1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki yeterlilik belgelendirme süreci içerisinde devlet teşviki ve diğer prosedürler hakkında

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 24 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    255513
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ne olur artık çıldıracağım. Ya ALO 170 i arıyorum, yetkilendirilmiş firmaları arıyorum kimisi telefonu bile açmıyor mail atın diyor kimisi başka başka şeyler söyleyip aklımı bulandırıyor.
    Çalışanlara mesleki yeterlilik belgesi aldıran var ise lütfen süreci buradan paylaşsın.
    Bütün zorunlu meslek gruplarının içeriklerine baktım belirledim. Fiyat teklifleri zaten kuruluşların internet sitesinde mevcut, ancak kafama takılan çokça soru var?
    Birincisi diyelim ki makine bakımcı (A1,A2,B1,B2,B3) belgesi için sınav ücreti 1250 tl /kişi başı.
    Bu paranın hepsi mi devlet tarafından ödeniyor yoksa belli kısmı mı? Ben devlet teşviğin 890 tl sini ödediğini duydum. Ayrıca faklı bir teşvik daha varmış 300 euroluk bir teşvik. Bunada kayıt olup 100 tl ekstra belge ücreti yatırdığında 300 EUROLUK teşvikten yararlanabiliyormuşsun.
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Şu ana kadar 22 çalışanımıza MYK belgesi aldırdım. Makine Bakımcısı için 3 değişik seviye belirlenmiştir. (Seviye 3, seviye 4, seviye 5) Bunların her biri için ayrı müracaat ayrı sınav gerekir ki, devlet bunlardan yalnızca birini işsizlik fonundan karşılar.
    Sınav ücretinin üst sınırı MYK tarafından belirlenmiştir. Makine Bakımcı seviye 3 ve 4 için üst sınır 835,81 TL seviye 5 için 887,59 TL'dir. Sınav ücretinin bunun üstünde olması mümkün değildir. (Yani 1.250.- TL olamaz). Devlet akredite kuruluşça belirlenen sınav ücretinin tamamını sınavda başarılı olması şartıyla çalışanın şahsi hesabına yatırır. (Sınav ücreti 750.- TL ise 750 TL öder, 890 TL ödemez.) Biz işveren olarak çalışan adına akredite kuruluşa sınav ücretini önden yatırdık ve daha sonra da çalışandan kestik.
    Eğer çalışan ikinci bir belge alması gerekiyor ise AB'nin teşvik fonundan faydalanılabildiğini (bahsettiğiniz 300 € herhalde) MYK yetkilileri 8. Uluslararası İSG Kongresinde belirtmişlerdi. Bu konuda bir çalışmam olmadı henüz.
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    255513
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Makine bakım seviye 4 için
    10UY0002-4/A1İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Yönetim Sistemleri 125 TL
    10UY0002-4/A2 Kalite Yönetim Sistemi 125 TL
    10UY0002-4/B1 Planlı Bakımlar, Koruyucu/Önleyici Bakımlar 250 TL
    10UY0002-4/B2 Rutin/Periyodik Bakımlar 250 TL
    10UY0002-4/B3 Arıza Bakım/Onarımları 500 TL
    Makine Bakımcısı Seviye 4 Yeterlilik Toplam Sınav Ücreti 750 TL

BÖYLE BİR FİYATLANDIRMADA A1,A2 zorunlu olanlar, B1,B2,B3 seçmeli olanlar. Bizdeki bakımcılar B1,B2,B3 ü de yapıyor ise benim ücretlendirmem teşviki geçmiyor mu? B lerden bir konuyu iptal etmem gerekecek 750 TL tutması için
  5. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Tek tek fiyatlar yazdığınız gibi de olsa A1+A2+B1+B2+B3 için toplam 750 TL alıyorlar diye biliyorum, ama yanılıyor olabilirim. İlgili akredite kuruluştan netleştirirseniz daha sağlıklı olur.