1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mmo::odamiz asgari ücret tarifesinin uygulanmasi ile ilgili yazi

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]


  Sayın (10071),

  MAHALLİ İDARELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, VALİLİKLER, BELEDİYELER VE İL ÖZEL İDARELERİNE YAZILAN ODAMIZ ASGARİ ÜCRET TARİFESİNİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ YAZI

  Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, valilikler, Belediyeler ve İl Özel İdarelerine,

  Ankara; 02.10.2014

  Sayı : 7529

  Ruhsat hukuku Kamu Kurum ve Kuruluşları uhdesinde bulunan ruhsatlarda ocaklarda üretim ve/veya Teknik Nezaret hizmetlerinin ihale yolu ile teklif alarak en düşük fiyatı teklif edene verildiği tarafımıza bildirilmektedir.

  Bilindiği üzere Odamız tarafından teknik nezaretçilik ücretleri her yıl belirlenerek ilan edilmektedir. 24.08.2005 tarih ve 25916 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Maden Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliği‘nin 6 ıncı maddesinin 1 inci fıkrasının (k) bendinde; "Maden mühendisliği hizmetleri ile ilgili asgari ücretleri belirlemek, tip sözleşmeleri oluşturmak ve belirlenen asgari ücretler doğrultusunda faaliyet gösterilmesi için gerekli her türlü tedbiri almak,"Odanın amaçları arasında belirlenmiştir.

  Yine 21.09.2005 tarih ve 25943 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Maden Mühendisleri Odası Serbest Maden Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Belgelendirme Yönetmeliği‘nin 4 üncü maddesinde denetimin; "SMM lerin ve tescilli SMMH bürolarının birbirleriyle ve işverenle olan ilişkilerinde dürüstlüğün ve güvenin hakim kılınması, meslek disiplini ve ahlakının korunması ve SMMH nin kanun, yönetmelik ve standartlara uygun olarak ve birbiriyle uyumlu şekilde yürütülmesi için bu Yönetmelik kurallarına ve Oda tarafından belirlenmiş asgari ücret çizelgelerine uyulduğunun Oda merkezi, şubeleri, temsilcilikleri veya bunların görevlendirdiği kişilerce incelenmesini ve inceleme kayıtlarının Oda tarafından tutulmasını," ifade ettiği belirtilmiştir.

  Ancak idarelerce teknik nezaretçilik hizmet alımlarında alınan tekliflerde en düşük ücret üzerinden yapılan sözleşmelerde belirlenen ücretlerin Oda asgari ücret tarifesinin altından kaldığı duyumları alınmaktadır.

  Teknik nezaretçilik müessesinin mevzuatımızda yer almasının nedeni, üretimlerin bilim ve tekniğe uygun olarak yürütülmesinin yanında, meydana gelebilecek kazalarında önüne geçilebilmesidir. Asgari ücret tarifesinin altında hizmet verilen işyerlerinde ne yazık ki bu denetimlerin mevzuatın belirlediği çerçevede gerçekleştirilmemesi sonucu iş kazaları meydana gelmekte ve bu kazalarda idareler ile yöneticilerinin cezai ve hukuki sorumlukları ortaya çıkmaktadır.

  Yaşanabilecek iş kazalarının önüne geçilmesi ve madenlerimizin üretiminin en verimli şekilde yerine getirilmesi açısından, hizmet alımları sonucu teknik nezaretçilik hizmet bedellerinin mevzuat gereğiOdamızca belirlenen ücretlerin altında belirlenmemesi hususunu belirtir; ücret tarifesinin altında hizmet veren maden mühendislerine Odamız mevzuatı çerçevesinde yaptırım uygulanacağını ve bu tarz sözleşme imzalayan kamu kurum ve kuruluşlarının adlarının kamuoyu ile paylaşılacağını bildirir, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  Saygılarımızla.

  Necmi ERGİN

  Genel Sekreter

  Ek: Oda Asgari Ücret Tarifesi

  TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI'ndan mesaj almak istemiyorsanız. e-Posta adresinizdenmaden@maden.org.tr durumu belirtir mesaj atmanız yeterlidir.  COPYRIGHT © 2005 - 2014 [​IMG] [​IMG] TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
  KIZILAY SELANİK CADDESİ YEŞİM APT. NO:19/4 06650 ÇANKAYA - ANKARA
  TEL: +90 312 4251080 Faks:312 4175290
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Odamızın asgari ücret tarifesinde c sınıfı iş güvenliği UZmanı tarifesi de mevcut. TMMOB SGK Protokolü'nde İş güvenliği uzman asgari ücretleri için çalışma yapmayı düşünüyoruz TMMOB iş güvenliği uzmanları kongresi o yüzden çok önemli herkesin yardımını katkılarını bekleyeceğiz şu an daha tarih belli değil.
 3. Aydın Altıntaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  TMMOB'nin belirlediği asgari mühendis ücret tarifesi düşüktür. 2014 yılı için brüt 2800 TL dir. SGK tavan prim sınırı düşünüldüğünde, bu ücret bu rakamın yarısı bile değildir.
  Şahsi düşüncem, bir mühendisin asgari prim bedelinini SGK tavan prim değerinin % 60'nın altında olmamasıdır.
  Bu yönde Odalara baskı yapılmalı ve kamuoyu oluşturulmalıdır.
  Aksi taktirde emeklilik günü geldiğinde, çok düşük emeklilik aylıkları sözkonusu olacaktır.
  Bildiğiniz üzere 1 ekim 2008'den sonra emekli aylığı bağlanma oranları değiştirilmiştir. Bu tarihten sonra SGK'lı olan veya Çalışma süresinin büyük bir kısmı bu tarihten sonra olacak olan bir çalışan , eğer primleri asgari ücret üzerinden ödenmiş ise bugünkü fiyatlar üzerinden 300 TL civarında emekli maaşı alabilecektir.
  Tüm arkadaşlarımın ilerisi için kendi adlarına ödenen SGK prim bedelleri konusunda hassas olmalarını hatırlatmak istiyorum.