1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Metal kablo kanallarının topraklamasının olması gerekir mi?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hasan Kurtuluş tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Hasan Kurtuluş İSGforum Üyesi

Merhabalar, öncelikle değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

Metal kablo kanallarının topraklamasının olması gerekir mi?

Evet, bana göre elektrik kablolarının geçtiği tüm metal parçaların topraklanması gerekir, görevli olduğum işletmede ekteki resim gibi demir saclardan yapılmış kablo kanaları mevcut, kablo kanalarında topraklama yok ve kanalların zeminde bulunması zaman zaman zemininde ıslanması gibi tehlikeler var..

İşletmedeki elektrikçilerle kanalların topraklanması konusunda görüşmeden önce düşüncemin desteklenmesine ihtiyacım var :) Çünkü elektrikçilere çok fazla iş çıkacak...

Sizlerin düşünceleri nedir? Merak ediyorum...

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fareler kabloları genelde kemirirler,süreç içinde kablolar arasında şase yapması ve demir saca sıçraması yada değmesi sözkonusudur.Bu noktada akımın demir sacları atlaması felaket getirebilir.Bu noktada sacların gövde topraklaması çok iyi yapılmalıdır.
  3. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer daha pratik olacaksa gövde topraklamasıyla uğraşmak yerine direk kaynağa kaçak akım ve topraklama konulmasıda çözüm olabilir mırın kırın etmezler en azından :D
  4. Hasan Kurtuluş İSGforum Üyesi

Evet teşekkürler, kaçak akım rölesi takılması konusunda çalışma başlattık... Yalnız bir problem çıktı makineleri kuran firma PEN bağlantısı yapmış (yani nötr hattını topraklamış) bu durumda kaçak akım rölesi fazdan gelen akımın nötr hattından geri geldiğini görmeyince devreyi açıyor.. bu durumda bende toprak hattını nötrden ayırmamız gerektiğini söyledim... ve böylece topraklama hattım iptal olacak.. topraklama olmadan kaçak akım rölesi hayat kurtarır mı? yoksa yeni bir toprak hattı mı oluşturmak gerekir?