1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mobbingle ilgili en çok sorulan sorular

Konusu 'İş Psikolojisi ve Psikososyal Etmenler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Mobbingle İlgili En Çok Sorulan Sorular
  ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezine mobbing (psikolojik taciz – yıldırma – bezdirme) ile ilgili olarak en çok sorulan sorular ve verilen cevaplar aşağıda yer almaktadır.

  • İşyerinde Psikolojik Taciz Nedir?

  Kasıtlı ve sistematik olarak belirli bir süre çalışanın aşağılanması, dışlanması, kötü muameleye maruz bırakılması, küçümsenmesi, kişiliğin saygınlığın zedelenmesi ve buna benzer tutum ve davranışlardır.

  • İşyerinde psikolojik taciz ile nasıl başa çıkabilirim?

  Bireysel ve kurumsal olarak başa çıkma yöntemleri ile işyerinde psikolojik taciz ile baş edilebilir. Bireysel olarak uzmanlardan destek almalı ve denetim mekanizmalarına başvurularını yapmalıdır.. Kurumsal olarak mobbinge sebep olacak etkenlerin önlenmesi için düzenlemeler yapılabilir.

  • İşyerinde Psikolojik Taciz İçin Dava Açabilir miyim?

  İşyerinde Psikolojik Taciz yargı tarafından kabul görmüş bir olgudur. İlgili mahkemeler başvurarak haklarımızı arayabiliriz.

  • İşyerinde Psikolojik Taciz Türleri Nelerdir?

  İşyerinde psikolojik taciz türleri aşağılanması, dışlanması, kötü muameleye maruz bırakılması, küçümsenmesi, kişiliğin saygınlığın zedelenmesi, yıldırmayı amaçlayan tutumlardır. Her kurum ve kuruluş içinde mobbing saldırıları değişebilir.

  • İşyerinde Psikolojik Taciz İçin Kurumlara Yaptırımlar Nelerdir?

  İdari para cezaları dışınca ayrıca bir uygulama bulunmamaktadır.

  • İşyerinde Psikolojik Tacizi Nasıl İspatlarım?

  İşyerindeki şahitler, ses görüntü kayıtları, mailler, sms’ ler, telefon görüşmeleri, tarafına verilmiş uyarı kınama cezaları, tutanaklar, görevlendirmeler, sağlık raporları, günlük yaşadıklarınız tutuğunuz notlarınız ve kurumlara yaptığınız yazılı başvurularınız.


  • İşyerinde Psikolojik Taciz İşveren Dışında Üçüncü Kişiler Tarafından Yapılırsa Haklarım Nelerdir?

  Borçlar kanunu 417 ve 2011/2 işyerinde psikolojik tacizin önlenmesi genelgesinde işyerinde mobbingi engellemek kurum yetkilerine amirlerine aittir. Gerekli önlemleri almadıkların da yasal haklarınızı arayabilirsiniz.

  • İşyerinde Psikolojik Taciz İle Sözleşmemi Haklı Nedenle Fesih Yapabilir Miyim?

  4857 iş kanunu 24 madde iyi niyet ahlak kurallarına istinaden sözleşmenizi fesih yoluna gidebilirsiniz.

  • İşyerinde Psikolojik Tacize Uğramış Devlet Memurları Davalarını Kime Ve Nereye Açmalıdır?

  657 devlet memurları kanuna tabi çalışanlar idari mahkemeden haklarını aramalıdırlar. Başvurularını da idarelerine yapmalıdırlar.

  • İşyerinde Psikolojik Tacizin Dava Konusu Olması İçin Zaman Aşımı Var mıdır?

  Herhangi bir zaman aşımından bahsetmemiz şu aşamada imkansızdır. En kısa sürede hukukçularla görüşerek oluşabilecek hak kayıplarının önüne geçmek için dava açmanız yararınıza olacaktır.

  Konuyla İlgili Yazılar:

  - Çalışanların Kabusu Mobbing – Psikolojik Taciz

  - İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Bilgilendirme Rehberi

  KAYNAK