1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Metal sac işleme ve kaynak işlerinde risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve buketdemir tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  peki aydınlatmak gerekiyorsa kullanılan malzeme nasıl olmalıdır ?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  et
  etanj çelik armatür...
 3. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkür ederimm çok faydalı bilgiler bunlar.
 4. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir örnek fotoğraf var mı acaba ? yada daha detay erkan bey ?
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ortamın termal şartları,,gürültü haritalaması,mutfak vs. hijyen konuları,acil durum kapıları ve sayısı ve kapının şekli şemali..
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  en önemlisi iş güvenliği eğitimleri...konu başlıklarını şimidedn çıkarmaya bak ve yıllık eğitim planını oluştur..:)
 7. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  onu yaptımmmm bile :)
 8. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ortam ölçümlerini de yaptırdım,mutfak ve soyunma odalrı için temizlik talimatı hazırladım ve günlük haftalık aylık temizlikleri için çizelge oluşturdum takip ettiriyorumm..teşekkürler erkan bey acil durum kapıları sıkıntılı yalnız biraz :(
 9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  1-çıkış kapsıı adetini bul,bina ve eklentileri yangından korunma yönetmeliğine göre
  2-kapını ebatlarını iyi hesapla ve dışarı açlılır pratik kapı sistemleri var incele örnek aşağıda..

  [​IMG]
 10. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir kare daha
  Fotoğraf0113.jpg
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  altta tahta takoz var ne işe yarıyor bakmak lazım?
  okadar yakından pres makinesine yaklaşması doğru mu?
  acil büton düğmeleri ve kumando panosuna dikkat!..birde altta linkler var cevapların çoğu orda saklı..
  http://www.isgforum.net/threads/preslerde-İŞ-gÜvenlİĞİ-Önlemlerİ-eğitsel-sunum.1170/#post-4509
  http://www.isgforum.net/threads/met...-saĞliĞi-ve-gÜvenlİĞİ-rehberİ.1441/#post-4505
  http://www.isgforum.net/threads/preslerde-alinacak-İŞ-gÜvenlİĞİ-Önlemlerİ.1440/
 12. Alper Erkmen İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  51450
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Aktif Yaşam OSGB
  Sanırım ekteki doküman işinize fazlası ile yarayacaktır bu konuda. En azından fikir verme açısından.

  Ekli Dosyalar:

 13. savasuzun İSGforum Üyesi

  Fatih bey ve Erkan bey gerçekten paylaşımlarınız için teşekkür ederim..
 14. Dilek Altınok İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Buket hanım,
  özellikle havalı preslerle çalışmalarda çift el butonu kullanımı mecbur tutun, olmadı ayak pedalı ile kontrol sağlayın. Ayak pedalının çevresi korumalı olsun ki ayak kayıp yanlışlıkla bastım'lar olmasın.
  Küçük parçaların preslenmesinde maşa kullandırın.
  Darbeli sistemlerde yüksek ses çıkmaktadır ve operatörü sabit ise yani o işi uzun süredir yapıyor ise duyu kayıplarının kontrolü ile kişisel maruziyeti mutlaka ölçtürtün, işverene bazen gereksiz gibi gelir ama meslek hastalığından şikayet ederse bizi yanarız filan deyin ;)
  Unutmayın kanunları ve yönetmelikleri bizden iyi bilemezler.

  Operatörlerin mesleki eğitimlerini mutlaka kontrol edin ve mesleki eğitimleri aldırın.

  Tahminim büyük parçalar üzerinde çalışıyorsunuz, ve parçaların taşınma durumunda vinçler devreye giriyor, vinçlerle ilgili hiçbir eksiği affetmeyin, kilitleri tam olmalı, sapan veya zincirlerde liflenme, atma gördüğünüz anda değiştirtmek için baskıya başlayın. gözle kontrol için mutlaka siz kendiniz için bir kontrol formu oluşturunuz. Periyodik kontroller sonucunda ortaya çıkan aksaklıklar sonrasında mutlaka unutulur her ne kadar takip işi işverenin sorumluluğunda olsa da siz mutlaka kurul toplantısına taşıyın tabi isg kurulu hala kaldıysa.

  Özellikle silindirik aksamların devirleri yüksek olmasa bile kol kapmalarında en ucuz kırıklarla sonuçlanır, operasyon noktasından çalışanı uzakta tutmak ve uzaktan kumanda ile (tabi teknolojisi gelişime uygunsa!!!) operasyonun yürütümünü sağlayın.
  Sensör teknolojik güzel bir olaydır ama çok narindir ve özellikle büyük ve uzun parça işlemlerinde sürekli hata verir ve işler durur.
  Silindirik makineye sensör taktırılması yada alanı koruma altına almanızı öneririm, çalışanların bol kollu giyecekler giymesine engel olun, iş kıyafetleri yoksa kolların tutulacağı bir aparat bulunmakta, onlardan aldırın en ucuzu.. Silindirik aksamlar eğer kapatılamıyorsa bu durumda erişimi sınırlandırmak ve engellemek en uygunu olacaktır, arkadaşlarımında 1. sayfada belirttiği gibi. O makinenin önüne bariyer yapmak arkadaşlar için çok kolay olacaktır, sarıya boyatıp üzerine de siyah şeritler geçirdiğinizde işte size engelli bölge yaratılmış oldu :).

  Uzun makinelerin hem baş hem de son tarafında acil stop düğmelerinin olmasını sağlamalısınız ya da çift el butonu konulmalıdır ki operasyon başlamadan bitsin. Topraklama kontrolleri de oldukça önemlidir.

  Silindir aksamlı makinelerin genelde bakımlarında sıkıntı yaşanabiliyor, makine bakım ve kullanım talimatlarını renkli, özet (lütfen sayfalarca olmasın) şekilde makine üzerine astırın, temizlik esnasında nasıl yapıyor ne kullanıyor, bazı lastik eldivenler silindire yapışabilir ve kişi konulunu kaptırır (allah korusun).

  Resimdeki arkadaşın ayağının altında bulunan zemin sanki plakalarla kat kat yapılmış gibi, takılma ve düşme yaşanabilir, eğer devamlı bu şekilde parçaların imalatından sorumlu ise ayakta duruş bozukluğu yerine sandalyede işini yapabilir gibi
  Cidar temizlemede çapak oluşuyor mu bilmiyorum ama çapakların temizlenmesi için mutlaka el ile müdahale edilmeyecek yöntemler sağlayın, misal havalı tabanca gibi..

  Çalışanların önerilerini dikkate alın, mümkünse teke tek konuşmaya çalışın, yanınızda ustaları olduğu zaman anlatamıyorlar ama tekken yöntem bile öneriyorlar, çünkü onlar o makine ile belki bizim uzmanlığımızdan daha uzun süredir çalışıyorlar.

  Çalışanların özellikle yaşlarına çok dikkat edin, hele ki taşeron kaynaklı çalışmalar varsa, genç işçilere çok fazla rastlanabiliyor :(
  iş kazalarını listeleyin, en eski bilgiler olsa çok daha iyi olur ki, katil makineleri kolayca yakalayabilin :)

  Havalandırma emiş sistemi bizim için her zaman yetersizdir ve yetersiz olacaktır, fakat ortam ölçümlerinden sonra süreç her ne kadar 3 aylıkta olsa kendinizin anlayabileceği bir kontrol formu oluşturun ve bakımcıyı katın yanınıza kontrolleri düzenli yapın ve yaptırmış olun,
  Kaynak işleri yoğunsa ve dağınık değilse yanmaz perdelerle bariyer oluşturabilirsiniz, ama dağınıksa mümkün olduğunca etrafa yangın tüplerinin ve dolaplarını koydurun. İtfaiyeden destek alınabilir, sivil savunma her sene mutlaka acil durum planı ister, onların da fikirlerini alabilirsiniz. Yangın dolaplarınız varsa 3 ayda bir söndürme ekibinden biriyle beraber hortumları açın ve açtırın ve suyun akışını görün.

  Işıın yetersizliğinden bahsetmiştiniz galiba, portatif bir spot ayarlanabilir ve işi bitince kaldırılır, saha kontrollerinizde el aleti kullanımları başlığı altında lambanın durumunuda gözlemlersiniz..
  Çok uzun oldu kusura bakmayın, naçizane önerilerim bunlar olacaktır. Kolay gelsin
 15. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  şahane tespitler aynı makineler benim firmalardan birinde de var.fakat M.Ö 200 yıllarından :) .yaz yaz bitmiyor ..çok iyi paylaşımlar teşekkürler.
 16. Gökhan BAYAT İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar bu makinaların mevzuatta geçen yasal periyodik kontrol süreleri ne kadardır ve hangi maddede belirtilmektedir yardımcı olursanız çok sevinirim.
 17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  abkant presler de fotosel (sensör) sistemi olması ve yan ve arka taraflarının kapatılması (swicth li kapaklar) zorunlu.KAYNAK yapılan bölgeye de müfettişler çok sayıda yangın söndürücü konulmasını ve diğer bölümlerden ayrı olmasını genel ve lokal havalandırma yapılmasını istiyorlar.kaynak makinaları yanıcı gaz tüpleri içinde patlamadan korunma dökümanı istenmektedir. makinelerin günlük,haftalık bakımları yapılmalı.ekteki dökümanları inceleyin

  Ekli Dosyalar:

 18. elif kaymazz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  daire testerenin periyodik kontrol raporu nasıl olmalı örneği varsa atabilir misiniz ?
 19. mehmet beler İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  merhaba;

  kaynak-profil indirme tavan vinci-kesme taşlama ,diş açma,şerit makinası ve hidrolik pres için örnek risk analizi mevcu tmudur?