1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Milas'ta 7 işçi işte böyle öldü-sendika.org

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 23 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Milas’ta yedi işçinin öldüğü metan gazı faciasının bilirkişi raporu: Makineli sistem dört yıldır çalışmıyor, işçiler kuyuya inip pislikleri elle temizliyordu. Gaz ölçümü yoktu, 75 liralık gaz maskesi dahi alınmamıştı

  [​IMG]

  Milas’ta geçen 17 Haziran’da atık su ve kanalizasyon istasyonunda yedi işçinin öldüğü faciadan, kuralsızlık zinciri çıktı. Bilirkişi raporunda, makineli sistem dört yıldır tamir edilmediği için işçilerin her tıkanıklıkta kuyuya bizzat inerek pislikleri elle temizlediği, olası iş kazalarına karşı hiçbir önlem alınmadığı belirlendi.

  Art arda ölüme indiler

  Muğla’nın Milas ilçesi Güllük beldesinde 17 Haziran’da ‘AKFEN’ adlı inşaat şirketi tarafından işletilen atık su ve kanalizasyon istasyonunda arıza çıkmıştı. İlkin sorunu gidermek için sonra da arkadaşlarını kurtarmak amacıyla birbiri ardına kuyuya giren yedi işçi zehirlenerek can vermişti. Milas Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında dosya bilirkişiye gönderildi. Altı bilirkişinin 29 Temmuz’da teslim ettiği raporda, işçilerin adeta ölüme itildiği saptandı.
  Rapora göre, facianın meydana geldiği ikinci kuyuda biriken kaba pisliklerin üçüncü kuyuya geçmesini önlemek için kullanılan, işçilerin ‘halatlı ızgara’ adını verdiği elevatöre ait iki adet demir ayak bağlantısının kırıldığı ve yerinden çıktığı, kumanda panosu içindeki buton ve bağlantıların paslandığı belirlendi. Tanıklardan Faik Kırçın, bu sistemin dört yıldır çalışmadığını, bir kez onarılıp ertesi gün tekrar bozulduğunu anlattı. Kırçın’a göre sistem çalışmadığı için bir işçi su geçirmez tulum giyerek merdivenlerden kuyuya iniyor, ızgarada birikmis pislikleri eliyle temizleyip yukarıdan sarkıtılan 25 kiloluk kutuya dolduruyordu.

  Bilirkişi incelemesinde, belde belediyesi ile AKFEN arasında Eylül 2011’de imzalanan iş güvenliği sözleşmesine göre; kuyu derinliği 1.5 metreyi geçen yerlerde ‘Kapalı kaplara giriş ve sınırlı çalışma prosedürü’ uygulanması gerektiği, bu kuyunun da aynı kapsama girdiği ifade edildi. Buna karşın binada ve çevrede ikaz levhası bulunmadığı, kuyuda risk analizi yapılmadığı, kapalı kaplara girecek personele eğitim verilmediği kaydedildi. Ortamın gaz analizinin, gaz-patlayıcı ortam ölçümleri ve havalandırma sistemi ve kontrollerinin yapılmadığı, kapalı ortam çalışma izninin olmadığı, gazlar artınca personeli uyaracak bir alarm sisteminin bulunmadığı belirlendi.

  Dahası işçilere 75 TL’lik gaz maskesi, 750 TL’lik gaz ölçüm aleti, oksijen tüpü ve kişisel koruyucu donanımların verilmediği, hiçbir maktulün iş güvenliği eğitimi almadığı ifade edildi. Hayatını kaybeden tesis sorumlusu Mustafa Öztürk’ün bu işin sorumluluğunu üstlenecek eğitime de sahip olmadığı kaydedildi.

  Raporda, kuyuda zehirli gaz bulunmasına karşı havalandırma sisteminin olmadığı ifade edilerek, “Gereken risk analizleri yapılmadığı, emniyet tedbirleriyle herhangi bir uyarı levhasına rastlanılmadığı, kişisel koruyucu donanım (Gaz maskesi, gaz ölçüm aleti, oksijen yeterli değilse maske ve oksijen tüpü olmadan tesise giriş engellenmelidir. Ayrıca içeriye temiz hava pompalanmalıdır) olmadığı gibi kuyularda giriş ve çıkış prosedürü uygulanmamıştır” denildi.

  Kan parasını reddettiler

  Rapora göre, şirketin talebi üzerine 11 Temmuz’da ikinci bir keşif daha yapıldı. Bu keşif işlemi sırasında, binada daha önce bulunmayan seyyar hortumlu bir havalandırma sistemi konulduğu, “Gaz kaçağını kontrol etmeden girmeyin” yazılı bir levha ile başka ikaz levhaları asıldığı, elevatör sisteminin tamir edildiği fakat yine de tam randıman sağlanamadığı belirlendi. Raporda Akfen İnşaat asli; İller Bankası, Güllük Belediyesi ve tesis sorumlusu Mustafa Öztürk ise tali sorumlu gösterildi. Avukat Erbay Yucak, şirketin dava açılmaması için her bir aileye 300 bin TL önerdiğini fakat reddedildiğini belirtti.

  Sendika.org-Radikal-İsmail Saymaz
 2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Eğer bu ölümleri durduramazsak, bu belge ve bu işten kazanılan para bize haram olsun .. çok canım sıkılıyo böle pisi pisine insanların ölmesine.
 3. Fazilet Perpil İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  söylenecek cok şey var ... ama insan tıkanıyor ,bogazımıza diziliyor sözcükler
  :(
 4. Dilşat Uylukcu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  99674
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Lokman Hekim OSGB
  Milas'ın Güllük mahallesinde bir arıtma tesisinde 7 kişinin öldüğü iş kazasının iddianamesi onaylandı

  Milas'a bağlı Güllük Mahallesi'nde meydana gelen ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan iş kazanın iddianamesi kabul edildi.
  İddianame ile aralarında yabancı uyruklu firma yetkililerinin de bulunduğu 21 kişi hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
  Milas'a bağlı Güllük Mahallesi'ndeki arıtma tesisinde meydana gelen kazada 7 kişinin ölmesinin ardından Milas Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

  Arıtma tesisinin terfi-tenzil istasyonu bölümünde gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığının, inşaatın yapımında teknik sorunların bulunduğunun belirlenmesiyle hazırlanan iddianameyle, İlbank kontrolörlerinden 15 kişi, işletmeci firmanın 2'si yabancı uyruklu 5 yönetim kurulu üyesi, tesis inşaatını yapan yüklenici firma sorumlusu 1 kişi hakkında "Taksirle ölüme neden olma" suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.  Kaynak: http://www.kastamonupostasi.com/mug...is-kazasinin-iddianamesi-onaylandi-h3753.html