1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Msds formları bilgilendirme sunumu,

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Samet Kılıç tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şirketimizde bulunan kimyasallara ait MSDS formlarında derlediğim bilgiler ile basit bir sunum hazırladım. İlgili arkadaşlar bu konuda eğitim vereceğim. Bazı bilgileri daha önce formdan temin ettiğim dokümanlardan aldım, aldığım başlıkları hatırlamıyorum fakat paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

  Önerilerinizi de ayrıca bekliyorum.

  Ekli Dosyalar:

 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  MSDS formlarını nereden temin edebileceğini soran arkadaşlar oluyor; Arkadaşlar her kimyasal üreticisi ürettiği kimyasala dair MSDS formu hazırlamak zorunda. yine aynı şekilde ithal edilen kimyasalların yabancı dille gelen MSDS formları, ithalatçı tarafından tercüme ettirilmek zorunda. bu sebeple elinizdeki kimyasalların MSDS formlarını tedarikçinizden isteyebilirsiniz. Ayrıca bir çok ana üreticinin internet sitesinde de MSDS formları yayınlanıyor.

  Kullandığınız her kimyasalın MSDS formunun ilgili tedarikçiden istenmesi gerekiyor. Çünkü A marka tiner ile B marka tinerin MSDS formlarını incelediğimizde temel olmasa da bazı farklılıklar göze çarpıyor.
 3. bilal5454 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  iyi günler güzel paylaşım olmuş . İşe yeni başladım ilk iş tecrübem MSDS formu hazırlamam gerekiyor fakat nasıl hazırlandığını bilmiyorum örnek bir MSDS formu elinizde mevcut mu ?
  teşekkürler
 4. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bilal Bey,
  Kimyasal üretimi ile mi meşgulsünüz yoksa firmanın birinden direk kimyasal vb. ürün mü alıyorsanız. Eğer siz üretmiyorsanız tedarik sırasında satınalma veya kim tedarik ediyorsa firmaya mail atıp ürün gelirken msds' i (malzeme güvenlik bilgi formu) talep edebilirsiniz.
 5. bilal5454 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Nilgün Hanım ,
  Kimyasal ile çalışmıyorum otomotiv sektöründe isg uzmanıyım fakat çalıştığım yerde kimyasallar bulunduğu için nasıl hazırlanır diye sormuştum öğrendim nasıl olduğunu ilginize teşekkür ederim..
 6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ÖRNEK MSDS FORMU UMARIM İŞİNİZE YARAR.

  Ekli Dosyalar:

 7. denizözgür İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34393
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman