1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Msds güvenlik bilgi formları değişiyor

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 18 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar,
  MSDS ile ilgili değişiklikler olacakmış.
  Özellikle bazı kimyasallarda örneğin tiner gibi, belirli kullanım yerleri belirlenecek ve bu kullanım yeri haricinde o kimyasal madde kullanılıyorsa denetimlerde tespit edildiği an ceza yazılacakmış.
  Bununla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?


  Ayrıca şöyle bir bilgi buldum;
  Kritik Geçiş Tarihleri

  Buna göre Güvenlik Bilgi Formları (GBF)

  - Maddeler için 01/06/2015 tarihinden ve karışımlar için01/06/2016 tarihinden itibaren yeni yönetmeliğe göre hazırlanacaktır.

  - Bu tarihlere kadar eski yönetmeliğe göre hazırlanan tehlike sınıflandırmaları (SAE Yönetmeliği RG 26/12/2008) ile ve yeni yönetmeliğe göre hazırlanan zararlılık sınıflandırmaları (SEA Yönetmeliği RG.13/12/2013) GBF'lerin 2. Maddesinde bir arada verilir.

  -Eski yönetmelik uyarınca sertifikalarında geçerlilik süresi bitmemiş olan GBF Hazırlayıcıları Maddeler için 01/06/2015 Karışımlar için 01/06/2016 tarihlerine kadar eski yönetmelik uyarınca GBF hazırlayabilirler ancak her iki sınıflandırma sistemini kullanabilmeleri için yeni yönetmelik uyarınca sertifikalarını yenilemelidirler.