1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki yeterlik belgesi hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve T.Ulus tarafından 24 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Mesleki Yeterlik Belgesi Hakkında bildiklerimiz ve bilmediklerimiz

  Mesleki yeterlik belgesi hakkında çalıştığım işyerinin 10 çalışanını sınava sokarak tecrübe edinme imkanı buldum ve burada paylaşmak isterim.

  Mesleki yeterlik belgesi ile ilgili çoğumuzun bildikleri:

  · Ekteki listede belirtilen 48 meslek kolunda, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler 25 Mayıs 2016 tarihinden sonra çalıştırılamazlar.
  Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu olan meslekler

  · MEB bağlı teknik okul ve üniversitelerden ustalık belgesi olanlar hariç tutulmuştur.

  · MYK belgesi zorunluluğu olan mesleklerde belgesiz işçi çalıştıranlara her bir çalışan için 500 TL idari para cezası kesilebilecek.

  · MYK belgesi sınavı bu iş için akredite olmuş olan kuruluşlar tarafından yapılıyor.

  · Sınav ücreti çalışan ve sınav başına 500 TL ila 1600 TL arasında değişiyor. Her kuruluşun fiyatı farklı, karşılaştırmak lazım.

  · Çalışan sınavı geçerse sınav ücreti işsizlik fonundan karşılanmak suretiyle çalışana iade ediliyor.

  · Sınav teorik yazılı ve pratik uygulama kısımlarından oluşuyor.

  · Yazılı kısım 5 iş sağlığı ve güvenliği ve 20 mesleki bilgi sorusundan oluşuyor. Her bölümden ayrı ayrı %60 başarılı olmak gerekiyor.

  · Uygulama sınavında mesleki bilgi detaylı bir check-list ile puanlandırılıyor ve %80 başarı gerekiyor.

  · Teorik ya da pratik bölümün herhangi bir kısmından başarılı olamayan çalışan aynı sene içerisinde sınavın başarılı olamadığı bölümünü bir defa daha ücretsiz tekrar etme hakkına sahip, daha sonra yeniden ücret yatırması gerekiyor.

  · Sınav ücreti iadesi 30-60 gün içerisinde yapılıyor ve 31.12.2017’ye kadar tamamı, bu tarihten 31.12.2019’a kadar %50’si Devlet tarafından İşsizlik sigorta fonundan karşılanıyor.

  · Belgenin geçerlilik süresi 5 yıl, ancak çalışan bu sürede en az 180 günlük sigorta primini ilgili meslek dalında yatırdığını belgelediğinde 5 yıl daha uzuyor. Toplam 10 yıl geçerli.

  · Sınavın uygulama kısmı özellikle çok zor, herkes geçemiyor.

  Daha az bildiklerimiz ise şunlar:

  · Sınava giren çalışan sayısı %1’i bile bulmamış, o sebeple 25 Mayıs 2016 tarihinin uzatılma ihtimali yüksek.
  Bu sayının az olması sebebi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

  · Sınav yapan akredite kuruluş sayısı çok az, şu an mevcut talebi karşılamada sıkıntı var.

  · Mesleki yeterlik belgesi alınması ile işveren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun Geçici 10. Maddesi’ne göre 6 ila 54 ay süre ile bazı teşviklerden faydalanabiliyor. Sigorta priminim 337.- TL ila 2.141.- TL arasında değişen kısmı işsizlik sigortasından karşılanabiliyor! Bu makale en açıklayıcı.

  · Bu teşvikten yararlanma (başvuru) süresi 28.12.2015 tarihli 2015/8321 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ila 31.12.2020 tarihine uzatıldı.

  · Yeni işe alınacaklarla ilgili teşviklerden yararlanma uygulama kılavuzu.

  Ekli Dosyalar:

 2. yilmazisg İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  66547
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bilgilendirme için teşekkürler, bende bu eğitim için araştırma yapıyordum. Bilgilendirmeniz iyi oldu.
  Benimde edindiğim bilgiler şu şekildedir;
  MYK tarafından yetkilendirilmiş kurumlar çok az. Ayrıca her kurum her eğitimi vermiyor. Eğitimlerde sınıflandırılmış. Örneğin makine bakımı ile ilgili eğitimi A firması veriyorsa, ısı yalıtımcı ve inşaat boyacısı ile ilgili eğitimi B firması veriyor. O yüzden beklentiyi karşılayacak bir kurum araştırmak için aşağıdaki adresten bakabilirsiniz.
  http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_kurulus_ara&view=kurulus_ara

  Fiyatlar değişkenlik gösteriyor, 500-900 TL şuana kadar duyduğum fiyatlar, işveren bu konuda tepkili. Ya işçi işten çıkarsa, az bir para da değil nasıl karşılarız diye düşünüyor.
 4. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okumanızı öneririm (!) Çalışan sınavı geçerse belgelendirme ücretini devlet ödüyor.
 5. Mehmet Ali Sağlam İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çanakkale 1915 Köprüs ve Otoyol Projesi
  Mesleki yeterlilik adı ve sektörü mü baz alıcaz ? Mesela Makine Bakımcı için Otomotiv sektörü verilmiş fakat başka sektördeki makine bakımcıların bu sertifikayı alma zorunluluğu yok mu ?
 7. M. Çakmak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  27037
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  MYK sürecinde çok fazla araştırma yapmış, mesleki yeterlilik kurumunu defalarca arayıp soru soran biri olak bende bildiklerimi paylaşmak isterim.

  Bu 48 meslek gurubunun her birinin şartları farklı şöyle ki;

  kaynakçılar için 2 yılda bir sınav ve 6 ayda bir bildirim yapmak gerekiyor. eğer kaynakçı işine 6 ay ara verirse tekrar sınava girmek zorunda. ayrıca kaynakçı kaç çeşit kaynak yapabiliryorsa ( elektrik, argon...) hepsinden tek tek sınava girmek zorunda fakat işsizlik ödeneği sadece bir sınav için ücret öder. Yani 4 kaynak tekniği yapan kaynakçı 4 sınava girecek ve devlet sadece 1 sınav ücretini ödeyecek. Sınavı yapan kurumlar en kolay kaynak tekniklerinden yaptırmaktalar fakat asıl korkutucu olan bence eğitim vermeden sınav yapmak. Çünkü teknikte kullanılan terimler ve kaynakçıların kullandıgı terimler farklılık gösterebiliyor. Yani personel bildiği soruyu da yapamaya biliyor

  Makine bakımcılar için durum daha kötü;

  Personel sınava girebilmesi için 1 yıllık sigorta geçmişi isteniyor ve belge geçerliliği 5 yıl. MYK yi aradım, o zaman yeni mezun olan personel ne olacak diye, aldığım cevap ise 'aaaaa biz onu düşünmemiştik oldu'
  bakımcılarda yeterlilik birimini geliştiren kurum TÜRKİYE METAL SANAYİCİLERİ SENDİKASI (MESS), sınavın içeriklerine ve kapsamlara bakılıp daha net karar verilebilir.

  Kazasız çalışmalar dilerim

  Ekli Dosyalar:

 8. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bu bilgiler 8. Uluslararası iş sağlığı ve güvenliği konferansında direk olarak MYK yetkililerinden alınmıştır:

  * Teorik ya da pratik bölümün herhangi bir kısmından başarılı olamayan çalışan aynı sene içerisinde sınavın başarılı olamadığı bölümünü iki defa daha ücretsiz tekrar etme hakkına sahip, daha sonra yeniden ücret yatırması gerekiyor.
  * Evet, her çalışan bir defa işsizlik fonundan yararlanabiliyor. Ancak ikinci farklı bir sınava girmek isteyen çalışanlar AB'den bu iş için alınmış fondan faydalanmak üzere sınav kuruluşuna müracaat edebilir. Fon bu iş için ayrılmış durumda.
  * 26 Mayıs 2016 tarihi için şu an için bir uzatma yapılması imkanı yok. Bunun için kanuni düzenleme gerekiyor. İkincil mevzuatla değişiklik yapılamıyor.
  * Şu an için yaklaşık 47.000 çalışan MYK belgesi almış durumda. Yalnızca inşaat sektöründe 300.000 kişinin daha belgelendirilmesi gerekiyor.
  * 24 Mart 2016 tarihli tebliğ ile zorunluluk getirilen 8 adet meslek dalı için zorunluluk 25.03.2017 tarihinde başlayacak.
 9. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  57834
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
  Merhaba bu konuda ben de kararsız kaldığım için MYK yı aradım ve sordum.Biz de seramik sektörüyüz,sonuçta Otomotiv Makine bakımıyla bizim sektörümüzdeki makine bakım arasında çok fark var.Verdikleri cevap da bu doğrultuda oldu;seramik ve cam sektörü için daha eğitimlerin verilmediği ve akredite kuruluş olmadığı için şuan yapacak birşeyimiz olmadığıydı. Sektörel bazda eğitimler verilecekse bu konu çok daha detaylanacaktır diye düşünüyorum.
 10. umutelbir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar
  Mesleki eğitimlerde Devlet teşviki olduğu belirtilmektedir. Belge ücreti ve harç kısımları için. Bu konuda bilgi paylaşımı yapabilir misiniz.

  iyi çalışmalar
 12. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan edinmiş olduğum bilgi aşağıdaki gibidir:

  İlgi:
  03.08.2016 tarihli bilgi edinme talebiniz.

  6111 sayılı torba kanun ile getirilen düzenleme ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işletmeler 48-54 aya kadar teşvikten yararlanmaktadır. Bu düzenlemeden yararlanabilmeniz için aşağıda belirtilen şartların karşılanması gerekmektedir.

  İşverenlerin teşvikten yararlanabilmesi için:

  • Sigortalının 01.03.2011 – 31.12.2015 tarihleri arasında işe alınması,

  • Sigortalının 18 yaşından büyük olması,

  • Sigortalının işe alındığı tarihten önceki altı aylık dönemde kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı olmaması,

  • Sigortalının fiilen çalışması,

  • İşyerinin özel sektör işverenlerine ait olması,

  • Sigortalının ortalama sigortalı sayısına ilâve olarak çalıştırılması,

  • İşyerinin yasal ödeme süresi geçmiş prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması,

  • Aylık prim ve hizmet belgelerinin kuruma yasal süresi içinde gönderilmesi,

  • Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi

  şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir.


  Bu şartları karşıladığınız halde sgk e- bildirge sistemi üzerinden belgenizi Ek-1 deki kılavuzda anlatıldığı şekilde görüntüleyemiyorsanız Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ile bağlantıya geçmeniz ve ilgili kuruluştan aldığınız sonucu bize bildirmeniz gerekmektedir.

  Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

  T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu
  Bilgi Edinme Birimi

  Ekli Dosyalar:

 13. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Mesleki Yeterlilik Belgesi Teşviklerinde MYK-SGK-İŞKUR İşbirliği
  Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK), Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ve Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) arasında gerçekleştirilen işbirliği kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda MYK-SGK veri bağlantısı (web servisi) kuruldu.

  MYK-SGK arasında kurulan web servisi ile 6111 sayılı kanun kapsamında uygulanan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya varan işveren primlerinin devlet tarafından karşılanması uygulamasıartık internet üzerinden gerçekleştirilecek.

  MYK portalından 6111 sayılı kanunda belirtilen şartları taşıyan tüm mesleki yeterlilik belgesi sahipleri SGK sistemine online olarak iletilecek, böylelikle 48 aya kadar olan işveren primi muafiyetlerinden işverenler belge ibrazıyla SGK’ ye başvuru yapmak zorunluluğunda kalmayacaklar.
  http://www.myk.gov.tr/index.php/tr/...lilik-belgesi-teviklerinde-myk-sgk-kur-birlii
 14. elif yetim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80665
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar,

  Mesleki yeterlilik belgesi olmayan ancak kurs süreci devam eden bir personelin işe alınması sorun teşkil edecek bir durum oluşturur mu? Belgeyi almaya hak kazanana kadar kurs devam belgesini getirse yeterli olur mu ?
 15. hikmett İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47467
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yeterli olur, bir sakınca olacağını sanmıyorum.
 16. elif yetim İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80665
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman

  Teşekkür ederim.
 17. İsmail KÜÇÜKÇOBAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  37746
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MEB
  Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?
  3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz.

  Ancak 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre alınan Kalfalık Belgesi ile herhangi bir kurumdan alınan Kurs Belgeleri bu kapsamda değerlendirilmez.

  http://www.mebilgi.com/myk-mesleki-yeterlilik-belgesi-nedir-mesleki-yeterlilik-belgesi-nasil-alinir/
 18. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  MEB Mesleki eğitim merkezlerinin verdiği 40 saatlik eğitim ve sertifikalar mesleki yeterlilik belgesi yerine geçer yani değil mi, doğru mu anladım.
 19. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hayır, MESLEKİ EĞİTİM ve MESLEKİ YETERLİLİK ayrı şeyler. Yukarıda yazılan bilgi ustalık belgesi olanlar için denkliktir. Mesleki eğitim sertifikaları mesleki yeterlilik belgesi yerine sayılmaz.
 20. Osman Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Mesleki eğitim ile mesleki yeterlilik ayrı şeyler biliyorum onu AMA,
  Kanunda Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından diye bir ibare geçiyor. Bu sadece meslek liseleri için mi. Yoksa bu eğitim merkezlerinide kapsıyor mu.
  Bu sertifikalarda da MEB hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü mesleki eğitim sertifikası yazıyor.
  İkinci olarak da halen daha bu Mesleki eğitim merkezleri sertifikasyon yapmaktalar.