1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mesleki yeterlilik belgesi ve süreci

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 13 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ VE SÜRECİ
  http://www.haberexen.com/mesleki-yeterlilik-belgesi-ve-sureci-2420yy.htm

  Çalışma Bakanlığı ülkemizde ki iş kollarına yönelik çeşitli kurallar getirmeye devam ediyor. İşyerlerinde çalıştırdığınız kaynakçı veya bacacı sertifikalı olmak zorunda!

  Ülkemizde son yıllarda artış göstermeye başlayan iş kazaları ve sonucunda oluşan anti-popülist durum hükümeti çeşitli önlemler almaya yönlendirdi.

  Son dönemde meydana gelen ve birçok vatandaşımızı yitirdiğimiz maden kazaları nice zamandır dile getirilen sertifikalı çalıştırılma söylemini faaliyete döktürdü. Bundan sonra ki süreçte Bakanlığın yayınladığı listede yer alan bir meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmadan kişi çalıştırılamayacak.

  Bence oldukça güzel ve yerinde bir uygulama.

  Fakat gerek patronlar gerekse çalışanlar bu durumdan “bi” haber. Haberdar olanlarda gerekli belgeyi nasıl ve kimden temin edeceğini bilmemekte. Ve katıldığım Bakanlık denetlemeleri ve işyerlerimde gördüğüm üzere ateşleyici belgesinin haricinde bu belgelere sahip meslek grubu sayısı yok denecek kadar az.

  Bir meslek dalında yeterlilik ne anlama gelir?

  Mesleksel yeterlik uluslar arası meslek standartlarının tüm detayları ile oluşturulduğu ve mevcut iş kollarının standartlarını belirleyen bir sistemdir.Esas olan temel mesleklerin tanımlanması işlemidir.İlgili mesleklerin bilirkişilik anlamında iyi ve sağlıklı yapılabilmesi için bir dizi eğitimden oluşan bir programda denilebilir.

  Mesleki yeterlilik belgesini hangi kurum ve kuruluşlar verebilir?

  Süreç mesleki yeterlilik kurumu (MYK) tarafından takip edilmektedir. Çalışma Baklanlığı tarafından tanımlaması yapılan meslek dalları 400 civarında. Bakan’ın açıklamasına göre tüm meslek dalları ile ilgili eğitimler verilecek. Fakat doktor, hemşire, mühendis, öğretmen ve bunun gibi özellik gerektiren meslek dalları kapsam dışında bırakılmış.

  Umarım çalışanın meslek hayatında oldukça önemli bir yere sahip olacağı düşünülen bu belgeler gelişi güzel dağıtılmaz. Eğitim sonucunda sınavı başarı ile bitiren kursiyerlere verilir.

  Dikkat edilmesi gereken husus belgelerin MYK tarafından onaylanması.

  Hangi meslek gruplarının belge alması gerekmekte?

  Bakanlığın yayınladığı ilk listede kırk adet meslek grubuna değinilmiş fakat süreç devam etmekte yeni listeler yavaş yavaş açıklanacağını bilmekteyiz. Özelikle mesleki yeterlilik belgesini alma yükümlülüğü bulunan işletmeler tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri.

  Ahşap kalıpçı,

  Isı yalıtımcısı,

  İnşaat boyacısı,

  Panel kalıpçı,

  Ses yalıtımcısı…

  Kapsam içerisinde yer alan kurum ve işyerleri için son tarih Mayıs/2016 bu tarihe kadar belgelendirme işlemleri tamamlanmalı. Denetimler esnasında belgesi olmayan çalışan başına 500tl para cezası kesilecek.

  İlgili meslek dallarında daha önceleri üniversite, yüksek okul, lise ve dengi veya mesleki eğitim kurumlarından aldıkları belgeler geçerli sayılacaktır.

  Belgenin işverene sağladığı fayda nedir?

  Ülkemiz iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması bir yana işveren belge aldırıldığı her bir çalışanı için sosyal sigorta ödemelerinden azalmaya gidecek. Ayrıca belgelendirme sürecinde ortaya çıkacak maliyet işsizlik fonundan karşılanmakta. Belge sahibi olan çalışan işverenine teşvik sağlamakta.

  Yani belgeli bir işçiyi çalıştıran işverene devlet 48 ay boyunca işçi prim borcunu karşılıyor. Şayet çalışırken bu belgeyi alırsa 12 ay boyunca devlet sigorta primleri üslenmekte.

  Bu nedenle mesleki yeterlilik belgesinin tüm sektörlerde uygulanmasının sağlanması oldukça önemli, Bu çalışmada işverenin veya işçinin kaybedeceği bir şey söz konusu değil. Önemli olan meslek odalarının MYK ile görüşmelerini sıklaştırarak yerinde bilgi akışının ve standartların oluşması hususunda görüş bildirmesidir.

  Saygılarımla.
 2. selda genç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97253
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Endüstri Meslek Lisesi Yapıcılık bölümü inşaat işleri yapabilir mi boya sıva 40 mesleğe göre bu bölümü ne kabul edeceğimi bilemedim. MYK sizin yaptığınız yorumu müfettiş yapmazsa ceza yersiniz diyor standardı ne bunun...
 3. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  Sayın GENÇ,
  Bakanlık şimdilik kırk meslek grubunu yayınladı bunun devamının geleceği bilinmekte, dünyanın hiç bir yerinde özel veya tüzel kişiliklerin yaptığı yorumlara mevzuatlar yönlendirilmez dediğiniz üzere ilgili kurum müfettişi yorumu mevzuat kapsamında değerlendirip ceza kesebilir. Kafa karışıklığına sebep olan konu ile ilgili şahsi fikrimi merak ediyorsanız şayet, meslek lisesi yapıcılık bölümünden kastın ne olduğu oldukça önemlidir.Müfredat kapsamında hangi ders ve konuların anlatıldığı, teorik stajlarını nerede gerçekleştirdikleri vb. bilgiler mutlaka ifade edilmelidir.
  Teşekkürler.
 4. selda genç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97253
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Araştırmalarım sonucu bu dosyayı oluşturdum yapıcılık bölümü genel adı oluyor bütün işleri kapsıyor

  Ekli Dosyalar:

 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Düşünce olarak çok güzel ama uygulamada eksiklik çok.
  Bende m sirketimden kaynakcilar gitti belge için. Teorik bilgi, pratik bilgi ve sınav olmak üzere bir müfredatta.
  Konuyu anlatan uzman arkadaşım kaynak mühendisi. Elektrot, kaynak makinesi, sokra, armuz gayet güzel anlatıyor ama maalesef ki kendisi kaynak yapamıyor.
  Yapılanlardan eksik gorduklerini söylüyor, insanlar hocam siz gösterin bize diyorlar ama o da yok.
  Sonuçta herkes o belgeyi almış bulundu ama kendilerine katılan bir şey olmadığını söylüyorlar.
  Bu tarz sertifikasyon işlemleri 3-5 aylık kurs sonucunda eğitmenlik alan kişilerden ziyade bu işi gerçekten bir meslek erbabı olarak gören kişiler tarafından yapılıp devlet tarafından da desteklense çok daha etkili olur gorusundeyim.
 6. yılmaz tuzcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  121120
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  OSGB
  benim merak ettiğim tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olan işlerde tebliğe göre ek-1 çizelgede bulunmayanlar ancak çok tehlikeli sınıftaki işyeri çalışanları mesleki eğitim belgesi almak zorunda mı? Değil mi?
  " Mesleki eğitim zorunluluğu
  MADDE 5 –
  (1) Ek-1’deki çizelgede yer alan işlerde çalışacakların, işe alınmadan önce, mesleki eğitime tabi tutulmaları zorunludur.
  (2) İşyerinde yapılan işler, asıl iş itibariyle tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında yer almakla birlikte, çalışanın yaptığı iş ek-1 çizelgede belirtilen işler dışında ise, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17 nci maddesi kapsamında mesleki eğitim alma zorunluluğu aranmaz. "
  6331 sayılı kanunda
  "Çalışanların eğitimi
  MADDE 17- ...

  (3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz. "
 7. Bilal GÜLER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  122076
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba sevgili meslektaşlarım. İzmir'de farklı lokasyonlarda bulunan iki fabrikanın İSG Uzmanı ve yöneticisi olarak çalışmaktayım. Eylül 2016 ve Mayıs 2017 tarihlerinde her iki fabrikamızda İSG denetimi geçirdik. Gelen denetçiler Bursa ve İstanbul grubuydu. Her iki denetimde de tehlikeli sınıfta olmamız sebebiyle mesleki eğitim belgeleri tarafımıza sorulmuştur. Biz denetimlerden önce İzmirde faaliyet gösteren ARGEON EĞİTİM&DANIŞMANLIK firması ile çalışmalara başlamıştık. Bu firma mesleki eğitim belgesi veren bir eğitim firması. Sizlere firmanın internet adresini vereceğim. Bu firma ile çalışma yaparsanız kısa zamanda bu eksiğinizi tamamlayabilirsiniz. Bizim eğitimlerimize üniversiteden akademisyen hocalar geldiler. Çok verimli geçti ve her iki firmamızda da belgelerimizi aldık. Eğitim zamanını planlamada bize bağlı kaldıkları için üretimde verim kaybını minimum seviyede yaşadık. Firmanın Eğitim Planlama Uzmanı Nilay PEHLİVAN ve web siteleri http://argeonegitim.com/
  Mesleki eğitim belgelerinin olmaması 6331 sayılı İSG Kanununa göre kişi başı para cezası ile cezalandırılmaktadır.

  Saygılarımla,
  Bilal GÜLER
  A Sınıfı İG Uzmanı&Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı