1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mobilya atölyesi için örnek risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve barbaros4425 tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Serkan bey
    risk analiziniz hakikaten çok güzel hazırlanmış elinize sağlık ayrıntıları çok güzel belirtmişsiniz bende kereste üretimi ile ilgili bir risk analizi yapmıştım ama sizinkini görünce biraz daha ayrıntıya inmek gerektiğini düşündüm
    yalnız bir noktaya değinmek istiyorum.
    mevcut önlem/düzeltici önleyici faaliyet ile alınması gereken önlemlerin alanlarında bir sıralama yapabilirsiniz. önce mevcut önlem fotoğrafının yanına yazılı olarak durum kontrolü bilgilerini yazabilir sonrasında risk skoru belirterek, alınması gereken önlemleri düzeltici önleyici faaliyet olarak yazabilirseniz. risk aşaması daha uygun olur diye düşünüyorum
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    .

Ekli Dosyalar:

3. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    dostlar hakkınız geçmez merak etmeyin benim paylaştıklarımda..
    ben zaten ufak da olsa bi fayda sağlar mıyız diye düşünüyorum arkadaşlarımıza..
    110 kişi civarı çalışana sahip bi işletmeydi..
    Erdem bey önerilerinizi kesinlikle göz önünde bulunduracağım;)
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar müfettişler döflerle ilgili termin sürelerine çok dikkat ediyorlar, süre belirtin diyorlar gerçi sıkıntılı bir nokta, hemen yap desen de 3 hafta içinde yap desen de işverenler pek döf den yana olmadığı için sıkıntı. biraz daha genel cümleler kullanıyorum ben hemen, en kısa zamanda, ilerleyen süreçte, sürekli denetim ve gözetim vb.... zaten prosedür kısmında hangi aralıklarda yapması gerektiği belirtiliyor zaten, ama bi fiil çalıştığınız firmalarda net tarihler kurullarda belirtin ki öncesinde sonrasında gerçi her aşamasında günah keçisi olmayalım
  5. Emine Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu da arkadasım Özlem Albayrak la benim çalışmam...yorum yaparsanız seviniriz eksiklerimizi görmek açısından ;)

Ekli Dosyalar:

6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    güzel çalışmalar ama kendi kanaatimce eksiklerinizi görmek için söylüyorum yanlış anlamayın lütfen,
    Serkan beyin risk analizindeki gibi bir durum sizde de var
    açıklama gerçekleşme sütunu sonuç sütunundan sonra olsa ve mevcut duruma göre risk belirlense, ve daha sonra da yeterli değil ise önlem/döf belirlense daha akıcı ve doğru olur bence,
    örneğin 8 nolu riskte klima hava akımından bahsediliyor ve mevcut klimanın konumunun doğru olduğu denetimde görülmüş bu aşamadan sonra olasılık 1 şiddet 3 verilip risk skoru 3 olur ve denetim kontrol diyebilirsiniz
  7. Emine Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle dikkate alacağız bunu erdem bey :) teşekkürler...
  8. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    Bizim fabrikada da aynı makinelerden mevcut. Hızar için yapılabilcek pek bir şey yok. açıkta kasnak kayış kalmaması dışında. Planya ve Freze de açıkta çalışılması gereken makineler olduklarından önlem almak zor. Sadace motorlarının kayışlarına dikkat edebilirsiniz.

Eldiven kullanılamıyor, gözlük ve toz maskesi kullanılabilir. Aslında bu makinelere bağlı bir Aspirasyon sistemi olması gerekir ki ortamdaki toz miktarı çoğalması. Frezeler bazen çok ses çıkarabiliyor bu gibi durumlarda kulaklık kullanılabilir...

Saygılar,
  9. Cansu Söztanacı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Geçenlerde freze makinesinin ortasındaki parça fırladı ve çalışanın tam karnına denk geldi. Kontolünü yaptık ama neden olduğunu bulamadık.. Buna nasıl bir çözüm yapabilriz?
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Sayın Kaya Tanyel freze ye koruyucu yapılamayacağını kim söyledi.ekteki sunumda sayfa 7 solda ortadaki örneğe bakınız.sayfa 9 da da ahşap planya için var.

MATKAP VE FREZE TEZGAHLARI:
    Matkap ve freze tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
    1) Her çeşit matkap ve freze tezgahlarında işlenen parça, takımla beraber dönmemesi için uygun şekilde bağlanacak veya mengene ile tespit edilmiş olacaktır.
    2) Döner tablalara bağlanan parçanın çıkıntılı kısımları, uygun şekilde koruyucu içine alınacaktır.
    3) Parça işlenirken, kesici takım ağzında bulunan talaşlar temizlenmeyecek ve soğutucu sıvının sıçramasına karşı, siperler yapılacaktır.
    Bütün kaşlar, kasnak, miller uygun şekilde korunacaktır.2.Bıçak veya bıçakların üstü sabit bir kapak ile örtülecek, fırlayan parça ve çapakları önleyecektir.3. Soğutucu sıvı bıçakların işten uzaklaşan yönüne ayarlanmalıdır.4. İşlenecek parça tezgâha sağlam bir şekilde tespit edilmelidir.5. Bıçak ve milin sağlam bir şekilde tespit edilmesi sağlanmalıdır.6. Tezgâh durduğu zaman talaşlar fırça ile temizlenmelidir.7. Bu tezgâhta çalışanlar sarkıntılı giyim eşyası, kravat, uzun kollu elbise gibi giyim eşyalarını çalışmaesnasında giymemelidirler.8.Freze tezgâhlarında çalışanlar makine yağlarından ileri gelebilecek deri hastalıklarından veiltihaplardan korunmak için genel temizlik kuralarına azami derecede dikkat edeceklerdir.9.Operatörler gözlere gelebilecek çapak ve kıymıklara karşı emniyet gözlüğü veya yüz siperikullanmalıdırlar.10.Tezgah hareket halinde iken, işlenen parçaların kalibrasyon ve ölçülmesine teşebbüs edilmemeli

Ekli Dosyalar:

11. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    Bu gibi makinelerde bakim onarim talimatlarinin onemi bir kez daha ortaya cikiyor. Makinelerin duzenli yaglanmasi, aşinmis veya kirilmis parcalarin degistirilmesi.

SIzin durumda ise firlayan parcayi tam anlayamadim. Fotografini bana gonderirseniz fikrimi soylerim. Mutlaka kirik, catlak bir parca vardir. Ya bakim eksikligi yada kullanim hatasidir bence.

Bu arada gecmis olsun umarim calisaniniz iyidir. Olayla ilgili bilgileri ifsa etmek isremezseniz ozel mail de atabilirsiniz.

Saygilar...
  12. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    Sayın Ersin Bozkurt,
    Burada yazılan genel koruma önlemlerinin olduğu zaten ortadadır. kasnakların kapatılması, düzenli bakımların yapılması, aspirasyon ünitesi bağlama, bıçağın dışındaki hareketli parçaların kapatılması, KKD kullanımı, vs....
    Yukarıda verdiğiniz yazıyı kim yazmışsa ya metal sektöründen bahsediyor yada ahşap sektörünü bilmiyor. Ahşap sektöründe frezelerde yada herhangi bir makinede soğutma suyu kullanılmaz. Frezelerde parçalar işlenirken mengeneye bağlayamazsınız çünkü frezenin yapısı gereği parçayı elinizle itmeniz gerekmektedir. bıçakların üstünü örtemezsiniz çünkü çok farklı şekillerde malzemeler işlenmek için makineye verilebilir. Yapabileceğiniz en iyi şey malzeme sürmüyorken bıçakları kapatmaktır ama zaten bu durumda makine kapatılır. Bıcakları makineye takarken iyi oturduğuna ve düzgün döndüğüne dikkat etmek gerekir. Operatörün dikkati çok önemlidir. Bazı kesimler çok gürültü çıkartabilir...

Saygılar,
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bahsedilen freze ahşap sektörü için değil metal sektörü içindir
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ahşap ve metal sektörü için her makinenin isim benzerliği olsa da çalışma prensibi, alınması gereken önlemler ve alınabilecek tedbirler farklıdır,
    sorularımızı yada cevaplarımız belirtirken sektörel olarak da bilgi verirsek diğer arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmeyiz
    anlayışınız için teşekkür ederim
  15. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Frezede Tahtaya Diş Açarken, Freze Bıçağına İşçinin Elinin
    Temas Etmesi:
    Olay,14.09.2007 tarihinde saat:17:30 sıralarında işyerinde usta olarak çalışan
    kazalı C. B., freze makinasında 120 cm uzunluğunda 12 cm genişliğinde 2 cm
    kalınlığında tahta parçasına diş açmaya çalışırken, parça elinden kayınca, sol eli freze
    bıçağına temas etmesi sonucu, sol el 1,2,3 ve 4.parmaklarından kazalanması biçiminde
    meydana gelmiştir.Olay sonucu % 14,2 oranında sürekli iş göremezlik tespit edilmiştir.
    Olayla ilgili tespitler;
    Kazalının işyerine 17.01.2002 tarihinde işe girdiği, marangoz ustası olduğu, bu
    işyerinde işe başlamadan önce kendine ait marangoz işyeri olduğu ve usta olarak
    başlamasından iş ile ilgili herhangi bir eğitim almadığı,iş sağlığı ve güvenliği eğitimi
    almadığı, tarak koruyucuyu takılarak çalışması ve parçaya bir başka işçi ile birlikte diş
    açması gerektiği hakkında bilgilendirilmiş olduğuna dair işçinin imzaladığı yazılı belgenin
    bulunmadığı,iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uyarı levhaları duvarda olduğu, sağ eliyle
    parçayı tutup sol eliyle destek yaparak parçaya diş açarken elinden kaydığı,kazalı
    ifadesinde; olay anında S.K.ile birlikte çalıştıklarını, makine eski olmasından koruyucusu
    olmadığını belirtmiş olsa da,S. K. ifadesinde; kaza anında yanında olmadığını, malın
    genişliğine göre tarak koruyucu kulandıklarını, kazalının ayar sonrası tarak koruyucu
    kullanmamış olduğu anlaşılmaktadır.
    Olayla ilgili mevzuat;
    4857 sayılı İş Kanunu madde 77 de “İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve
    güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız
    bulundurmak, İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup
    uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması
    gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş
    sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. İşçiler de iş sağlığı ve güvenliği
    konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.“ belirtilmiştir.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 158 ve 182 de “Her makine ve
    tezgahta, talaş kaldıran, şekillendiren, ezen,delen, kesen veya başka şekilde işlem
    yapan kısım ile iş alıp verirken tehlikeli olan yerler gibi operasyon noktası denilen
    bölgeler, herhangi bir kazanın meydana gelmesini önleyecek şekilde korunacak ve
    bunun için gerekli bütün tedbirler alınacaktır. Kanal oyma ve lamba açma tezgahlarının
    kalem veya freze bıçakları bağlanan başlıkları, tezgaha sağlam bir şekilde tespit edilmiş
    uygun koruyucularla örtülecektir” belirtilmiştir.
    37
    İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde
    5,Ek I 2.8 de “İşveren, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının işçilerin sağlık ve
    güvenliğine zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri alacaktır. İş ekipmanının hareketli
    parçalarıyla mekanik temas riskinin kazaya yol açabileceği hallerde; iş ekipmanı, tehlikeli
    bölgeye ulaşmayı önleyecek veya bu bölgeye ulaşılmadan önce hareketli parçaların
    durdurulmasını sağlayacak uygun koruyucular veya koruma donanımı ile donatılacaktır”
    belirtilmiştir.
    Makina Koruyucuları Yönetmeliği Madde 13’ de “ Koruyucusu olmayan makina
    ve tezgah kullanılmayacaktır” denilmektedir.
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında
    Yönetmelik Madde 8 de “İş sağlığı ve Güvenliği eğitimin amacı, işyerlerinde sağlıklı ve
    güvenli bir ortamı temin etmek ve iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturarak uygun
    davranış kazandırmaktır” belirtilmiştir.
    Yargıtay (9.HD. 20.5.1970-9116/348, 10.HD. 31.10.1978-2077/7689 ve
    17/04/1984 tarih ve 2029/2140 sayılı) kararında “tehlike işçi tarafından bilinebilir bir
    nitelikte taşısa bile, işverenin anılan yükümlülükleri devam eder; işverenin geniş
    anlamda doğmuş ve doğabilecek tüm tehlikeleri önlemekle yükümlüdür; çalışan
    kimsenin iş güvenliği kendi dikkatine ve inisiyatifine bırakılamaz; işverenler işçilerini tam
    bir denetim ve gözetim altında çalıştırmakla yükümlüdür” denilmektedir.
    İşverenin kusur değerlendirmesi;
    İşveren işyerinde ve yaptığı işlerinde yukarıda belirtilen İş Kanunu 77, Tüzük
    158 ve 182 ve Yönetmelik 5,Ek I 2.8 ve 13 ve de 8. maddelerindeki hususlara riayet
    etmesi gerekirdi. Böyle bir olayın meydana gelmesinin önlenmesi için, işveren;
    Freze(diğer adıyla kalınlık) makinasının operasyon noktası denilen bıçak
    kısmında (keşifte işyerinin üst katında yeni bir makinada gösterildiği gibi),makinanın bir
    parçası olacak şekilde bir koruyucu taktırmış olması ve bu makine koruyucusu
    olmadığından kullandırmaması gerekirdi.
    Makinanın koruyucusu olmadığından, koruyucu görevi gören ve makinanın
    bıçak ön tarafına iş parçasının kalınlığına göre iki adet kıskaç ile sabitlenmiş tarak
    koruyucu kullanıldığı ifadelerde beyan edilmiş, bu tarak koruyucu örneği keşif sırasında
    da makinaya takılmış olduğu görülmüştür.
    Olayın meydana geldiği makinanın orijinal koruyucu olmadığından, böyle bir
    tarak koruyucu kullanılabilir.
    Kazalı işçi usta olduğundan, olaydan önce diş açılacak parçaya göre bıçak ve
    siperlik ayarını yapmış, tarak koruyucu takmadan iş parçasına diş açarken kaza
    geçirmiştir.
    Makinanın orijinal koruyucu makina üzerinde olsaydı, kazalı işçi ayar sonrası
    diş açmak için koruyucuyu da kullanır olaya maruz kalmazdı.
    Freze makinasında olay sırasında kazalı işçinin diş açtığı tahta 120 cm
    uzunluğunda 12 cm genişliğinde 2 cm kalınlığında olduğu ifadelerden anlaşılmaktadır.
    Makinada siperlik ve koruyucu kullanılmasının yanında, parçanın bir seferde
    doğru şekilde işlenmesi ve kaymaması için en az iki işçinin birlikte tutması, böyle bir
    olayın önlenmesi bakımından, gereklidir.
    Kazalı işçi usta olsa da, freze makinasının koruyucusu ile birlikte kullanması
    ve bir başka işçinin yardımı alınarak parçanın işleneceği, koruyucu takılmadan ve ikinci
    bir işçinin yardımı alınmadan parçaya diş açılmayacağı yazılı talimatlar haline getirilerek,
    bu talimata göre bilgi ve eğitiminin yazılı olarak verilmiş, giderek yazılı talimatta
    belirtilenlere göre iş görmesinin işçide alışkanlık veya davranış haline getirilmiş olması
    gerekirdi.
    38
    Makinaya orijinal koruyucusu takılmadığı durumda, tarak koruyucunun her iş
    parçasında kullanılması gerektiği bilgisi kazalı işçiye yazılı olarak verilmiş ve tam bir iş
    güvenliği disiplini ile tarak koruyucu takılarak iş görülmesi işyeri kuralı haline
    getirilmiş,işçide davranış haline getirilmiş ve de iş güvenliği hususları sürekli
    denetlenerek, olay günü tarak koruyucu takmadan diş açması önlenmiş olsaydı, iş
    parçası elinden kaydığında, koruyucu elinin bıçağa temas etmesine imkan vermez,olay
    olmaz idi.
    Bütün bu görev ve sorumluluklarını yerine getirmemiş işveren birinci
    derecede kusurludur.
    Kazalının kusur değerlendirmesi;
    Kazalı işçi C. B., olay tarihinde 45 yaşında aklı selim ve marangoz ustası ve
    önceleri kendi işlerinde, yaklaşık 5 yıldır da bu işyerinde usta olarak çalışan birisi olarak,
    ayar yaptıktan sonra, tarak koruyucu takıp sonra iş parçasına diş açması, koruyucu
    takmadığı durumda kayma durumunda elinin bıçağa temas etmesi riskini düşünerek,
    ikinci bir işçinin yardımını alması, kaymaması ve kaydığı durumunda elinin bıçağa temas
    etmemesi için özenle ve dikkatli çalışması gerekir ve kendisinden beklenilirdi.
    Kazalı bu hususlara riayet etmeyerek 4857 sayılı İş Kanunu 77. maddesinde
    belirtilen; “İşçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla
    yükümlüdürler” hükmüne aykırı davrandığından, ikinci derecede kusurludur.
    Sonuç;
    1-Olay 506 sayılı SSK 11.maddesine göre, iş kazasıdır.
    2-Raporda belirtilen nedenlerden dolayı iş kazası olayında;
    A-İşveren(….San.ve Tic.Ltd. Şti.), …… oranında kusurlu olduğu,
    B-Kazalı işçi C.B., ……. oranında kusurlu olduğu(04.10.2010)
    ekteki sunumdan alınmıştır
  16. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Vermiş olduğunuz dosya üzerinde biraz düzenleme yaptım ve tekrar paylaşmak istedim.
    Format Word olunca düzenleme ve üzerinde çalışması bazen zor olabiliyor.
    Başlık kısmını üst bilgi ve imza ve açıklama kısmını alt bilgi olarak koydum.
    Bir de sormak istediğim birşey var ; rd tablosu illaki hücreli tablolar şeklinde mi olması gerekiyor acaba ?
    Her tehlike için bir a4 ayırıp gerekli bilgiler yazılması uygun olmaz mı ?
    Mesela düzeltici/önleyici tedbir alındığında tabloyu yeniden değiştirmek gerekiyor. Herbir a4 e 1 tehlike yazılsa altında boş yer bırakılır ve tedbir alındığında eklenir ve imzalanır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2013 ---
    Sercan Bey vermiş olduğunuz format aklımdaki gibi birşeydi, gerçekten güzel haızrlamışsınız elinize sağlık, iyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    her risk için ayrı bir sayfa kullanırsan ve hatta denetimini fotoğraflarla zenginleştirirsen dediğin gibi takibi daha kolay olur
    yanlız çalışman ile ilgili fazla irdelemeden gözüme çarpan birkaç noktaya değinmek istiyorum. tabi tavsiye niteliğindedir yanlış anlama, benim paylaştığım örneği de inceleyebilirsin.
    -1. risk yangın 1e5 vermişsin sonrasında YSC yok alınmalı demişsin YSC tok ise bence skor en az 4e5 olmalı ve termin hemen olmalı ki YSC olmazsa olmazlardandır.
    -4.risk merdiven basamaklarına kaymaz bant yapılacak 1 ay demişsin fakat termin kısmında her zaman diye bir ibare var termin kısmına 1 ay diyebilir ve sürekli denetim gözetim diyebilirsin
    risk analizinde sıralama çok önemli
    tehlike (-fotoğraf/görüntü vb.) - risk - mevcut önlem ve tespitler - skor - döf -sorumlu - termin - döf sonrası olası skor
  18. Ömer F. Demir Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim değerlendirmeniz için,
    Gerekli düzenlemeleri yapacağım.
  19. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Planya dediğimiz makine ileri geri ağır devirlerle ilerleyerek kaba talaş atar. Planyaya malzeme yerleştiren yada alan arkadaşın eldiven giymesi gerekir ve çelik burunlu ayakkabı. haricinde planya torna ve freze gibi devamlı surette başında bulunulması gereken bir makine değildir.
    Frezede, tablaya yada mengene malzeme koyarken yada alırken eldiven giyilmeli. onun haricinde freze , matkap ve tornada asla eldivene müsaade etmeyin. Gözlük ve çelik burunlu ayakkabı isteyin. Freze de malzeme fırlamasının sebepleri, işlenecek malzemenin düzgün bağlanmamış olması yada gerekenden fazla paso verilmesindendir. frezeyi bile devirme ihtimaliniz var. frezenizin özelliğine göre kaç mm paso verileceği kullanma talimatında belirtin.

Şimdilik bu kadar. Aklınıza bir şey takılırsa ben buradayım cebim orada
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    paso nedir.?