1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki eğitimleri nerden aldıracaz,sektörel olarak tespitini nasıl yapacaz?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve ekecık tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Arkadaşlar Mesleki eğitimleri nerden aldıracaz.Sektörel olarak tespitini nasıl yapacaz.
  İyi Çalışmalar.
 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18581&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

  Yönetmelikte sektörel tespiti yapacaksın. Şirketinde konunun uzmanları ile ilgili bir Eğitim Birimi kuracaksın. Bunu il Milli Eğitim Md. Yaygın Eğitimler şubesindeki Eğitim Modülünden sana uygun olanına istinaden bildireceksin. Valilik onaylayacak. Onay verildikten sonra o modül çerçevesinde eğitim programı oluşturup peyder pey vermeye başlayacaksın. Her eğitim sonunda bir değerlendirme yapacaksın. Tabi eğitim vereceğin kişilerin listesini önceden İşkurun il müdürlüğüne de liste olarak bildirmen gerekiyor.

  Valla bizden bu süreç istendi çatır çatır uyguluyoruz :)
 3. THaNToS İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu konuyla ilgili birkaç sorum olacak.İşletme tekstil sektöründe konfeksiyon olarak çalışmaktadır.
  1-Yönetmelikte belirtilen EK-1 listesi dışında yer alan işletme içerisinde bakım için kaynak yapan personele ve elektrik bakımlarını yapan personele eğitim aldırmamız gerekecek mi?
  2-Bu eğitimi alacak kişi meslek liselerinden hangi bölümlerinden mezun olmalı ki bu eğitimi almalarına gerek olmasın?
  3-Tüm bu konular ile ilgilenen ve bana uygun cevaplar verebilecek kurum hangisidir?
 4. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Talha Bey ücret ile alınabilecek bir kurum mevcut değil mi her eğitimi biz veremeyiz versekte yeterli olmayacak işyerleri var. Başka çözümü yok mudur bu işin:(
 5. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ben çok araştırdım ve araştırdıkça daha da kafam karıştı. Mesleki eğitim veren yaklaşık 5-6 firmayla görüştüm. Nihayet bir tanesiyle anlaştım. Vinç operatörlüğü dahil tüm eğitimleri tek yerden aldırıp büyük bir yükü daha üzerimden atmış olacağım.
 6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  en yakın endustri meslek yada ömür boyu öğrenme kurumunu bulun alın eğitimleri. yada mesleki yeterlilik kurumu http://www.myk.gov.tr/ dan bir kurumla ırtıbata gecın parasını verın alın
 7. Mehmet Emin YAMAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  88090
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Milli Eğitim
  Merhaba arkadaşlar http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.18581&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= 6. maddenin c bendinde açıklandığı gibi operatörlük eğitimleri, MEB tarafından yetkilendirilmiş kurumlarca verilebilir.
  burada şuna dikkat edilmeli kurumun 5580 sayılı özel öğretim kurumları kanununa tabi olan bir kurum olmalıdır.
  yaygın eğitim kurumları da verebiliyor onlar bu eğitimi ücretsiz yapmalı ama süre noktasında kursu başlatma noktasında sıkıntı yaşıyorlar para alamıyorlar. öğretmenler para almadan derse giremiyor. fatura kesemiyor. ne bileyim enteresan durumlar...
  Özel sektör olunca hiç bir sorun kalmıyor.
  www.uzmanlaroperatorluk.com sitesini incelemenizi tavsiye ederim...
 8. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone
  ben antalyada burdan aldırarak çözdüm. okadar karışık işlere girmeye gerek yok.sizde ilinizde ilgili yere giderek size uygun modül de eğitim aldırabilirsiniz. fiyatlarda ortalama kişi başı 80-100 tl arası.
  http://antalya.meb.gov.tr/www/hayat-boyu-ogrenme-sube-mudurlugu/icerik/25
 9. THaNToS İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu sorularıma cevap bulamadım.Yardımcı olabilecek birileri var mı?
 10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  Talha bey, bu anlattığınız, yani firmanın kendisi eğitim programı oluşturup , valilik ve il milli eğitimden onay alması belli bir sayıdan fazla mesela 200-250 üstü çalışanı olan firmalar için geçerli olabilir... az çalışanı olanlar için böyle bir sistem kurmak biraz zor.

  Benim kısmi zamanlı uzman olduğum 65 işçisi olan , tehlikeli sınıftaki mikronize mineral öğütme tesisi için
  geçen kasım ayında il Milli eğitim Müdürlüğünün yetkilendirdiği, mesleki Eğitim Merkezi ile görüşerek eğitim talep ettim..
  işyerine gelerek çalışan kişilerin görev yerlerine göre milli eğititmin belirlemiş olduğu eğitim modüllerinden 3 grup oluşturdular.

  bunlar 1- kırma Eleme tesisi operatörlüğü eğitimi 2- Cevhere Hazırlama Tesis Operatörlük eğitimi ve 3- Elle Taşıma eğitimi idi.
  firma ile MEM arasında protokol yapıldı. Eğitim için Milli Eğitim ve Valilikten onay alındı. ücret kişi başı 60 tl civarı idi.

  eğitim 40 saat süreli idi. eğitim sonunda sınav yaptılar ve belgeleri verdiler...

  EML mezunu olup kendi mezuniyet dalında çalışanlar (elektrikçi, kaynakçı, motorcu vs) ile, şöför ve operatörlerin belgeleri geçerli kabul edilip onlar eğitime alınmıyor.. Daha başka detaylar da var. her uzmanın kendi sektörü ile ilgili olarak, eğitime yetkili kurumlarla birebir görüşme yapması gerekiyor.
 11. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kurum bulamıyorum. myk sayfasına da baktım ama oradan da veren kurum listesi tarzında bir dokümana ulaşamadım. Google dan aradığım firmalardan da geri dönüş alamadım. İstanbul Anadolu yakasında çalıştığınız kurum mevcut ise paylaşabilirseniz sevinirim
 12. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  11423
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  "Kapsam
  MADDE 2 –
  (1) Bu Yönetmelik, 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve ek-1’de belirtilen işleri ve bu işlerde çalışanları kapsar. "
  Kafam mı karıştı ne yorumlayamıyorum,tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ekli listedeki işyerleri mi kapsamdadır yoksa tüm çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerleri mi kapsamdadır ?
 13. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7137
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sayın Aygün,

  've' bağlacı kullandığı için yapılan iş tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olsa dahi eğer ekli listede yoksa kapsam dışıdır. Benim anladığım bu.
 14. cevap 1-2-işçinin yaptığı iş tehlikeli ise mesleki eğitim alması zorunludur. kaynak yapan personelin kaynakla ilgili mesleki eğitim almış olmalı ve belgesi olmalı.elektrik bakım işlerini teknik elaman elektrik müh veya elektrik teknikeri yapmaya yetkilidir.

  cevap 3- Alo 170 , elektrik mühendisleri odası,mesleki eğitim veren kurumlar
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Şubat 2014 ---
  işçinin yaptığı iş tehlikeli ve çok tehlikeli ise mesleki eğitim alması zorunludur.
 15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  Yapılan iş asıl iş (tebliğdeki tanıma bkz.)ve ek listede yapılan işler ise mesleki eğitim modülü ile mesleki eğitim alması zorunludur.
 16. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7137
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Tehlikeli yada çok tehlikeli değil yapılan iş tebliğde yer alıyorsa mesleki eğitim aldırılmalı bence. Yoksa tebliğe ihtiyaç duyulmazdı. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlara mesleki eğitim aldırılmalı denir tebliğe gerek kalmazdı.
 17. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9434
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yönetmelikte açıkca belirlenmiş boşuna tartışıyorsunuz.
  Mesleki eğitim zorunluluğu

  MADDE 5 – (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.

  (2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte,çalışanın yaptığı iş ek-1 çizelgede belirtilen işler dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17 nci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz.,

  Örnek
  : Boya fabrikasında çalışan çaycı. Boya fabrikası çok tehlikeli olduğundan personel çok tehlikeli işte çalışmaktadır, fakat mesleki eğitim zorunluluğu yoktur.
 18. ben işçinin yaptığı iş tehlikeliyse dedim, işyeri tehlikeli ise demedim.
 19. Nurten Sağlık Erkek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  68320
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  engin bey bende Antalya da aldırmak istiyorum acaba bir tlf yada adres verebilirmisiniz
 20. engin demir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2837
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  vodafone