1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Metal sektörü işyerlerinde iş sağliği ve güvenliği rehberi

Konusu 'Faydalı Yayınlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Giriş:
  Aşağıda yer alan kuralların, yönetmeliklerin, direktiflerin ve bilginin yasal dayanağı Alman ve Avrupa mevzuatıdır.
  AB Düzenlemelerinin Temel Prensipleri
  AB’nin yeni mevzuatı zorlukların çeşitliliğini göz önünde bulundu- rarak net bir yol takip etmeye karar vermiştir. AB hedeflerini ve temel gerekliliklerini tanımlamıştır. Uygun tedbirlerin seçimi için risk odaklı te- melleri tanımlar ve kararları operasyonel düzeye yani şirketlere devreder. Çünkü yalnızca sorumlu işveren iş yerlerindeki durumu güvenli bir şekilde değerlendirebilir ve şirket koşullarına göre doğru kararları verebilir. Bu yaklaşım çalışanların sağlığını korumak amacıyla en uygun ve hedef odaklı kararların verilmesi için gerekli olan esnekliği ve karar verme bağımsızlı- ğını sağlar. Hedef odaklı olmalarına rağmen oldukça soyut olan tedbirlerin yanında hem üye ülkelerde, hem de Avrupa düzenlemelerinde özellikle kü- çük ve orta ölçekli şirketler için koruyucu düzenlemelerin baskısını azaltan ve etkinliğini arttıran daha yeni gelişmeler mevcuttur.
  AB-Direktiflerinin Hedefi ve İçeriği
  Çalışanların iş yerlerinde korunmasına yönelik Avrupa düzenlemeleri risk tespitine, değerlendirmesine ve gerekli olan koruyucu tedbirler ile il- gili karar vermeye yönelik birden fazla aşamalı bir süreç tanımlamaktadır. Bunlar her çalışma öncesinde bir risk değerlendirmesinin yapılması gerek- tiğini ön görürler. Bu, tüm çalışmalar için (üretim, bakım, depolama ya da doğrudan dikkate alınmayan çalışmaların tümü) geçerlidir.
  Düzenlemelerin ana maddeleri risk değerlendirmesinin, (düşük bir riskin olduğu kararına varma da dahil) yanında sınır değerlerine uyulması, tedbirlerin önceliği ve türü (örn. kapsülleme, havalandırma, kişisel koru- ma donanımları) ile iş yeri hekimliğidir.
  Tüm bunlardan düzenlemenin muhatapları (işverenler) için kapsamlı görev ve sorumluluklar oluşmaktadır.
  İşverenin Sorumlulukları
  Düzenlemelerin uygulanmasından işveren sorumludur. Aşağıda AB Di- rektifinden oluşan sorumlulukların en önemlileri listelenmektedir:

  Ekli Dosyalar:

  • metal.pdf
   Dosya Boyutu:
   1,8 MB
   Görüntüleme:
   126