1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Mezar AVM bugün açılıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve efecan tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  İstanbul Esenyurt'ta Marmara Park AVM'de ihmaller nedeniyle 7 ay önce çıkan ve 11 işçinin ölümüyle sonuçlanan yangının üzerinden tam 7 ay geçti ve şimdi o 11 işçinin öldüğü yer bugün alışveriş ve eğlence merkezi olarak açılıyor.

  220 MİLYON EURO HARCANDI, İŞÇİLER SİGORTA BİLE YAPILMADI

  Ece Türkiye, Deutche Bank’ın yatırım şirketi DWS, Finansbank, İş GYO ve Kayı İnşaat firmaları tarafından yaptırılan Marmara Park AVM'ye tama 220 milyon euro harcandı. Ancak inşaat için bu kadar para ayıran şirketler, işçileri balık istifi bir şekilde çadırlarda kalmak zorunda bıraktı. Firma, bununla da yetinmedi ve işçilerin ısınmalarını sağlayacak sistemi de kurmadı. Bu yüzden çıkan yangında da 11 işçi hayatını kaybetti.


  Olayda skandallar zinciri bununla da bitmemiş ve sigortasız çalıştırılan işçilerin faciadan tam 3 saat sonra sigortalandığı ortaya çkmıştı.

  "KAZA OLDUĞUNU SÖYLEME MASRAFLARINI KARŞILAYALIM"

  Göz göre göre yaşanan facianın ardından olay yerinden inceleme yapan TMMOB İl [​IMG]
  Koordinasyon Grubu'nun hazırladığı raporda AVM inşaatı sırasında yaşanan skandallar da tek tek ortaya çıkmıştı.

  Raporda, inşaatta çalışırken çalışırken vinçle yaşanan bir kaza sonrasında sakatlanan bir işçinin şok sözlerine de yer veriliyor. Sakatlanan işçi, hastanede şirket muhasebecisinin kendisine "olayın iş kazası olmadığını söylemesini ve bunu söylemesi halinde kendilerinin masraflarını karşılayacakları" yönünde telkinde bulunduğunu ancak sonradan kendisine sahip çıkılmadığını belirtiyor. Şirket müdürüne durumu şikayet ettiğini, ancak şantiye kapılarından içeri alınmadığını da söylediği vurgulanıyor.

  ÖLÜMLÜ KAZALARIN ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ

  Raporda inşaat sırasında şantiyede ölümle sonuçlanan başka kazalar da yaşandığı ancak üstlerinin örtüldüğüne de dikkat çekiliyor.

  DAHA FAZLA PARA HIRSI 11 CAN ALDI

  Raporun sonuç bölümünde ise, işverenlerin ticari kaygılarının, işçi sağlığı ve iş güvenliğinde önlem alınmasına yönelik
  koşulların sağlanmasının önüne geçtiği vurgulanarak, 11 işçinin gözgöre göre öldüğüne dikkat çekiliyor.

  Raporda 11 işçinin öldüğü katliamla ilgili de şu ibretlik ayrıntılara yer veriliyor;

  - İşveren firma, müteahhit firma, taşeron 10 firmalar, yapı denetim firması, enerji dağıtım şirketi ve ilgili birimleri
  sorumluluklarını yerine getirmediklerinden dolayı kusurludur.
  - Gerekli denetimleri yapmadıklarından dolayı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili birimleri, Büyük Şehir Belediyesi ve ilgili birimleri kusurludur.

  11 KİŞİYE MEZAR OLAN AVM BUGÜN AÇILIYOR

  AVM sahiplerinin daha fazla para kazanmak uğruna 11 işçiye mezar olan Marmara Park AVM bugün açıldı. AVM aynı zamanda eğlence merkezi olarak da hizmet verecek.

  Şimdi sizler de daha fazla para kazanmak uğruna 11 işçinin yanarak can verdiği o çadırların yerinde yükselen AVM'de, yaşananlardan habersiz bir şekilde eşinizi, çocuğunuzu alarak alış verişinizi yapacak ve eğleneceksiniz..

  Hepinizi iyi eğlenceler, iyi alış verişler...

  ROTAHABER
 2. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  abicim "para karşısında kimse dik duramaz" örneğini tekrar yaşamış olduk
 3. isgforum İSGforum Üyesi

  tazminat davası açtırmamışlarsa eğer olayı örtpas etmişlerdir..sanıklar hala hapisde ve dava devam ediyor..büyük ihtimal hapis cezası alırlar..ölenlerin yakınları tazminat davasıda açmışdırlar büyük ihtimal..bu ülkede ne zaman falan mağdur tazminat kazandı falan iş kazası nedniyle diye haber duyarsak hak yerine geliyodur demektir..o zaman değişiyor birşeyler demektir..
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  suçlular yargılanıyor..ama mağdurların işverene tazminat davası açabilir fakat işveren susturmamışsa...