1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Myk mesleki yeterlilik yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 30 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. 6645 sayılı Kanun, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) açısından neler getiriyor?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğde yer alan mesleklerdeMYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu olacaktır. Belge zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin belge masrafı ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek miktarı geçmemek üzere sınav ücreti İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Bakanlar Kurulu kararı henüz oluşturulma aşamasında olup, yayımlanmasını müteakip kamuoyu ile paylaşılacaktır.

2. Hangi mesleklerde belge zorunluluğu aranacak? Belgesi olmayanlar için geçiş süreci ne kadar sürecek?

Belge zorunluluğundan bahsedebilmesi için, MYK tarafından ilgili mesleğin ulusal meslek standardının yayımlanmış olması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğlerde bu mesleğe yer verilmiş olması gerekmektedir. Tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay içinde bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini almış olması gerekmektedir. 12 aydan sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz. 25/05/2015 tarihinde resmi gazetede Bakanlıkça yayımlanan ilk tebliğde yer alan 40 meslek ile başlayan belge zorunluluğunun Kurumca standardı hazırlanmış diğer tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerde de peyderpey devam etmesi beklenmektedir.

3. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz.

4 .Sınav ve Belgelendirme ücretleri için devlet katkısı olacak mı? Ne zaman başlayacak?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı Fondan karşılanır. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenir. Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.

Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan işsizler ile hali hazırda istihdam edilenler bu kanun kapsamında yalnızca bir kez yararlanıcı olabilirler.

5. Kimler yararlanıcı olabilir?

Bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde yer alan mesleklerde, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlar sonucunda belge almaya hak kazanan işsizler ile hali hazırda istihdam edilenler bu kanun kapsamında yalnızca bir kez yararlanıcı olabilirler.

6. Sınavdan başarısız olan adayların ücretleri fondan karşılanacak mı?

Hayır, sınavlardan başarısız olan adayların sınav ve belgelendirme ücretleri fondan karşılanmayacaktır.

7. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden edinilebilir?

Bireyler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilgili ulusal yeterlikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları halinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar.

001.jpg 002.jpg 003.jpg

Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarına ulaşmak için tıklayınız.
  2. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Mesleki eğitim merkezlerinden çalışanlara aldırılan bu 40 meslek içindeki sertifikalar iptal midir ?
  3. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu tebliğ ile TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK ilişkilendirilmemiş.
    Bununla ilgili görüş alan var mı?
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

İkisi birbirinden farklı durumlar Tuğba
  5. Coşkun CİHAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113014
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alfer Mühendislik
    Farklı durumu açıklayabilirmisiniz Alibey; daha önce alınan 40 saatlik kurslar sonucunda alınan belgeler geçersiz mi.
  6. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Nesi farklı,açıklar mısın ?
  7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Kısaca birisi Tehlikeli ve Çok tehlikeli islerde çalıştırılacakların mesleki eğitimleri yön.' e göre yapılan işlere, operasyona ve işe yönelik olarak yapılan bir eğitim, oryantasyon. Mesleki yeterlilik ise öğretim dediğimiz Milli eğitim bünyesinde ( ustalık kalfalık çıraklık ) kurslar sonucunda alınan eğitim sonunda verilen mesleğe yönelik olarak bir nevi personel belgelendirmesi bir çeşit bildiğimiz diploma. Berber, boyacı badanacı, sıvacı vb. Sıvacı belgesi olmayan sıva işlerini yapamayacak, sıvacı belgesi olan örneğin boyacı belgesi yok ise boya yapamayacak. ( Geçiş sürelerinden sonra) Telefonda ayrıntılı da konuşabiliriz Tuğba.
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Daha önce açılmış bir konuda Yönetmelik ve Tebliğ hakkında aşağıdaki mesajı yazmıştım. Belki yardımcı olabilir.
    http://www.isgforum.net/threads/mesleki-eğitimleri-ne-zamana-kadar-tamamlattırmamız-gerekiyor-yasal-zorunluluk-nedir.16608/#post-118611

Tebliğ içerisinde, tebliğde belirtilen meslekler için hangi belgelerin geçerli sayıldığı ve bu belgelere sahip olanlarda Mesleki Yeterlilik Belgesi aranmayacağı bildirilmiş. Bunlar; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar. Dolayısıyla burada bildirilen belgelerden birine sahip olmayan kişi bir yıl içerisinde Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorundadır.

Yayımlanan tebliğ, TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK'te bulunan mesleki eğitim zorunluluğu hükmünün uygulanmasına engel değildir. Tebliğ sadece bazı mesleklere özel olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirmiştir.

40 saatlik eğitim ile Yönetmeliğe uygun olarak mesleki eğitim zorunluluğu hükmü sağlanmış olabilir. Ancak, yayımlanan tebliğdeki mesleklerden birisi söz konusu ise bu eğitim tebliğe göre yeterli sayılmaz ve Mesleki Yeterlilik Belgesi de bir yıl içerisinde alınarak Tebliğ hükmüne uygunluk sağlanır. Farklı olarak; örneğin kişinin yapılan meslekte ustalık belgesi varsa veya ilgili bölümden teknik okul mezunu ise sahip olduğu belgeler geçerlidir. Ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına gerek kalmaz.
  9. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    evet benim anladığımda bu menot, anlamadığım benzer mevzuatın neden birbirine atıf yapmadığı, ve bu açığı bizim düşünerek ve yorumlayarak ancak anlayabilmemiz.
    Ali tam olarak sana katılmıyorum aslında, biri MYK Kanununa göre çıkarılmış tebliğ diğeri İSG Kanununa göre çıkarılmış yönetmelik, ancak yürütülmesi işini ÇSGB bakanı yapıyor. Yönetmelikte daha çok firma kurumun faaliyet türünden bahsederken, MYK nın tebliğinde ise kişi meslekleri veya yapılacak iş belirtiliyor.

Yani, örneğin; yapı işinde MYK listesindeki meslekleri yapacak olanların bu yetki belgesini almaları bu liste dışındakilerinde mesleki eğitim alması gerekir anlamı çıkıyor.
  10. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Aynı şeyleri söylüyoruz Tugba, MYK göre meslek sınıfları daha da artacak geçiş süreci var yönetmelik kapsamında zaten eğitimler alındı veya almaya devam ediyor. Birisi 6331 kanuna göre diyer MYK göre çıkarılmış yürütülme işinde Çevre ve şehircilik bakanlıgı da var dolayısıyla iki kanunun çıkarılış amacı farklı. Biri eğitim belgeledirme diğeri ise personel begelendirme
  11. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu konu ile ilgili var mı detaylı bilgisi olan? Halk eğitim / çıraklık eğitimden aldırdığımız mesleki eğitimler evet aldırılacak hala zorunlu ancak çalışanlar arasında 25 mayıs 2015 tarihinde yayınlanan tebliğdeki listedeki mesleklerden olan varsa myk tarafından akreditasyon verilmiş kurumdan eğitim aldıracağız?
    Yanlışım varsa düzeltir misiniz? kafam biraz karıştı.