1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Murat ERDEM-Mermer Fabrikası-Mesleki Hatırası

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Murat ERDEM tarafından 6 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    selamlar...tevellüt eski olunca, bende mesleki anı çok... :) İSG ile ilgili olarak 2001 yılında başımdan geçen ve neticesinde yargılanıp hüküm giydiğim bir anımı anlatayım..
    Afyonkarahisar Organize san. Bölgesinde büyük ve modern bir mermer fabrikasında Üretim müdürüyüm. Kapalı alanı 40 bin m2 dersem iş hacmini tahmin edebilirsiniz... başlayalı 2 ay kadar olmuştu.. bir öğleden sonrası telsizden acı anonslar gelmeye başladı.. " blok stok sahasında işçinin üzerine mermer parçası düştü , acil gelin, ambulans çağırın" diye.... Vinç 35 tonluk mermer blok indirme vinci ve uzaktan kumanda ile çalışıyor. yük inerken vinç operatörü yük altında veya yakınında bulunmasın diye yapılmış, o zamanlar ilk defa gördüğüm harika bir sistem...bir taraftan olaya yerine doğru gidiyorum, bir taraftan da düşünüyorum, uzaktan kumanda varken, bloğun altında ne işi var diye.. neyse vardık, opertaör arkadaşın üzerine mermer bloğun köşesinden üçgen biçimli 50-60 kglık bir parça düşmüş ve kolundan ağır yaralanmış . yanında da diğer vinççi arkadaşı var.. Ambulans geldi, yaralıyı hastaneye gönderdik.. sonra diğer arkadaşından olayın oluş şeklini öğrendik.. çelik halatla bloğu sarıp hafifçe yukarı kaldırmışlar ve altına takoz sürmek için o vinççi altına girmiş.. takozu sürdükten sonra, vinci aşağı indiriken köşeden üçgen biçimli mermer parçası kopuyor ve üzerine düşüyor.. başına düşecekken eğilmiş ve başını kurtarmış ama, kolunun dirsekle omuz arasına düşmüş.... meğer bloğun köşesinde hafifi bir çatlak varmış. halat yüke binince o çatlak açılmış ve halat boşa çıkınca o mermer parçası kayarak üzerine düşmüş... yani yine dikkatsizlik ve dalgınlık var... Doğrusu, blok yükte iken altına takozla beslemeyi yaptıktan sontra, diğer arkadaşı yükü indirmeden önce, kendisi emniyetli bir mesafeye uzaklaşmalıydı... Mermer fabrikalarında vinçte oluşan iş kazaları genellikle ölümle sonuçlanır, bunu bildiğimizden can kaybı olmamasına şükrettik..
    Sonra işin yasal boyutu başladı. işçinin kolunda damarı kesildiği için, kolunun sakat kalma durumu vardı, tedavisi uzun sürdü..
    ben, Fabrika Müdürü ve Vinç sahası sorumlu şefi , dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralanmaya sebep vermekten hakkımızda dava açıldı.. yargılama yaklaşık 2 yıl sürdü. sanık sıfatıyla hakime ifade verdik, şirket de bizi savunan, koruyan bir pozisyona hiç girmedi... daha sonra taksirli suçtan yaralamaya sebep vermekten ben ve Fabrika Müdürü 6 ay hapis cezası aldık, cezamızı para cezasına çevirdiler.. 5 yıl içinde tekrar aynı suçtan hüküm giydiğimizde, öncekiyle birlikte cezamız infaz edilecekti.. çok şükür, sonraki 5 yıl içinde öyle bir olay gelmedi başıma...
    Olaya maruz kalan işçi için, olaydan önce vinç kullanma talimatmesi hazırlanıp imzaları alınmıştı. O günün şartlarına göre İSG ile ilgili işverenin yapması gerekenlerin birçoğu yapılmıştı ama bunlar bizim ceza almamızı engelleyemedi....
    Size tavsiyem, hangi pozisyon ve görevde olursanız olun, bu tür mahkemelik konularda işverene kesinlikle güvenmeyin... Bu tür olaylara maruz kalmadan önce yasal açıdan kendinizi koruyacak önlemleri alın...
    ikincisi, kullanılan makine ve ekipman İSG açısından ne kadar güvenli, ne kadar modern olursa olsun, onu kullanan işçi bilinçli değilse, eğitimli değilse güvenli, makine ve ekipmanın hiçbir önemi kalmıyor.....
    Hepinize iş kazasız günler diliyorum...
  2. isgforum İSGforum Üyesi

Murat Bey,

Elinize Sağlık...Diyorum ki Üstatlar olmasa bunları öğrenemiyeceğiz; kitaplarda,üniversitelerde ve dahi hiçbiryerde öğrenme imkanımız olmayan bilgiyi burdan sizden aldım desem yalan olmaz..Tekrar Teşekkür ederim...

(Olaya maruz kalan işçi için, olaydan önce vinç kullanma talimatmesi hazırlanıp imzaları alınmıştı. O günün şartlarına göre İSG ile ilgili işverenin yapması gerekenlerin birçoğu yapılmıştı ama bunlar bizim ceza almamızı engelleyemedi....
    Size tavsiyem, hangi pozisyon ve görevde olursanız olun, bu tür mahkemelik konularda işverene kesinlikle güvenmeyin... Bu tür olaylara maruz kalmadan önce yasal açıdan kendinizi koruyacak önlemleri alın...
    ikincisi, kullanılan makine ve ekipman İSG açısından ne kadar güvenli, ne kadar modern olursa olsun, onu kullanan işçi bilinçli değilse, eğitimli değilse güvenli, makine ve ekipmanın hiçbir önemi kalmıyor.....
    Hepinize iş kazasız günler diliyorum..)
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Murat Bey,Emeklerinize sağlık...Teşekkürler...Bilgi Paylaştıkça Değer Kazanır,Çoğalır...
  4. goxel İSGforum Üyesi

Merhabalar;

Bu bölümü çok sevdim :)
    Geçene dönem aldığımız mesleki etik dersimize sunum için konu ararken böyle tecrübelere ihtiyacımız olmuştu.
    İzniniz olursa bizde yayınlamak isteriz.
  5. bayramali İSGforum Üyesi

kaynak göstermek şartıyla...Sitenin en alt bölümünde yasal gerekli uyarı yapılmıştır...kaynak link verdiğin yada gösterildiği sürece bu site problem çıkarmaz kimseye..
  6. goxel İSGforum Üyesi

Zaten hemen değil söylediğim şey. Zaman geçtikçe bu konudaki tecrübeler ve hikayeler arttıkça hepsini bi toparlarız.
    Yazılan yazıya çekilen fotoğrafa ve verilen emeğe her zaman saygımız vardır.
    Hele ki meslekteki tecrübeli büyüklerimize her zaman saygımız vardır.
    Örneklerini sitedeki konularımızda görebilirsiniz .
    İçiniz rahat olsun bu bölümü farklı konularla fazla meşgul etmeyeyim hepinize kolay gelsin.
  7. bayramali İSGforum Üyesi

saol,en güzel örnek yaşanmışlıklardır bu bölüme bende çok değer veriyorum ve beklentim var...çok şey öğretiyor insana...:))
  8. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    herkese merhaba,
    10 gün kadar önce Bilecikte bir mermer ocağında iş kazası oldu, çok fazla gündemde yer almadı sanırım...
    ocağın Ustabaşı 20 yıllık tecrübeli bir insan hayatını kaybetti.. Allah rahmet eylesin.
    görünen sebebi: çalışan Ekskavatöre çok yakın mesafede durması, kayan bir mermer parçasının boma çarparak bomu hareket ettirmesi, bomun hemen yakında duran ustabaşına çarpması ve çarpmanın etkisiyle yaklaşık altı metrelik kademeden aşağı düşmesi...
    yılladır bu işi yapan, tecrübeli ustabaşı böyle bir iş kazasına mauz kalıyor, tecrübesiz, işe yeni başlayan işçilerimizin nelerle karşılaşabileceğini siz düşünün artık,

Bilen , duyan mutlaka olmuştur. tekrarlamakta ve olayı canlı tutmakta fayda var..
    Maden ve Mermer işletmelerinde çalışan Uzman arkadaşlar, lütfen çok dikkat etsinler..
    çalışanları iş makinalarına yaklaşmamaları, işin gereği anlık yaklaşmaları gerektiğinde operatörle mutlaka göz temasında olmaları,
    emniyet mesafesini hep korumaları konusunda sözlü, yazılı defalarca uyarsınlar... geliyorum diyen kazaları yaşamayalım artık,

hepinize kazasız günler...
  9. Enver Çığşar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TOROS OSGB
    mesleki tecrübelerini paylaşan arkadaşlar teşekkürü bir borç biliyorum bizimle tecrübelerini paylaştıkları için