1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mig kaynağı ve torçla yapılan kaynak işlerinde de geri tepme ventili gerekli midir?

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Fecriati tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Fecriati İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar MİG kaynağı ve torçla yapılan kaynak işlerinde de geri tepme ventili gerekli midir?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  Ekli Dosyalar:

  • 8sayi3.pdf
   Dosya Boyutu:
   176,2 KB
   Görüntüleme:
   50
 3. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  38627
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Medikal
  Gereklidir..

  Gaz hortumları ile şaluma veya tüpler arasında alevin geri tepmesini önleyici çek valf bulunmalıdır.

  Alev-Gaz Geri Tepme Emniyet ve Çek-valfleri

  Alev Geri Tepmesi ( Flashback):
  Sürekli geri yanma ile gaz geri tepmesinin beraber meydana gelmesidir. En büyük tehlike, alevin yanıcı gaz tüpüne kadar ulaşmasıdır. Bu olay, genellikle, gaz geri akışının fark edilemediği durumlarda, şalomada alevin tutuşturulmasıyla birlikte oluşan bir geri yanma sonucunda oluşur. Alev geri tepmesi oluştuğu zaman, büyük ihtimalle yanıcı gaz hortumu patlar ve ciddi kazalara sebep olur.
  Alev geri tepmesini önleme araçları:
  Alev geri tepmesini önleyen araçlar alev geri tepme emniyet valfleridir. (Flashback arrestor).
  Emniyet valfleri alev tutucu bir sistem ile çek-valfin bileşimidir.
  Gaz girişine konan bir çek-valf vasıtası ile herhangi bir gaz geri akışı önlenir. Normal koşullarda gelen gaz hassas yayı iterek sistemden geçer ve şalomaya ulaşır .Herhangi bir şekilde oluşan gaz geri tepmesi hassas yayı ters yönde iterek gaz akışını her iki yönde de keser.
  İkinci önlem olarak alev tutucu sistem kullanılır. Bu sistem sıkıştırılmış bir yayın yaklaşık 80 °C da ergiyen bir lehim malzemesi ile sabitlenmesi ve bunun çevresine de sinterlenmiş paslanmaz çelik tozunun konulması ile oluşturulmuştur. Alev geri tepmesi durumunda lehim ergiyerek sıkıştırılmış yayı serbest bırakır ve bu yay çek-valfe vurarak gaz geçişini kapatır. Alev ise aynı asetilen tüpündeki poröz madde gibi davranan sinterlenmiş çelik tozu tarafından söndürülür. 2 tipi bulunmaktadır:
  1-Şalome gaz girişine takılan emniyet valfi:
  Bir ucu hortuma, diğer ucu ise şaloma girişine takılır. Genellik1e lehimle sabitlenmiş alev tutucu kullanıldığı için alev geri tepmesi sonucu bir daha kullanılamazlar ve değiştirilmeleri gerekir. Sadece gazın geri tepmesi ise içeride hasara neden olmaz, valf tekrar kullanılabilir.
 4. Onur Atılgan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Soru olarak "Arkadaşlar MİG kaynağı ve torçla yapılan kaynak işlerinde de geri tepme ventili gerekli midir?"
  Bahsi geçen kaynak işleminin adı gaz altı elektrik kaynağıdır. Elektrod ile yapılana benzer.
  Mig > Metal Inert Gas = Metal Asal Gaz
  Mag > Metal Active Gas = Metal Aktif Gaz
  Tig > Tungsten İnert Gas ; anlamına gelir.
  Kaynak işleminde kaynak ark bölgesini doğal havadan korumak için gaz kullanılır.Kullanılan gazın çeşidine göre isimlendirilmiştir.
  Mig/Tig için asal ( Argon ve Helyum) yada Mag için Karbondioksit gazı koruyucu olarak kullanılır.
  Burada önemli olan , gazların yanıcı bir özelliği bulunmamaktadır. Geri tepme gibi bir ihtimali yoktur. Bu sebeple ventil gerekli değildir.

  Oksi-Asetilen olarak isimlendirdiğimiz (halk arasında oksijen kaynağı denilir) kaynak yönteminde, alev asetilen gazının yanması ile gerçekleşir , yanlış kullanımda geri tepme yaşanabilir. Asatilen tüplerinde ventil gereklidir.

  "Torc" genel itibari ile kaynak işlemi yapılan elle tutulan uca verilen isimdir. Ayrıntılı bilgi sahibi olmayanlar arasında anlam karmaşasına sebep olabilir
 5. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  38627
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma / Kurum:
  Medikal
  Onur Bey haklı ben olayı asetilen kaynağı üzerinden değerlendirdiğim için gereklidir. dedim. Argon, Helyum ve karbondioksit yanıcı gaz olmadığı için gerekli değildir diye düzeltiyorum..
 6. Fecriati İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Teşekkürler arkadaşlar