....
  4. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Erkan DÜNDAR Hocam,

Benim size Mesleki Yeterlilik Standartlarıyla ilgili bir sorum olacak .
    MYK' nın sitesinde mesleki standartlarda;
    Örneğin CNC operatörü belgesi olan montaj yapabilir veya Kaynakçı belgesi olan boyahanede çalışabilir ( örnekler alakasız oldu biliyorum ) gibi ibarelerin belirtildiği alan VARMIŞ ama ben bulamıyorum ve işin içinden çıkamıyorum. Çalıştığım firmalarda bu anlamda stratejik davranıp tüm eğitimleri aldırmak yerine bir kaç eğitimi de kapsayan eğitimleri aldırmak niyetindeyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar..
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Süleymen bey bu hususu araştıracam fakat Halk Eğitim merkezlerinin bu tip eğitimler ve proğramlar düzenlediğini biliyorum.Net olarak birşey söylemek isterdim ama araştıracam ve dönecem inşallah.
  6. Arzu Kürekçioğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlıkta son olarak durum ne bilmiyorum ama konu çok muallak .

Ben bir konuda fikrinizi almak istiyorum . Bazı firmalarım da büyü LNG tankı ile ilgilenen personellerim var bu personellerin eğitim durumunun ne olması gerekiyor?Yoksa sadece beden işçisi olması yeterli mi?Kolay gelsin
  7. Cem Horel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bölge OSGB
    Süleyman Bey, mesleki eğitim sertifikası çalışan işçinin yaptığı işe göre verilir. Tabiki ülkemizde bir işçi bir fabrikada tek bir işten sorumlu tutulmuyor yerine göre "joker eleman" olabiliyor. Eğer yukarıda sizin anlattığınız ve belirttiğiniz gibi birbirinden bağımsız ve alakasız işlerde aynı anda çalışıyorsa iki farklı sertifika almak zorundadır, fakat eğer birbiriyle bağlantılı işler yapıyorsa (örn; cam fabrikalarında çok olur CNC operatörü camı kestikten sonra bir sonraki prosese yükleme işi de yapabilir) bunlar için bakanlığı uyguladığı bir formül var. %60 kendi ana branşı, %40'da yaptığı diğer ek işin belirtildiği tek bir eğitim sertifikası verilmesi yeterlidir. Kişi hem CNC opetarötü olup belgesinde lojistik işi yapabileceği de belirtilir