1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mizahın sınırları var mı?

Konusu 'Eğlence ve Mizah' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  32082
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Çalışıyor
  Mizahın sınırları var mı?

  Mizah çağlar boyu sadece bir eğlence aracı olarak kalmamış. Başka türlü seslerini duyuramayan ezilenler, ötekiler, mazlumlar seslerini duyurabilmek belki bazen dertlerini daha çekilesi kılmak için mizaha başvurmuşlar.

  Ancak mizahı bütünüyle masum sanmakta mümkün değil. Bazende mizah insanları ezmenin, aşağılamanın, ötelişetirmenin hatta ezmenin bir aracı olarakta kullanılmış.

  Mesela batının oryantilist bakışının doğuyu ve doğulu insanları ahmak, katil ve suçlu göstermeleri buna bir örnek.

  Yine örneğin ABD’de ırkçılık yıllarında beyaz mizahçıların siyahları aşağılamayı bir mizah ve eğlence aracı yapması da ırkçılığı meşrulaştırmak sıradanlaştımak gibi işlev üstlenmiş.

  Türkiyede de bunun pek örneği var. Bütün islamcıların karikatürlerde iğrenç kıyafetli, pis insanlar olarak resmedilmesi buna bir örnek.

  Erkek egemen toplumlarda kadınlara yönelik aşağılayıçı mizahta mizahın erkek egemen cinsiyetçi tavrının çirkin bir yansıması.

  Seçimlerde oy veren kitlenin oyunu para yada makarna için sattığı üzerinden mizah yapmakta belli bir kitlenin aşağılanmasına yol açan bu aşağılanmayı meşrulaştıran kötü mizaha bir örnek.

  Evet mizah bazen böylesi kara işlevlerde yüklenmiş. İlerici insan yüzlü mizah kadar gerici ve insana düşman mizahta var.

  Napmalıyız peki.

  Yasaklamak bir çözüm değil. İnsanları ezme,. aşağılamak, küçük görmek insanları güldürdüğü sürece yani bu iğrenç mizahın bir alıcısı olduğu sürece yapacak bir şey yok.

  Önce toplumu dönüştürüp bu tür kara mizahın alıcısını azaltmak gerekiyor ve belki karşısına bu türden olmayan yeni bir mizah yaratmak sunmak gerekiyor.


  Siz ne dersiniz.
 2. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  [​IMG][​IMG]
 3. Koray bey,
  Bir çok konuda sizinle paralel düşünüyorum. Yukarıda yazdıklarınız da buna dahil. Fakat bizi buraya taşıyan fikir ayrılığımızın sebebi olan afiş, yukarıda yazdığınız gibi bir aşağılama algısı içermiyor. İçeriyor olsa veya bunu zerre hissetsem zaten paylaşmazdım.

  Diğer sayfada da belirttiğim gibi sadece gülümseten bir afiş.