1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Msds'ler de kaşe imza olması gerekiyor mu?yoksa gönderen firmanın adı adresi telefonu yeterlimidir?

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve bilal5454 tarafından 26 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. bilal5454 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar kolay gelsin hepimize şimdiden kazasız günler diliyorum.
    Sormak istediğim şey şu , fabrikamızda yağlar ve kimyasallar vardır ben bunları temin ettiğimiz yerden MSDS lerini istedim gönderdiler fakat aklıma takılan şey MSDS ler de kaşe imza olması gerekiyor mu yoksa gönderen firmanın adı adresi telefonu yeterli midir ? Denetime geldikleri zaman hani bunun kaşe imzası gibi sıkıntı olur mu ?
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Üzerinde üretici firma bilgilerinin olması yeterli
  3. İPEK KARABABA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128131
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benimde temin ettiğim msds lerde sadece firma bilgileri yer almaktadır.

Peki bu msds leri tadarikçi firmanın türkçe verme zorunluluğu var mı ? Benim bilgim piyasaya sürdükleri ülkenin dilinde bunları temin etmeleri gerekmektedir. Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik" b) İmalatçı, ithalatçı veya satıcılardan sağlanacak Türkçe malzeme güvenlik bilgi formu. " denilmekte ayrıca bir başka yönetmelikte de "Piyasaya arz edilecek tehlikeli maddelerin ve müstahzarların etiketleri Türkçe hazırlar "deniyor. Bunları tedarik ettiğimiz firmaya söylememe rağmen bizde Türkçesi yok deyip geçiştiriyor. Bizim Türkçeye çevirmemizin ilerde sıkıntı oluşturacağını ayrıca msds hazırlama eğitimi olmadan böyle birşey yapmamızın yanlış olacağını düşünmekteyim.
    Konu hakkında nasıl bir yol izlemem gerek yada yanlış mı düşünüyorum görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
  4. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Piyasaya arz edilecek ürünlerin Türkçe olarak kullanım klavuzları, etiketleri v.s ilgili kuruluş tarafından yasal olarak hazırlanmak zorundadır. Bizim hazırlayacağımız Türkçe muhtemelen sıkıntı oluşturur. Firma ben böyle bir Türkçeleştirme yapmadım derse uydurmuş pozisyonuna düşer ve muhtemelen sorumluluklar üzerimizde kalabilir. Bu nedenle Türkçesi yok deyip geçiştirenleri, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığına sizlere gönderilmiş olan Türkçeleştirilmiş yok yazısını gönderdiğinizde gereği zaten yapılıyor..Bu nedenle msds ler ile ilgili firma bilgisi yer almalı, Türkçeleştirilmiş olan belgenin olmadığı ve bunun içinde ilgili bakanlığa bilgi verildiği belirtilmeli ki, ileride sıkıntı oluşmasın..
  5. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkçesi yok diyen firmaları Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığına şikayet etmemiz yeterli olur mu?
  6. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şikayet şeklinde değil de, uzmanlık çalışmaları sırasında kullanmanın gerekli olduğunu, ilgili firmanın bu konuda, çalışma yapmadığını belirttiğinden bilgi verme gereği duyulduğu şeklinde olursa daha münasip düşer.
  7. Mustafa Gezen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    T.C. Üsküdar Ünv.
    Bu konuda amir olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 13 Aralık 2014 tarih ve 29204 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış olan "Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik" hükümlerini incelemenizi öneririm. Aradığınız bütün soruların yanıtları bu yönetmelikte bulunuyor.