1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Mobilya satış mağazası

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Özgür Özdemir tarafından 30 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Özgür Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
    Elinde Mobilya Satış Mağazası risk analizi olan arkadaşlar varmıdır acaba* Yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler..
  2. irfan bilgem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba özgür bey Mobilya Satış Mağazası risk analizi buldunuzmu?
  3. Özgür Özdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
    Ne yazık ki bulamadım..
  4. gözdeak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mobilya satış mağazasıyla ilgili analizi tamamlayan var mı bana da lazım oldu yardımcı olursanız sevinirim...
  5. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Aslında biraz beyin fırtınası yaparsak, mobilya için ne gerekir bulabiliriz. Öncelikle mobilyaların istiflemesi önemli. Sabitlenmeyen dolaplar vb. çalışanlara zarar verebilir. Merdiven varsa mevzuata uymayan bir durum olabilir. Mobilyaların kurulumunu çalışanlar yapıyorsa kurulum yapılan yerde ortaya çıkan risk faktörleri önemli. Elle taşıma sırasında sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Mağazada rutin yangın söndürücü, ilkyardım dolabı, acil durum levhaları, güvenlik işaretleri yerleştirilmiş mi? Çalışanların çalışma süresince rahatsız olabileceği uzun mesafesi vb. yazılabilir. Mobilyaların evlere kurulumu sırasında el aletleri kullanılıyor. Bu noktada riskler ortaya çıkar. Adam sekizinci kata malzeme taşır ama nasıl taşır. İşte bunu bende çözemedim. Bu noktada risk analizini nasıl tespit edeceğiz. Her montaja gidilen yere ayrı risk analizi mi yapacağız. Eğer imalat yoksa işiniz bu kadar hayırlı olsun :)
  6. gözdeak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim:)
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    çok katlı mobilya mağazalarında üst katlara mobilyaların nasıl indirilip çıkarıldığına bakın.asansör yoksa ve içten çıkarılıyorsa üst katlara çıkış merdivenleri yanında korkuluk olmuyor ve düşme tehlikesi var,elle taşımadan kaynaklı ergonomik riskler var
  8. İSMAİL BAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mobilya imalathaneleri için Risk Değerlendirmesi ve Acil Eylem Planı örneği arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim
  9. Örnek yok anlaşılan. Bir kaç saatinizi risk değerlendirmesini yapacağınız mağaza çalışanlarıyla birlikte geçirin. Çalışmalarını izleyin, mekanı inceleyin inanın oturduğunuz yerden yaptığınız dokümandan çok daha doğru ve yararlı olacaktır. tabi bu analizi 50 tl'ye işyerine uğramadan yapma taahhüttü verdiyseniz ve sürümden kazanacaksanız sizi anlayabiliriz:D
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir mobilyacı çocuğu olarak benim önerim, sadece satışı ele almayın, montaj yapan adamları da göz önünde bulundurun. o da baya bir detaya ihtiyaç duyar.
  11. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    bu konuda S.günel hanım çok haklı lakin montaj çalışanlarının çalışma ortamları değişkenlik gösterebildiğinden bence genel riskler tanımlanmalıdır.. diye düşünüyorum..
  12. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mobilya imalathaneleri için hazır risk analizi yok ama hep berabere birseyler cıkarabiliriz.
    1-öncelikle atölyeyi,aletleri,tezgahları temiz tutmak
    2-malzemelerin hatalı tasınmasından kaynaklı olusabılecek kas ıskelet sıstemı bozuklukları için yeterli eğitim (dogru tasınma biçımleri)
    3-iş parçalarını uygun yerlere ve dogru biçimde istifleme
    4-talaş,kıvılcım sıçratan makinelerde uygun kkd kullanımı (gozluk)
    5-tezgahtaki işlenilecek parcaların sabitlenmesi-makınelerin koruyucularının olup olmadıgı
    6-tezgahtaki her aletin amacına uygun kullanması-körelmiş,kırık yada kullanılamayacak haldekı el aletlerini ayıklanması.
    7-atölye içerisinde kesinlikle sigara içilemz levhası bulunmalı
    8-yağlı bez gibi yangına sebep olabılecek seylerin kesinlikle ortalıga atılmaması metal kutularda muhafaza edilmesi
    9-uygun yangın sondurucu bulundurulması-kontrolu
    10-kullanılan makınelerın perıyodık kontrolleri
    11-kullanılan makıne talımatları
    12-Yine (agac tozu)ortamdakı tozlara karsı uygun kkd kulanımı (toz maskeleri)
    13-kullanılan kimyasallara karşı havalandırma sistemının uygun olup-olmadıgı
    14-kımyasalar içinde uygun kkd kullanımı
    15-yine ortamda yıne gurultu ölçümlerine göre kkd kullanımı
  13. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    mobilya firması risk analizi paylaşmıştım arkadaşlar sitede var umarım faydalı olur..
  14. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elimde 2 tane mobilya işi var daha risk analizlerini yapmadım daha bir haftaya bitirip paylaşırım unutmazsam.
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Günaydın,
    sanırım imalathane değil dükkanlar bahsi geçen alan.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    çok doğru ,
    mobilyaların araçtan indirilmesi,
    taşınması sırasında bel rahatsızlıkları,
    kapılar mobilyaların geçeceği kadar geniş mi?
    merdivenler mobilyaların geçeceği kadar geniş mi?
    mobilya kurulumu-özellikle dolap, esnasında montörün üzerine düşme riski,
    elin mobilyanın altına sıkışma riski,
    tornovida, lastik tokmak ve çekiç kullanma sırasındaki riskler,
    dekor olarak kullanılan cam eşyaların düşmesi-kırılması sonucu kesik riski,
    kavga eden kaynana ve gelinlerin arasında kalma riski :D
  16. sedat Topçu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mobilya imalathanesi için örnek risk değerlendirme formu olan var mı acaba....
  17. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    S.gunel hanım İsmail bal arkadasa nazaran yazmış bulunuyorum :))))) bes altı üstte biliyorum yoksa showroom olduğunu
  18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    pardon görmemişim :)
  19. İSMAİL BAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim :)
  20. Satife Üstüner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Rica ederim :) Aklıma gelenleri herkes sıralarsa sanırım Bır risk analizi ortaya çıkabilir