1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Milletvekilinden soru önergesi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 18 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  internet sitesinden ;http://ahmetkenantanrikulu.com.tr/?p=974


  upload_2014-2-18_15-0-11.png

  İş Güvenliği Uzmanları için yeni soru önergem

  İş Güvenliği Uzmanlarının yaşadığı sıkıntılara
  bir çözüm yolu üretilmesi için TBMM’de
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na yazılı soru önergesi verdim

  Yaklaşık 1,4 milyon işyerinin bulunduğu Türkiye’de yapılan araştırmalarda; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre bugün itibarı ile C sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı 6 bin, B sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı 6 bin, ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacı da 7 bin kişi civarında.
  Çalışmakta olan İş Güvenliği Uzmanlarının ise sorunları giderek artıyor ve iş güvenceleri bulunmuyor. Sigorta primleri asgari ücret üzerinden yatıyor, bu da emekli olduklarında maaşlarının düşük olmasına neden oluyor. Diğer yandan bu uzman arkadaşlarımız işyerlerindeki eksikler ve yapılması gerekenlerle ilgili rapor sunmalarına rağmen işyeri sahiplerinin, “Boş ver bunları.” dediğini, rapor yazmaya devam etmeleri halinde ise kendilerini çalıştıkları firmaya “Elemanınız sıkıntı çıkartıyor.” diyerek raporlarını Bakanlığa göndermedikleri bana iletilen sıkıntılar arasında.
  Eğer Bakanlık İş Güvenliği Uzmanlarının denetimlerinin kendilerine verilen eğitimler çerçevesinde yürümesini istiyorsa, bu arkadaşlarımızın sorunlarını da gidermeli.
  Bu bağlamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiğim sorular şunlardır;
  1-) Bakanlık olarak tespit ettiğiniz; ülkemizin ihtiyacı olan, A, B ve C grubu iş güvenliği uzmanı sayısı il bazı itibariyle kaçtır? Şu an için hangi grupta kaç iş güvenliği uzmanı çalışmaktadır ?
  2-) İş güvenliği uzmanlarının mevcut sorunları hakkında Bakanlığınız tespitleri nelerdir? Bu konularda hangi çözümleri getireceksiniz ?
  3-) İş güvenliği uzmanlarının gruplarına göre maaşları ve Sosyal Güvenlik Primi kesintisi nedir? Bu ücretler, Türkiye’nin her yerinde geçerli midir ?
  4-) İş güvenliği uzmanlarının özlük ve maddî haklarının iyileştirilmesi için Bakanlık olarak hangi çalışmaları yapacaksınız ?
  5-) İş güvenliği uzmanlarının, iş güvenlikleri nasıl garanti altına alınacaktır ?
  6-) Bugüne kadar iş güvenliği uzmanlarının tutmuş olduğu işyerlerindeki eksikler ve yapılması gerekenlerle ilgili kaç rapor Bakanlığınıza iletilmiş, bu raporlar hakkında hangi işlemler yapılmıştır ?
  7-) Ülkemizdeki iş güvenliği uzmanlarına, gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarının sahip olduğu çalışma şartları ne zaman ve hangi şekilde sağlanacaktır ?
 2. Sayın Murat İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14348
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Gerçekten söz konusu sıkıntılarımızın bir kısmını gündeme getirdiği için çok güzel olmuş bu sayede kamuoyu da en azından biraz sıkıntıları duyar ve bu sayede bir nebze olsun iyileştirme çalışması yapılır diye umut ediyorum. Biz ne kadar kendi aramızda konuşsak tartışsakta bu şekilde duyurmamız ve çözüm bulunması için bir kamuoyu oluşturmamızda fayda var. İnşallah sadece seçim yatırımı için ortaya atılmış bir söylem olmaz arkası gelir ve takip edilir...
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Seçimlerden sonra da devam etmesi dileği ile...
 4. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
 5. gürkan canan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  yswkjtybkjkeı
 6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
 7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  TAM olarak ne apılmaya çalışılmış anlam veremedim. Önce kamuoyunun fikri ve düşünceleri üzerinden ertelenmesi gerektiği söyleyen vekil şimdi uzmanların dertleri sıkıntıları çözülmeli şeklinde bir söyleme yer verdi. Ne diyelim hayırlısı olsun...
 8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Anayasayı iptal etmek için önerge versinler ya,nasıl olsa onuda uygulamıyorlar..yeni nesil trafik kurallarını biliyor ve bilinçli yetişiyor ve en azından sosyal barışı ve huzuru tesis edecek haftanın 7 günü işyerlerinde çalışanların ruh sağlıkları iyi olsun diye çıkan kanunu önerge mönerge manyana çevirdiler..kimse işini iyi yapmıyor abi.