1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Msds formlarını cıkartıp dosyada mı bulunduruyosunuz önemi nedir?zorunlumudur?

Konusu 'Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MGBF)' forumundadır ve buket kani tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. buket kani İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  114557
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bu msds forumlarını cıkartıp dosyada mı bulunduryosnz arkadaslar onemi nedir? anlayamadm bulunması zorunlumudur.?? açıklama yapabilirseniz sevinirim..
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Kimyasal Maddelerde Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliği kontrol ettiğimde direkt olarak MSDS konusunda kesin bir uygulamadan bahsedilmemektedir. Fakat yönetmeliğin birçok yerinde tehlikeli kimyasal ile çalışacak personelin riskleri bilmesi, sizin bu konuda risk değerlendirmesini yapmanız istenmektedir. Farklı özellikte kimyasal maddelerin depolanması konusu söz konusu olduğunda bazı bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Şimdi sizin risk değerlendirmesinde bir durumu anlatmanız için öncelikle tehlikeleri belirlemeniz gerekmektedir. MSDS'ler bu konuda en ince ayrıntıya kadar yer verir. Bununla beraber MSDS'ler bu tehlikelere karşı yapılacak çalışmaları da size anlatmaktadır. Bir çeşit risk değerlendirmesidir aslında.

  Dediğim gibi yönetmelikte, MSDS'leri şurada bulundurun vb. ibare olmasa da özellikle yönetmeliğin Çalışanların Eğitimi ve Bilgilendirilmesi bölümü, Madde 9, 1. fıkra, (ç) bendine göre ; çalışanlara tehlikeli kimyasallarla ilgili vereceğiniz bilgilendirme eğitiminde tedarikçiden sağlanan Türkçe bilgi formlarından bahsetmelisiniz. Ben burada MSDS'lerin resmi doküman olarak değerlendirilmesi gerektiğini, eğitimimizin ( o konu ile ilgili olanın ) ana kaynağı olarak belirlendiğini anlıyorum. Oldu ki denetlemede müfettiş eğitim dokümanlarını görmek isterse, kimyasalları neye göre depoladığımızı bilmek isterse veya risk değerlendirmesinde bir bölümde bunları göstermek yararımıza olacaktır.

  Ama bana göre en önemlisi sizin kendi çalışanlarınızın can güvenliği. Çalıştığım gemideki uygulamam şu şekildedir. 2 kopya MSDS bulundururum. 1. 'si Kimyasal Store 'da tabloda asılı vaziyette veya özel bir klasörde PVC kaplı olarak. Bu şekilde kullanacağı malzemeyi arayan çalışan, istemese de o kimyasalın dokümanını göz ucu ile de olsa taramış oluyor. Diğer MSDS kopyaları da bana özel olarak, benim çalışma yerimde, herhangi bir denetlemeye sürekli hazır şekilde.

  Bu şekilde hem siz rahat olursunuz, hem de çalışanlarınız daha güvende olur.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Msds ler kimyasalların kullanıldığı alanlara asılmalıdır akordiyon şeklinde dosyalıklar var msds ler bir arada durabiliyor
 4. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  MSDS in workplace2.jpg
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 6. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  43005
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel sektör / Bakım Müdürü
  12 Ağustos 2013 PAZARTESİ

  Resmî Gazete

  Sayı : 28733

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  Risk değerlendirmesi

  MADDE 6 – (1) İşveren, işyerinde tehlikeli kimyasal madde bulunup bulunmadığını tespit etmek ve tehlikeli kimyasal madde bulunması halinde, çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden olumsuz etkilerini belirlemek üzere, 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği hükümlerine uygun şekilde risk değerlendirmesi yapmakla yükümlüdür.

  (2) Kimyasal maddelerle çalışmalarda yapılacak risk değerlendirmesinde aşağıda belirtilen hususlar özellikle dikkate alınır:

  a) Kimyasal maddenin sağlık ve güvenlik yönünden tehlike ve zararları.

  b) İmalatçı, ithalatçı veya satıcılardan sağlanacak Türkçe malzeme güvenlik bilgi formu.

  c) Maruziyetin türü, düzeyi ve süresi.

  ç) Kimyasal maddenin miktarı, kullanma şartları ve kullanım sıklığı.

  d) Bu Yönetmelik eklerinde verilen mesleki maruziyet sınır değerleri ve biyolojik sınır değerleri.

  e) Alınan ya da alınması gereken önleyici tedbirlerin etkisi.

  f) Varsa, daha önce yapılmış olan sağlık gözetimlerinin sonuçları.

  g) Birden fazla kimyasal madde ile çalışılan işlerde, bu maddelerin her biri ve birbirleri ile etkileşimleri.

  (3) İşveren, tedarikçiden veya diğer kaynaklardan risk değerlendirmesi için gerekli olan ek bilgileri edinir. Bu bilgiler, kullanıcılara yönelik olarak, varsa kimyasal maddelerin yürürlükteki mevzuatta yer alan özel risk değerlendirmelerini de içerir.

  (4) Tehlikeli kimyasal maddeler içeren yeni bir faaliyete ancak risk değerlendirilmesi yapılarak belirlenen her türlüönlem alındıktan sonra başlanır.


  Acil durumlar


  MADDE 8 –
  (1) İşveren, 18/6/2013 tarihli ve 28681 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelikte belirtilen hususlar saklı kalmak kaydıyla işyerindeki tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanacak acil durumlarda özellikle aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

  c) Tehlikeli kimyasallarla ilgili bilgiler ve acil durum müdahale ve tahliye prosedürleri kullanıma hazır bulundurulur. İşyerindeki acil durumlarda görevlendirilen çalışanların ve işyeri dışındaki ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele gibi konularda faaliyet gösteren kuruluşların bu bilgilere ve prosedürlere kolayca ulaşabilmeleri sağlanır. Bu bilgiler;

  1) İşyerindeki acil durumlarda görevlendirilen çalışanların ve işyeri dışındaki ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele gibi konularda faaliyet gösteren kuruluşların önceden hazır olabilmeleri ve uygun müdahaleyi yapabilmeleri için, yapılan işteki tehlikeleri, alınacak önlemleri ve yapılacak işleri,

  2) Acil durumda ortaya çıkması muhtemel özel tehlike ve yapılacak işler hakkındaki bilgileri,

  içerir.

  Çalışanların eğitimi ve bilgilendirilmesi

  MADDE 9 – (1) İşveren, 15/5/2013 tarihli ve 28648 sayılıÇalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte belirtilen hususlar saklı kalmak kaydıyla çalışanların ve temsilcilerin eğitimini ve bilgilendirilmelerini sağlar. Bu eğitim ve bilgilendirilmeler özellikle aşağıdaki hususları içerir:

  ç) Tehlikeli kimyasal maddeler için tedarikçiden sağlanan Türkçe malzeme güvenlik bilgi formları hakkındaki bilgileri.