1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimleri ne zamana kadar tamamlattırmamız gerekiyor, yasal zorunluluk nedir?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Ali Savul tarafından 6 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Beyazıt Casun Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    81345
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışanların mesleki eğitimleri bulunmamaktadır işverene tebliğ edilmesine rağmen aksırmamakla beraber denetimlerde haberim yok beyanında bulunacağını söylemektedir.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deftere yazıldıysa imzası olmasa bile haberim yok diyemez.
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, kafalar çok karıştı ben şahsen durumu pek anlayamadım.
    Mesleki eğitim sertifikası ile mesleki yeterlilik aynı şey mi faklı şey mi. Şimdi benim çalıştığım fabrika, mesleki eğitim aldırma zorunluluğuna giriyor. Biz mesleki eğitim konusunda protokol imzaladık hal eğitimle, 25 kişi oldukça sınıf açıp eğitim veriyoruz. Eğitimden sonra sınava sokuyoruz 70 ve üzeri alan arkadaşların dökümanlarını halk eğitime yolluyoruz. Setifika ücreti yatırıldıktan sonra da bize MEB onaylı AĞIR VE TEHLİKELİ SANAYİ METAL İŞLEME VE DOĞRAMACILIK SEKTÖRÜ MESLEKİ EĞİTİM SERİFİKASI yolluyorlar. Bütün çalışanların özlük dosyalarında var. Bunun haricinde yapmam gereken başka bir şey var mı onu anlamadım
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Nilay Hanım Merhaba,
    Mesleki yeterlilik belgesi, mesleki eğitim sertifikasından farklıdır.
    Fabrikanızın içinde bulunduğu metal iş kolunda aşağıdaki meslekler için mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. 25.5.2016 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi almamış olanların bu meslek kollarında çalıştırılmasına müsaade edilmeyecektir. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen Metal İş Kolu meslekleri şunlardır:
    • Alüminyum kaynakçısı
    • Çelik kaynakçısı
    • Direnç kaynak ayarcısı
    • Hidrolik - Pnömatikçi
    • Kaynak operatörü
    Bu meslek kollarında çalışanların aşağıdaki kuruluşlardan birinin düzenlediği sınava katılıp mesleki yeterlik belgesi almaları gerekmektedir.
    • Alüminyum kaynakçısı (* Belgetürk, * Sibem, * Inspecco)
    • Çelik kaynakçısı (* Ugetam, * Belgetürk, * Saüsem, * Sibem, * Hak-İş Meyeb, * Inspecco, * BTSO Mesyeb, * Certurk, * ASO Metes)
    • Direnç kaynak ayarcısı (* Belgetürk, * Sibem, * Inspecco)
    • Hidrolik - Pnömatikçi (* Hak-İş Meyeb, * ASO 2. ve 3. OSB Metes)
    • Kaynak operatörü (* Belgetürk, * Sibem, * Inspecco, * Certurk)
    MYK Mesleki yeterlilik belgesi aranmaması ile ilgili bir istisna vardır, o da şudur:

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz.

Fabrikanızda halk eğitim ile yapmış olduğunuz anlaşma kapsamında düzenlenen mesleki eğitim sertifikaları 13.7.2013 tarihli ve 28706 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik 'in 6. Maddesinin 1e fıkrası kapsamında düzenlenen belgelerdir.

Mesleki Eğitimin Belgelendirilmesi - Madde 6
    (1) ....
    e - Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler, işçi ve işveren kuruluşları tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş eğitim amaçlı şirketler ve işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,
    ....
    (2) Bu Yönetmelik kapsamına giren işlerde 1/1/2013 tarihinden önce işe alındığına dair Sosyal Güvenlik Kurumuna ait kayıtlar esas alınarak 1/1/2013 tarihinden önce çalışmaya başlayanlara Millî Eğitim Bakanlığı ile birinci fıkranın (e) bendinde sayılan kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak protokoller çerçevesinde verilecek en az 32 saatlik eğitim modüllerinden geçirilerek alınan eğitimler sonucu düzenlenecek belgelere sahip olanlar bu Yönetmelik kapsamında mesleki eğitim almış olarak kabul edilir.

Bu eğitimler sonucu alınan sertifika MYK Mesleki yeterlilik belgesi yerine geçmez. Yukarıda belirtilen mesleklerde çalışacakların ya 3308 sayılı Kanununa göre alınmış ustalık belgesi, ya da mesleki ve teknik eğitim veren okul ve üniversitelerden mezun olup ustalık belgesi sahibi olmaları gerekir, veyahut da 25.5.2016 tarihine kadar yukarıda belirtilen kuruluşların sınavlarına katılıp MYK Mesleki Yeterlik Belgesi almaları gerekmektedir. Ancak duyduğum bu sınavların zor olduğu ve şu ana kadar başarılı olanların katılanların %10'u seviyesinde olduğudur.
  5. sefaarslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114842
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herkese merhaba;
    mesleki eğitim belgeleri olmayanlar hangi tarihten sonra çalışamayacaklar. birde bununla ilgili yasa kanun maddesi hangisidir.
  6. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence zaten zorunlu. Herhangi bir iş kazasında ilk sorulan mesleki belge ki bir firmam sırf bu yüzden mahkemelik. Bir an önce aldırın . 6331 de geçiyor. Mayıs 2016 dan sonra almak zorlaşacak. Sınavı ÖSYM yapacak.
  7. sefaarslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    114842
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hasan bey teşekkür ederim 6331 de geçiyor fakat şu tarihe kadar zorunlu ibaresi yer almıyor
  8. Teoman Şeker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46018
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    çevre ve şehircilik bakanliğindan 2017 ye kadar geçerli geçici ustalik belgesi olan personeller de kapsam dahilinde ki acaba?
  9. Hasan ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    0000
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mesleki belge ile ilgili herhangi bir denetleme geçirirseniz belge den dolayı yazmak isterse kişi başı 500 tl yersiniz. Biran önce tamamlayın
  10. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KORU OSGB
    Merhaba , 40 meslek dalı yayınlanmış iş kolları ile alakalı Mayıs 2016 dan itibaren alınan tüm eğitim katılım belgeleri ,kalfalık ,çıraklık belgeleri yerini MYK belgesine bırakacak yalnız ustalık belgeleri ve teknik okul diplomaları geçerliliğini sürdürecek . MYK belgesi teşvikli bir belge olup yalnız 1 belge ücreitini devlet işsizlik fonundan işçinin sınavı geçmesi kaydıyla karşılayacak. yayınlanan bu mesleklerde ne yazık ki MEB in verdiği belgeler geçerliliğni yitirecek . MYK belgesi işçinin yaptığı işle alakalı operatör usta olduğunu gösteren bir belgedir. Eğitim belgesi değildir . Çalışma Bakanlığının EUROpass ile birlikte yürüttüğü projedir. Zamanla bu 40 meslek dalı 106 ya daha sonra kademe kademe tüm meslekleri kapsayacak şekilde geçecektir. Mayıs 2016 dan itibaren belgeleri olmayan her bir çalışan için 500 tl cezası vardır.

Konu ile alakalı detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar irtibat kurabilirler .

Ekli Dosyalar:

11. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Akredite kurumlardan biriyle görüştüm. Aldığım bilgi şöyleydi: Mesleki eğitim de mesleki yeterlilik de zorunlu bunlar iki ayrı kanun. Buraya kadar biliyoruz zaten. Mesleki yeterlilik belgesinin mesleki eğitimden daha kapsamlı olduğunu söyledi. Yani mesleki yeterlilik belgesi olan kişiyi tutup da halk eğitime gönderip mesleki eğitim belgesi aldırmaya gerek yok ancak mesleki eğitim belgesi olan kişinin mesleki yeterlilik belgesi varmış gibi düşünemeyiz dedi.
    Yanlış hatırlıyor olabilirim. Mesleğinde 2 yıl aktif çalışan kişilere sadece sınav yapılacak eğitim yapılmayacak gibi bir şey söylemişti sanki fakat bu kısım yanlış olabilir. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Sadece sınav yapacağız kısmı kesin doğru ama süre hakkında yanılıyor olabilirim.
  12. ilyas bayraktar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    TACA A.Ş. (İskenderun Park Forbes Projesi-Hilton Otel)
    Arkadaşlar aslında işin gerçek tarafına bakarsak hangi mesleki belge! Benim için bir beyaz A4 sayfasından bir farkı yok.Neden böyle diyorsun yada kızıyor olabilirsiniz... Hangi çalışana meslek eğitimi veriliyor da mesleki belge çıkartılıyor. Kendimizi kandırmaktan başka birşey yapmıyoruz.Denetim mekanizması ÇSGB sağolsun