1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Metal fabrikaları risk analizi ve metal sektörü bilgileri

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kolay gelsin....

  metal fabrikası risk analizi ve konu hakkında makale ve bilgiler ekte sunulmuştur,,,,o_O

  Ekli Dosyalar:

 2. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7137
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler emeğine sağlık. preslerde iş güvenliği ile alakalı elimde bir sunum yada eğitim mevcut mu? varsa payşalabilirmisiniz...
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bir araştırma yapalım presler de iş güvenliği ile alakalı ne var ne yok yayınlarız inşallah...elinde olan arkadaşlar varsa burda paylaşırlarsa sevinirim...
 4. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7137
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tesekkurler ilginiz için...
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  AĞIR TONAJLI EKSANTRİK PRESTE MEYDANA GELEN İŞ KAZASI BİLİRKİŞİ RAPORU
  ... MAHKEMESİNE BİLİRKİŞİ RAPORU

  RAPORUN KONUSU:
  … ünvanlı işyeri işçisi iken, 17.11.2006 tarihinde işyerinde uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazası geçiren kazalının, kaza olayının incelenerek tarafların kusur oranlarının tespit edilmesinden ibarettir.

  OLAY:
  ... ünvanlı işyerinde 31.10.2006 tarihinden itibaren işe başlayan işçi bundan önce bir süre pres operatörlüğü yapması nedeniyle doğrudan pres operatörü olarak çalıştırılmaya başlanmış ve 17.11.2006 tarihinde 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan eksantrik presin her iki tarafında çift el kumanda tertibatı ile koruyucu el aleti kullanmadan baskı yaparken presin kavrama grubunda perçin kopması ile ikileme yapması üzerine sırada işçi sol elini kalıp arasına kaptırarak iş kazasına maruz kalmıştır.

  OLAYIN NEDENLERİ VE SAPTANAN HUSUSLAR: Kazalı işçinin işyerinde 17.11.2006 tarihinde geçirdiği iş kazası ile ilgili olarak yapılan keşifte ve dosya muhteviyatından aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.
  1- İşveren 30.10.2006 tarihinde işyerine işçi olarak aldığı işçiyi yeterli iş eğitimine tabi tutmadan doğrudan preste operatör olarak çalıştırmaya başlamıştır.
  2- Kaza olayının meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatı olan eksantrik presin kaza sonrasında yapılan incelemesinde kavrama grubundaki perçinlerden birinin kopması nedeniyle muhtemelen kavrama yapamayan pres bu durumda ikileme yapabileceğinden, kaza sonrasında kavrama grubunda parça onarımları ve parça yenilenmeleri yapılmıştır.
  3- Kaza olayının meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatı olan eksantrik presin kaza sırasında, keşifte görülen basılan parçaya ait operatör çalışma talimatında koruyucu el aleti kullanılması talimatı yoktur.
  4- Presin muhtemelen kavrama grubundaki arıza nedeniyle meydana geldiği kanaati oluşmasına rağmen, kaza olasılık nedenlerini azaltmak için bu tür ağır tonajlı preslerde kalıp önünde kumandanın kullanılmadığı sırada el tehlikeli bölgede iken kalıp hareketini önleyen fotosel tertibatı yoktur.

  YASA VE MEVZUATA GÖRE DURUM:

  İşyeri işçisi iken, işyerinde 17.11.2006 tarihinde uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazası geçiren işçinin kaza olayı ile ilgili olarak edinilen bilgiler ve dosya içindeki belgelerin değerlendirilmesiyle belirlenen hususlar;
  1- Kazalı işçi işyerinde yeterli olarak işbaşı-iş güvenliği eğitimine tabi tutulmadan 30.10.2006 tarihinden itibaren preslerde çalıştırılmaya başlanmış olup, 17.11.2006 tarihinde 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatlı eksantrik preste çalışması sırasında iş kazasına maruz kalmıştır.
  İşyerinde sağlık ve güvenliğin sağlanması ve sürdürülebilmesi için; İşveren, her işçinin çalıştığı yere ve yaptığı işe özel bilgi ve talimatları da içeren sağlık ve güvenlik eğitimi almasını sağlamak zorundadır. Bu eğitim özellikle;
  a) İşe başlanmadan önce,
  b) Çalışma yeri veya iş değişikliğinde,
  c) İş ekipmanlarının değişmesi halinde,
  d) Yeni teknoloji uygulanması halinde,
  yapılır.
  Eğitim, değişen ve yeni ortaya çıkan risklere uygun olarak yenilenir ve gerektiğinde periyodik olarak tekrarlanır.
  (İş Kanunu Madde:77)
  2- Kazanın meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatlı eksantrik preste belirlenemeyen ancak kaza sonrası yapılan araştırmada kavrama grubundaki perçinlerden birinin kopması sonucu kavrama yapamayan presin yeniden baskı yapması yani ikileme durumu presin arızalı durumda olduğunu göstermektedir.
  Her işveren işyerinde işçilerin sağlığını ve güvenliğini sağlamak için bu Tüzükte belirtilen şartları yerine getirmek üretim makine ve araçlarını noksansız bulundurmak gerekli olanı yapmakla yükümlüdür.
  (İş Kanunu Madde:78) (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:2-4)
  3- Kaza olayının meydana geldiği 350 tonluk açık kalıp bağlı, iki yönlü çalışılan ve her iki yönde çift el kumanda tertibatı olan eksantrik presin kaza sırasında rapor ekinde sureti bulunan basılan parçaya ait operatör çalışma talimatında koruyucu el aleti kullanılması talimatı yoktur.
  Pres çalışmalarında el ve kolları korumak imkanı olmayan hallerde, uygun kişisel koruyucular yapılacak ve işçilere kıskaç veya maşa, mıknatıs gibi aletlerin kullanılması talimatı verilecektir.
  (İş Kanunu Madde:78) (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:180/5)
  4-Büyük parçaların işlendiği ağır tonajlı preslerde, el tehlikeli bölgede iken kalıp hareketini engelleyen fotosel tertibatı bulunacaktır.
  (İş Kanunu Madde:78) (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:180/6)

  SONUÇ VE KANAAT:
  Mahkemenin tayin ettiği bilirkişi olarak işçinin 17.11.2006 tarihinde geçirdiği iş kazasına ilişkin olarak yapılan keşifte tespit edilen noksan hususlar ile mevzuata aykırılıklar belirtilmiştir.
  Bu durumda; İşyeri işçisi iken, işyerinde 17.11.2006 tarihinde uzuv kaybı ile sonuçlanan iş kazası geçiren işçinin kaza olayı ile ilgili olarak keşifte edinilen bilgiler ve dosya içindeki belgelerin değerlendirilmesinden sonra taraflardan;
  Raporun Mevzuata Göre Durum bölümünün 1., 2., 3. ve 4. maddelerinde belirtildiği şekilde tedbir almayan işveren kuruluşun bu iş kazası olayında % 100 (Yüzde yüz) oranında kusurlu olduğu,

  kanaatiyle düzenlenmiş rapordur.
  Takdirlerinize arz ederim.21.07.2008


  Bilirkişi
  Yılmaz Cengiz
  Makine Mühendisi
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1.METAL SEKTÖRÜ İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ REHBERİ
  2.SICAK EZME TALİMATI
  3.Hidrolik Pres - Kullanım Talimatları
  4.EKSANTRİK PRES KULLANMA TALİMATI
  5.PRES TEZGAHINDA ÇALIŞMA TALİMATI eğitsel sunum

  Ekli Dosyalar:

 8. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7137
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tesekkurler video ve dokumanlar için yardımcı olacaklardır muhakkak...
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sunum ve dökümanlarda paylaştım..faydalı olur umarım...
 10. efecan İSGforum Üyesi

  teşekkürler..
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 12. Orhan Arslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 13. serdar emre İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok teşekkürler hocam ellerinize sağlık iyi bir çalışma olmuş.
 14. Orçun Kapçak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Bekkiler Balıkesir
  Laser Kesim ve CNC olan bir firma için iş güvenliği ile alakalı döküman, sunum yada eğitim mevcut mu?

  Paylaşımlarınız için teşekkürler...
 15. sininho İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK...