1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimleri ne zamana kadar tamamlattırmamız gerekiyor, yasal zorunluluk nedir?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Ali Savul tarafından 6 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Ali Savul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 2013 te yayımlanan mesleki eğitim yönetmeliğinde eğitimin zorunlu kılındığı iş kolları belirtilmişti.Eğitimleri nereden aldıracağız?(Not:Halk eğitimleri meslek kollarının çoğunun ismini dahi bilmiyor).Mesleki eğitimleri ne zamana kadar tamamlattırmamız gerekiyo yasal zorunluluk nedir?
    İyi Çalışmalar.
  2. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki eğitimleri özel kurumlardan alabilirsiniz o eğitimleri tamamlama süresi geçti diye biliyorum son olarak 2015 Mayıs ayı içerisinde yeni bir tebliğ yayımlayarak 40 mesleğe zorunlu mesleki yeterlilik sertifikası getirildi ve bu belgeleri tamamlamak için 1 yıl süre tanındı www.myk.gov.tr sitesinden tanımlı kırk mesleği ve sertifikayı veren kurumları görebilirsiniz.
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki eğitim sertifikalarını BULUNDUĞUNUZ İLÇENİN HALK EĞİTİM MERKEZİ İLE PROTOKOL İMZALAYARAK veya ÖZEL KURULUŞLARDAN alabilirsiniz. Halk eğitim merkezi ile yapacağınız protokolde fabrikanızda bulunan mevcut İSG UZMANI tarafından 24 saatlik isg eğitimi verilebilir. Ayrıca bu işte para da kazanılıyor.
    Eğitim modülleri işi biraz karışık. Tek bir modül içerisinde mevcut işin işleyişi ile ilgili bir kaç konu olması yeterli. Bire bir yaptığınız işleri içermek zorunda değil. Zaten böyle kuruluşlara başvuru yaptığınızda faaliyet konusunu açıkladığınızda onlar sizlere yardımcı oluyor.
  4. ali sofuoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Son yayımlanan tebliğ ( MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ
    ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ) ekinde belirtilen meslekler dışındaki mesleklere mesleki eğitim zorunluluğu kalkmış mı oluyor ?

5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Merhaba,

Kafalar çok karıştı bu iki yönetmelik için. Bu yüzde tanımları iyi incelemek lazım 1. ve ilk çıkan "mesleki eğitim", 2. si ise" mesleki YETERLİLİK" dir. İki tanıma baktığınızda ve içeriğine bakıldığında hemen hemen aynı gibidir. Aslına bakıldığında "Mesleki eğitim" konularının hepsi "Mesleki yeterliliği" kapsamaktadır. Sizin hali hazırda "Mesleki eğitim" aldırma zorunluğunuz devam etmektedir. Mesleki eğitim alan kişi aynı zamnada "Mesleki yeterlilik" de yer alan meslek gruplarında ise birde "Mesleki yeterlilik" aldırmanız gerekecektir.

Örnek olarak;"Mesleki yeterlilik" alan kişi ben "mesleki eğitim" almam cünkü mesleki yeterlilik belgem var diyebilir ancak kanun gereği "Mesleki eğitim" de almak zorundadır. Kendi uzmanlığımızın kazanma sürecinden örnek ile açıklayabiliriz. Biz uzman olmak için önce eğitim aldık( 1 ay özel kurslardan(Mesleki eğitim)) daha sonra sınava girdik ve kazandık daha sonrada uzman olduk(Mesleki yeterlilik). tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışmak isteyen herkes mesleki eğitimi alacak ancak uzman ve özel konularda çalışmak istiyorsa o zamanda mecbur "Mesleki yeterliliği" almaya. Almazsa çalışmayabilir tabiri caizse düz işçi olarak çalışabilir(Örn:İSG uzmanı olmadan gibi, sadece kursdan aldığı eğitim belgesiyle danışman olabilir)

Mesleki eğitim için; İSG uzmanı veya herhangi biri verebilir sadece özel kişiler, şirketler mesleki eğitim verdikten sonra "Milli eğitim bakanlığı" onayı aranmaktadır. Eğitimden sonra gerekli belgelerinizle milli eğitim bakanlığının bağlı bulunduğu yerlere başvurabilirsiniz. Böylece ücret ödemezsiniz. (Nilay Hanımın dediği gibi..)

İlgili madde;
    Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Uygulamada sıkıntılar olduğu bir gerçek ancak, mesleki eğitim zorunluluğuna ilişkin Yönetmelik hükmü yayımı tarihinde 13.07.2013'te yürürlüğe girmiştir.

Altını özellikle çizerek Yönetmeliğin MESLEKİ EĞİTİM ALINMASI ZORUNLU İŞLERE dair olduğunu belirteyim. Yayımlanan tebliğin amacı ise Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekleri belirlemek ve yayımını sağlamaktır.

Başka bir forumda bu konuda yapmış olduğum sohbetten bazı kısımları alıntılayarak konuyu açıklığa kavuşturmayı deneyeyim.

-Yayımlanan tebliğin dayanağı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek 1 inci maddesi. Herhangi bir yönetmeliği geçersiz kılma durumu bulunmuyor. Mevcut Yasa ve belirttiğiniz yönetmeliğin uygulanmasında mesleki yeterlilikler daha ayrıntılı olarak belirlenmiş.

-Zaten normlar hiyerarşisinde tebliğ yönetmelikten sonra gelir. Bir tebliğ hükmü yönetmeliği geçersiz kılamaz. Aynı konuda iki farklı hüküm bulunuyorsa tebliğ hükmü değil, yönetmelik hükmü esas alınır.

-Yönetmelikte geçen "mesleki eğitim zorunluluğu" kavramı, tebliğde geçen konu ise "mesleki yeterlilik". Bunları karıştırmayalım. Mesleki yeterlilik konusu mesleki eğitim zorunluluğunun sadece alt kümesinde yer alan bir alt konudur.

-Şöyle açıklamayı deneyeyim. Tebliğ'in kaynak operatörü için 12 ay içinde "Meslekî Yeterlilik Belgesi" olmayanın çalıştırılmasına imkan vermesi, daha önce yayımlanan Yönetmelikte "mesleki eğitim zorunluluğu" uygulamasını değiştirmez.

-Tüm çalışanlar ilgili yönetmelikte kabul edilen "mesleki eğitim belgeleri"nden birini temin etmek zorundadır. Kaynak yapacak kişi Yönetmeliğin altıncı maddesine uygun bir belge almak zorundadır. Çıkan tebliğ ise alınacak bir belgenin "mesleki yeterlilik" standartlarına ilişkindir.
  7. Burak AKÇAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92465
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Özel Eğitim Kurumları ya da Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen Mesleki Eğitimler kaldırılarak sadece Mesleki Yeterlilik Kurumunun sınavı geçerli olacak. Yaptığım araştırmaya göre Kurum eğitim zorunlulu tutmadan sadece sınava alıyor fakat sınavların başarı ortalaması 10%. Sınav, TÜRK-AK 'tan, MYK'dan, Eğitim kurumundan gelen komisyon üyelerinin katılımı ile yapılıyor. Sınavda ayrıca kamera ve ses kayıt cihazları ile kayıt altına alınıyor. Hali hazırda başarı ortalaması düşüyor.
    Bir ikincisi sınav ücretleri. Sınavda başarılı olan kişilerin sınav ücretleri İşsizlik sigorta fonundan ödeniyor fakat problem başarı ortalamasının düşük olmasında başlıyor. Çünkü MYK sınav ücretlerini peşin istiyor, yani başarılı olmayan işçinin ücretini işveren direk kendisi karşılamak zorunda kalıyor. Ücretler; 330 ile 600 TL arasında değişiyor. Örneğin, işletmesinde 100 kişi Otomotiv Elektromekanikçisi çalıştıran bir işveren 600 TL'lik sınav ücretini yani 60000 TL'yi peşin olarak yatırıyor. 10% başarı ortalaması ile 6000 TL işsizlik sigorta fonu tarafından ödenirken başarısız olan diğer 90 kişinin 54000 TL'lik ücretini işveren cebinden vermek durumunda kalıyor. Tabi orta da bu böyle bir durum varken durumdan haberdar olanların tüyleri diken diken oluyor. :) İşin trajik komik olan tarafı ise çoğu kişinin durumdan haberdar dahi olmaması.
    Bir diğer sıkıntı ise uygulamalı sınavın yaklaşık 10 saat'i alması. yani 100 işçisi olan işletmenin her bir işçisinden 10 saat yoksun kalması toplamda 10*1000/24 = 41,66 gün sınav süresi anlamına geliyor. :)
    Ayrıca MYK'dan yetkilendirme almak isteyen eğitim kurumlarına da ağır yaptırımlar yükleniyor. Tek bir eğitim modülü için istenen 70000 TL ücret, TÜRK-AK tarafından akredite olma şartı ve sınavların yapılacağı bir atölye (Örn. Gaz Altı Kaynak vs.) Dolayısıyla Eğitim kurumları da nötr durumlarını şimdilik bozmaya yanaşmıyor.
    Büyük bir sıkıntı bizi bekliyor. Konu hakkında fikri ya da daha iyi bilgisi olan varsa lütfen buradan paylaşım yapsın. Benimde yukarıda tespit ettiğiniz yanlışlarım varsa düzeltirseniz sevinirim. Zira bende başkasının yalancısıyım. :)
  8. drgndry İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60389
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MERHABA;lütfen bu konuda yardımcı olurmusunuz,bir fabrikada tam zamanlı İSG uzmanı olarak çalışıyorum,halk eğitim ile protokol imzaladıktan sonra 24 saatlik isg eğitimini ben versem geriye kalan 16 saatde uygulama eğitimi diye biliyorum bunuda verdiikten sonra meb onaylı mesleki yeterlilik sertifikasını alabilirmiyiz.Yani demek istediğim hiç bir özel kuruluşa bağlı kalmadan şirket halk eğitim ile protokol imzaladıktan sonra ben kendim eğitim verip sertifikamızı alabilirmiyiz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Kasım 2015 ---
  9. drgndry İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60389
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    serkan bey; fabrikamızda mesleki eğitim sertifikalarını İSG uzmanı olarak ben vermek istyiorum.Yapmamız gerekenler ilkö nce halk eğitim ile protokol oluşturulacak,daha sonra eğitimleri ben vericem,meb onayı için nerelere başvurucaz,gerekli belgeler dediniz?bu gerekli belgeler nelerdir.ben eğitim verdikten sonra sertifika için hiç bir ücret ödenmeyecek mi.
  10. trapezuslu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, bir noktada katkı sağlamak isterim.
    "Mesleki Yeterlilik" ile "Mesleki Eğitim" ikisi de özünde benzer olmakla birlikte mevzuat gereği ayrı şeyler ve her ikisi de sıkıntılar yaratan zırıltılı işler.
    Normal koşullarda "Mesleki Eğitimi" bünyenizde eğitimleri verebilecek eğitimci var ise gerek mesleki yeterlilik gerekse de halk eğitimden protokolle bu eğitimleri düzenleyebiliyorsunuz ama her iki kurumda kendi bütçesine destek bekliyor:)
    Bu arada imza yetkisi bizlerde yok, ya milli eğitim yada mesleki yeterlilik sertifikaları imzalayacak. Buna dayanarak yani sadece imza için bile bedel talep edebiliyorlar.
    "Mesleki Yeterliliğe" yapabileceğiniz bir şey yok. Bunun şu an sınavları (Türkiye' nin her ilinde olmamak üzere) yetkilendirilmiş kurumlar tarafından veriliyor. Bizlerin veya halk eğitiminin bu konuda bir yetkimiz/dahlimiz yok. Tek yetkili "Mesleki Yeterlilik Kurumu" ve onun yetkilendirdiği eğitim kurumları. Bunlar da dediğim gibi sınırlı.
    Allah kolaylık versin.
  11. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam bir çıraklık eğitime gidin size her şeyde yardımcı olurlar. Ücret eğitim saatleri yarımcı olurlar.
  12. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesleki eğitim merkezine gittiğimde işyerlerin de eğer mühendis varsa usta öğretici olarak atama yaptıklarını ve mesleki eğitimi verebileceklerini söylediler.iş güvenliği eğitimini de biz veriyoruz .diplama ,sigorta dökümü,nüfus cüzdanı fotokopisi isyiyorlar. evrak işlemlerinden sonra yeri ziyaret edeceklerini ve daha sonrasında bizlerin eğitimleri verip sınav yapılacağını söylediler.onlar kişi başı 50 tl filan ücretle sertifika vereceklerini belirttiler.
  13. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Güzel bir yol hem eğitim yükünü azalttılar hemde firma ile anlaşarak referanslarına eklediler.
  14. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Hijyen eğitimi ile sanırım aynı prosedürü taşıyor olabilir. İşyeri hekimi hijyen eğitimi verip meb'den onay aldıktan sonra eğitim katılım listelerini meb'e gönderiyor. Meb'de kişilere eğitim sertifikaları basıp gönderiyor. Burada aynı şekilde süreç olabilir. En doğru cevap Ankarayı arayıp ilgili kanun maddesini söyleyip bilgi almaktır. Daha sonra başvuru için il merkezlerine başvurabilirsiniz. Orada size gerekli prosedürleri izah edebilirler.
  15. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Aşağıdakiler myk.gov.tr sitesinden alınmıştır. http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi
    Tüm bilgilere daha kolay ulaşılması için ilgili dosyaları burada topluyorum.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”
    HANGİ MESLEKLERDE MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ARANACAKTIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Bakanlık Tebliğinde yayımlanan 40 meslekte başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesinde yer alan 106 meslekte devam etmesi sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır.

HANGİ MESLEKLERİN SINAV ÜCRETLERİ KARŞILANACAK?

Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Sınavların tarifede yer alan limitin üstünde olması halinde bu farkın adaylar tarafından karşılanması gerekmektedir. Diğer merak edilenler için aşağıda yer alan sıkça sorulan sorular kısmını inceleyiniz.

Ekli Dosyalar:

16. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    Halk eğitim ile protokol imzaladıktan sonra siz 24 saatlik İSG eğitimini verebilirsiniz. Ancak firma sizin adınıza para yatırması gerekiyor ve para yatırdığına dair dekontu halk eğitim istiyor. 16 saatlik eğitim hem teorik hem uygulamalı olarak mesleki eğitim adı altında verilmektedir. Eğer sizin fabrikada usta öğretici belgesi olan bir çalışanınız yok ise bu eğitimi halk eğitimin atadığı öğretmenler vereceklerdir. Eğer var ise bu kişinin diploması ve sizin isg belgeniz ile başvuru yaptığınızda sizlere para yatırılmak koşulu ile eğitim vermenize izin verilmektedir. Bu sayede özel bir kuruluşa bağlı kalmıyorsunuz, eğitim dosyalarını doldurup halk eğitime verdikten sonra halk eğitim inceler ve sertifika ücreti yatırdığınızda sertifikalarınızı çıkartır.
  17. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar kafam karıştı;

Mesleki eğitimlerini tamamlayan ve mesleki eğitim belgelerini temin ettiğimiz personelleri birde bu tebliğe göre Mesleki yeterlilik eğitimine gönderip mesleki yeterlilik belgelerini mi aldırmamız gerekiyor? Sadece mesleki eğitim belgeleri yeterli olmuyor mu ?
  18. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler için MYK tarafından meslek standartları yayımlanmaktadır. Şu ana kadar sadece 40 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Mesleki yeterlilik belgesi yerine geçen belgeler Tebliğ'de yazdığı üzere sadece ilgili alanda olmak koşulu ile ustalık belgesi ve MEB'e bağlı mesleki ve teknik eğitim veren okullardan ve üniversitelerden alınacak diplomalardır. Bunun dışındaki belgeler mesleki yeterlilik belgesi yerine geçmez.

İlgili meslek yayımlanan/yayımlanacak listede yer alıyorsa, ya çalışana ustalık belgesi aldıracaksınız ya da MYK tarafından yetkilendirilen kurumlardan birine başvurarak çalışana mesleki yeterlilik belgesi aldırmak durumundasınız.

Tebliğ'de geçiş için tanınan süre bir yıldır. MADDE 3 – (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar. Son tarih 25.05.2016'dır.
  19. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar merhaba
    işveren mesleki eğitimlerin aldırılmasını istemiyor.müfettiş gelirse de bilgim yoktu derim diyor.ben deftere bununla ilgili ne yazabilirim.yardımcı olur musunuz.
  20. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki belgeler eksik. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde mesleki belgesi olmayan personel çalıştırılması yasaktır. Bilgilendirme yapılmıştır.

İşveren bu defteri açıp okuma zorunluluğu var. Bir de mail at. Senden çıksın. Sorun zaten senin değil onun :) Ben tesbit öneri defterine yazıdğım ilk madde şöyle
    -- Temel iş sağlığı eğitimi almayan, Sağlık raporu olmayan, Mesleki belgesi olmayan ve sigortası olmayan personel işbaşı yaptırılmayacaktır. Sorumlu işverendir.