1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mobilya atölyesinde yapmam gereken adımları yazabilirseniz çok sevinirim

Konusu 'Sektörel Tehlikeler ve Emniyet' forumundadır ve ersin eser tarafından 12 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. ersin eser İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    61863
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar .
    İş güvenliği uzmanı olarak ilk işime başlayacağım. İlk işim olacağı için yapacağım adımlar konusunda fazla bilgi sahibi değilim.
    50 den az çalışanı olan bir mobilya atölyesinde yapmam gereken adımları yazabilirseniz çok sevinirim
  2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle ilk işiniz olması nedeniyle hayırlı olsun, kazasız belasız bir isg hayatınız olması dileğiyle..

1 - Atölyede kullanılan makinelerin koruyucularına bakınız, büyük ihtimal sökülmüştür, onları takmalarını sağlayın
    2 - Makinelerin gövde topraklamalarına özen gösterin, kontrollerini yaptırtın
    3 - İşçilere çalışma esnasında koruyucu gözlük ve maske giydirmeye çalışın
    4 - İş yerinin komple elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, elektrik panolarına kaçak akım rolesi ve devamlı kapalı olması yönünde kontrolleri yaptırın
    5 - Ortamdaki kesilmiş mobilya parçaları gibi fazlalıkların devamlı suretle temizliği, istiflenmesi konusunda uyarın,
    6 - Ortamın devamlı havalandırılması ve ışık düzeyini kontrol edin
    7 - Ortamdaki temizliği çıplak elle değilde süpürge gibi araçlarla yapılması konusunda hassasiyet gösterin
    8 - Çalışanların özlük dosyalarını, periyodik sağlık ve işe giriş raporlarının düzenli olması ve yaptırılması için gayret gösterin
    9 - İlkyardım dolabı yada çantası bulundurun ve güncelliğini koruyun
    10 - Eğitimlerinizi aksatmayın ve belgelendirin

şuan için aklıma gelen temel şeyler bunlar, umarım yol gösterme açısından faydası olur.
  3. murat907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14963
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL
    Öncelikle hayırlı olsun.Ben bireysel olarak çalışıyorum ve 15-40 arası çalışanı olan 9 mobilya imalatı firmam var.
    En başta yapmanız gereken, işverenin veya işveren vekilinin kim olduğuna dair yazılı noter onaylı evrak ve imza sirkülerini alınız.Mutlaka ve mutlaka tespit öneri defteri aldırıp onaylattırınız ilk başta.Sonrasında savsanıyor çünkü.Belediyeden alınmış çalışma ruhsatı varsa alınız.İsg katipten sözleşme imzaladıysanız mutlaka ilk gittiğinizde işveren,usta başları ve işi bilen kim varsa onlarla birlikte tek tek tehlikeleri yazın ve çıktısını alıp imzalatın herkese.Bir nüshada kendinize almayı unutmayın.Daha sonra sırayla en başta yapılması gerekenler;
    -Çalışan tem. destek elemanı seçimlerini usullerine uygun olarak yapmalısın.
    -Yıllık çalışma programını,periyodik bakım onarım,eğitim programı çalışmalarını ekiple birlikte yapmalısın.
    Çok değişkenlik gösteren makineler olduğu için onlar hakkında bir şey demiyorum.Planya,şerit testere olanlarda var olmayanlarda.Sen genel bilgileri topla,burdan resimleri paylaş yardımcı oluruz elimizden geldiğince.İçerisinde cilahane varsada belirtirsin..
    Kolay gelsin..