1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimleri alması gerekli kurumlar hakkında..

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve waryant03 tarafından 28 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. waryant03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    • Büyük Harf Kullanımı
    MERHABA;

BEN KUTU ÜRETİM FABRİKASINDA ÇALIŞIYORUM.OLUKLU MUKAVVA SEKTÖRÜ MESLEKİ EĞİTİM EK-1 LİSTESİNDE TANIMLI DEĞİL.AYRICA SEKTÖRLE İLGİLİ BİR MODÜLDE BULUNMAMAKTA.BİZ BU YÖNETMELİKTEN MUHAF MI OLUYORUZ YOKSA YENİ BİR MODÜL HAZIRLAYIP M.E.B YADA ÇSGB YE ONAYAMI SUNMAMIZ GEREKİYOR. (TABİKİ FABRİKAMIZDA MEKANİK ATÖLYE VE ELEKTRİK ATÖLYESİ BULUNMAKTA.BURADA ÇALIŞAN PERSONEL MESLEK LİSESİ ÇIKIŞLI VE KENDİ ALANLARINDAN DİPLOMALARI VAR.BU PERSONELİMİZ ZATEN %100 MUAF SANIRIM)
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle kutu üretim fabrikası tehlike grubu nedir?Eğer tehlikeli yada çok tehlikeli grubundaysa mesleki eğitim alma mecburidir.Buna rağmen Ek.1 listede tanımlı değilse kendiniz eğitim müfredatı ve modülü hazırlayıp kurumla birlikte çalışabiliyorsunuz,bunun gibi yapılan yerlerde çalışma imkanım oldu ordan biliyorum.Fakat Mesleki yeterlilik ve eğitimlerinin verilmesine dair mevzuat yürülükten kalkmasından dolayı ve beklemeye aldıklarından dolayı,müfettişlerin bu hususu pek sorgulamadıkları güçlü kaynaklardan tarafımıza da iletilmiştir.

3. waryant03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ÖNCELİKLE SORUMA CEVAP VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.OLUKLU MUKAVAA SEKTÖRÜ NACE KODUNA GÖRE TEHLİKELİ SINIFTA.ANCAK KIRMIZI İLE BELİRTİLEN MADDEDE DİKKAT EDERSENİZ MESLEKİ EĞİTİM ALMA ZORUNLULUĞU OLAN TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLER DİYOR.BU DA EK-1 YER ALAN SEKTÖRLER OLARAK TANIMLANMIŞ.BİZ EK-1DE YER ALMIYORUZ.BU DURUMMESLEKİ EĞİTİMDEN MUAF OLDUĞUMUZU DÜŞÜNDÜRÜYOR BİZE
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Nisan 2014 ---
    Mesleki eğitim zorunluluğu

MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.

(2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte, çalışanın yaptığı iş ek-1 çizelgede belirtilen işler dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17 nci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ek.1 eski ve askıya alınmış mevzuatın bir yan ürünüdür ve benim için bir hiç hükmündedir.Ne zaman mesleki eğitimler ile ilgili tebliğ yada yönetmelik yayınlar ve bu yönetmelikler yeni nace kodlarına göre revize edilir ve yine modüller,meslekler güncellenir ona göre daha kendimizden emin hareket etme şansımız olur.

Kanun diyorki;Tehlikeli ve Çok tehlikeli işyeri çalışanları mesleki eğitimleri almak zorunda ve olmadan çalıştırılamaz.Benim en sağlam maddem budur..ama bu maddenin uygulaması şu anda yok.Bunu size arz etmeye çalıştım.

Saygı,sevgi ve hürmetler..
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Ek 1 de yer alan işleri yapmıyorsanız mesleki eğitim aldırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.
  6. waryant03 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konuda bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.bu konuyla ilgili kesinleşmiş ve bütün sektörleri kapsayan bi kanun yada yönetmelik çıkmadığı sürece mesleki eğitimlerle ilgili aksiyon almamıza gerek yok sanıyorumki.En azından yarın bi müfettiş geldiğinde mesleki eğitimleri sorduğunda sektörümüzle ilgili ekte yer almadığımız ve bununla birlikte bizimle ilgili uzaktan yakından ilgili modül olmadığını söylersek yanlış birşey söylememiş olacağız