1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Myk mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğuna ilişkin açıklama

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Serkan Sü tarafından 26 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğuna İlişkin Açıklama
    Malumları olduğu üzere 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek-1 nci maddesi “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Kurumca standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre meslekî yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz.” hükmü uyarınca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca 25.05.2015 tarihinde yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğde yer alan 40 meslekte belgesiz çalışanlar için verilen 12 aylık süre 26.05.2015 tarihinde dolmuştur.

26.05.2016 tarihinden itibaren iş müfettişlerince yapılacak denetimlerde belgesiz kişi çalıştıran işveren veya işveren vekillerine Kanunda belirtilen cezai müeyyideler uygulanacaktır. Bu doğrultuda, işverenlerimizin cezai müeyyidelerle karşılaşmaması için Kurum tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarınca yapılacak sınavlarda başarılı olacak çalışanlarına MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi aldırmaları gerekmektedir.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunda 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için meslekî yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.

Bu doğrultuda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca 25.05.2015 tarihinde yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğde yer alan 40 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, ustalık belgesi ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden alınan mesleki eğitim diploması haricindeki kurs bitirme belgeleri, çıraklık, kalfalık ve eğitim katılım belgeleri gibi tüm belgeler 26.05.2016 tarihi itibariyle geçersiz sayılmaktadır.

Belge zorunluluğu kapsamında hangi ustalık belgesi ve hangi bölümlerden alınmış diplomaların muafiyeti ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar devam etmektedir. Çalışma tamamlandığında belge zorunluluğu kapsamındaki tüm mesleklerde muafiyet sağlanan ustalık belgeleri ve diplomalar internet sitemizden kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyunun ve ilgilerinin bilgilerine saygıyla duyururuz.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanlığı
  2. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    Bu belgeler halk eğitim den alınabiliyor diye bir duyum geldi,doğru mudur? Yoksa akretide kuruluşlardan mı alınabiliyor sadece
  3. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DETAM DANIŞMANLIK- SEÇİM OSGB
    40 Meslek için MYK nın sitesine girdiğinizde hangi kurumların verilebileceği net şekilde yazmaktadır. Bu kurumlar dışında hiçbir kurum mesleki yeterlilik belgesi verememektedir. Sizin bahsettiğiniz halk eğitim kursları mesleki eğitim belgeleri vermektedir. Bu mesleki eğitimlerde 40+8 meslek haricinde bulunan meslekler için geçerlidir.
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Erteleme gelir buna ...
    Eğitim kurumuna katılım zor, işveren o kadar personeli göndermez ayrıca sınavları zor. Başarı oranının bu kadar düşük olması karşısında bir yap boz daha gelir
  5. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Erteleme gelir dediğiniz gün geçti bile bugün resmi olarak zorunluluk geldi !!!
  6. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    http://www.csgb.gov.tr/home/news/40-meslek-suresi-uzatildi/

“ BAKANLIĞIMIZ 40 MESLEK İÇİN BUGÜN SONA ERECEK BELGESİZ ÇALIŞMA SÜRESİNİN 31 ARALIK 2016 YA KADAR UZATILMASIYLA İLGİLİ KANUN DEĞİŞİKLİĞİNİ HAZIRLAYARAK BAŞBAKANLIĞA GÖNDERDİ.”

Bakanlığımız bünyesinde bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal meslek standartlarının belirlenmesi ve nitelikli işgücünün belgelendirilmesi kapsamında inşaat, enerji, otomotiv ve metal sektörlerinde toplam 40 meslek için bugün sona erecek belgesiz çalışma süresinin 31 Aralık 2016’ya kadar uzatılması için Kanun değişikliği hazırlanmış olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 17’si inşaat, 10’u enerji, 7’si otomotiv, 6’sı metal sektörlerinde olmak üzere toplam 40 meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Söz konusu 40 meslekte belgesiz çalışma süresi 26 Mayıs 2016 (bugün) tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak olup, belgesiz kişilerin çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekiline Kanunda cezai müeyyidelerin uygulanacağı hükmü yer almakta iken, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin önemli kısmının Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaması nedeniyle çalışma hayatında sıkıntılara sebebiyet verilebileceği değerlendirildiğinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun talimatıyla özellikle inşaat sektöründe yoğun bir çalışmanın bulunduğu bu dönemde sektörün olumsuz etkilenmemesi için tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun sektöre daha iyi anlatılıp iş hayatında farkındalık oluşturularak işyerlerinin faaliyetlerin devamının sağlanması, işçilerin istihdam sorunu yaşamaması ve işverenlerin cezai müeyyidelere maruz kalmaması için mevcut mevzuat maddesinde geçiş sürecini yeniden düzenleyen kanun değişikliği kapsamında, söz konusu yükümlülükler ve cezai müeyyidelerin 31 Aralık 2016tarihine kadar ertelenmesine ilişkin Kanun değişikliği hazırlanarak Başbakanlığa gönderilmiştir.

KAMUOYUNUN BİLGİLERİNE SAYGILARIMIZLA DUYURULUR
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    gördünüz mü Ferdi Şahinoğlu
  8. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Halen değişen bir şey yok. Bir kanun değişikliği resmi olarak yapıldığında dediğiniz doğru olacak. Lakin şuan sadece kanunun gönderildiğinden bahsediyor. Ama hala kanun onaylanmış değil. Biz kanunlara göre hareket etmek zorundayız Orkun Dalyan
  9. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Normal şartlarda haklısınız ancak ÇSGB'nin yaptığı duyuru bile "40 MESLEK İÇİN BUGÜN SONA ERECEK BELGESİZ ÇALIŞMA SÜRESİ 31 ARALIK 2016 YA KADAR UZATILDI" şeklinde. Yani bağlı olduğumuz bakanlık da kanunun onaylanmasını beklememiş. Zaten onaylanmama ihtimalinin olmadığını hepimiz biliyoruz.
  10. ferdi şahinoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    51628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bakanlıktan yapılan duyuru kanundan üstün değildir. Ben ertelenmeyecek demiyorum. Şuan için yeterlilikte halen zorunluluk var diyorum. Bakanlar kurulu toplanarak kanun çıkartıp resmi gazete de yayınlandığı anda resmi olarak uzatılma olmuş olacak. Yoksa şuanki mevcut durumda sınav kurumlarının 4-5 aylık listeleri dolmuş durumda. Bir çok eğitim kurumu telefonlara çıkmıyor. Uzatılması kaçınılmaz bir sonuç
  11. Coşkun Muti İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    103042
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sosyal Güvenlik Kurumu
    Hali hazırda zorunluluğun başladığı ve henüz resmen iptal edilmediği doğru, ancak denetleme mekanizması bu duyuruyu dikkate alacaktır. Bu da denetimlerde bu hususta cezai bir yaptırım öngörmeden ikaz şeklinde süre verileceğini düşünmekteyim.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Aynen öyle @Coşkun Muti Bey
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Akşam haberlerde de söylendi süreç uzatılmadı, ancak hala anlamakta zorlandığımız durumlar var. öncelikle 40 meslekteki zorunluluk kesin. Makine bakımcı ise makine bakımcı olarak eğitim aldırılacaktır. MYK nın belge zorunluluğu sayfasına girdiğinizde orada da sektörel olarak ayrılmıştır. 48 adet yeterlilik adı geçen eğitim zorunluluğu olan meslekler vardır. Orada da yaptığınız iş geçerli ise o eğitimide aldırmak zorundasınız.
    Örnek vererek açıklasam daha iyi olacak. Şöyle ki metal sektörü diyelim. http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik_ara&belge_zorunlu=1 sayfasında tarattığınızda 10 adet meslek grubu karşınıza çıkıyor ancak bunların içinde makine bakımcı yok. Bu meslekler haricinde makine bakımcıya da eğitim aldırmanız gerekiyor. Makine bakımcı içerisinde kaynak operatörü olarak çalışan varsa ve hem makine bakım hem kaynak işi de yapıyorsa, hem makine bakım eğitimi hem de kaynak operatörü eğitimi aldırmak zorunludur.
  14. ruveydaengur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    asansor montaj ve bakim onarim islerinde myk icin istanbulda egitim aldirabilecegimiz kurum yok sizlerin bildigi varmi
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

“ BAKANLIĞIMIZ 40 MESLEK İÇİN BUGÜN SONA ERECEK BELGESİZ ÇALIŞMA SÜRESİNİN 31 ARALIK 2016 YA KADAR UZATILMASIYLA İLGİLİ KANUN DEĞİŞİKLİĞİNİ HAZIRLAYARAK BAŞBAKANLIĞA GÖNDERDİ.”

Bakanlığımız bünyesinde bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu ulusal meslek standartlarının belirlenmesi ve nitelikli işgücünün belgelendirilmesi kapsamında inşaat, enerji, otomotiv ve metal sektörlerinde toplam 40 meslek için bugün sona erecek belgesiz çalışma süresinin 31 Aralık 2016’ya kadar uzatılması için Kanun değişikliği hazırlanmış olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 17’si inşaat, 10’u enerji, 7’si otomotiv, 6’sı metal sektörlerinde olmak üzere toplam 40 meslekte, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Söz konusu 40 meslekte belgesiz çalışma süresi 26 Mayıs 2016 (bugün) tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak olup, belgesiz kişilerin çalıştırılması halinde işveren veya işveren vekiline Kanunda cezai müeyyidelerin uygulanacağı hükmü yer almakta iken, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin önemli kısmının Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaması nedeniyle çalışma hayatında sıkıntılara sebebiyet verilebileceği değerlendirildiğinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun talimatıyla özellikle inşaat sektöründe yoğun bir çalışmanın bulunduğu bu dönemde sektörün olumsuz etkilenmemesi için tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun sektöre daha iyi anlatılıp iş hayatında farkındalık oluşturularak işyerlerinin faaliyetlerin devamının sağlanması, işçilerin istihdam sorunu yaşamaması ve işverenlerin cezai müeyyidelere maruz kalmaması için mevcut mevzuat maddesinde geçiş sürecini yeniden düzenleyen kanun değişikliği kapsamında, söz konusu yükümlülükler ve cezai müeyyidelerin 31 Aralık 2016tarihine kadar ertelenmesine ilişkin Kanun değişikliği hazırlanarak Başbakanlığa gönderilmiştir.

KAMUOYUNUN BİLGİLERİNE SAYGILARIMIZLA DUYURULUR

kaynak
  17. ruveydaengur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  18. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bencede ertelenmeli ve daha ayrıntılı bir sistem getirilmeli. Örneğin SGK dökümlerinde yazan meslek grupları kodunu yazdığımda mesleki yeterlilik belgesi zorunlu mu değil mi hangi kapsamda ve nerelerden alınabilir 'i gösteren bir sistem yapılmalıdır.
  19. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MESLEKİ YETERLİLİK ERTELENDİ

MESLEKİ YETERLİLİKTE SÜRE UZATILACAK

Hazırlanan tasarı ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca daha önce çıkartılan ve 40 meslekte Mesleki Yeterlilik belgesi alma zorunluluğunda son tarih olarak 26/05/2016 belirleyen kanunda bir düzenlemeye gidilerek, henüz belge alamayan çalışanlarımızın istihdam sorunu yaşamaması ve sektör faaliyetlerinin olumsuz etkilenmemesi amacıyla söz konusu yükümlülük hükmü ve bu yükümlülüğe bağlı idari para cezası 31/12/2016 tarihine ertelenecek.

kaynak: http://www.csgb.gov.tr/home/news/mesleki-yeterlilikte-sure-uzatilacak/
  20. umutelbir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman