1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Nace kodlarındaki anormal hareketlilik...

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve cervantes tarafından 27 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Bildiğiniz üzere önümüzde 1 yıl süreyle ertelenen ve sonrasında ne ile karşılaşılacağı belli olmayan bir yasa söz konusu. Gerekçelerde sunuldu... Bu durumdan rahatsız olan bir kesim ve memnuniyetle karşılayan bir diğer kesim söz konusu. Birde arada kalan olsada olur olmasada olurcular, bihaber çalışanlar. Bu yazımı oldukça kısa tutucam ne yorum yapabileceğimiz bir durum nede müdehalede bulunabileceğimiz bir olay. Firmalar kendilerince tabir ettikleri gibi uzman yükümlülüğünden sıyrılmanın, en azından bir miktar daha bulaşmamanın çözümlerini kovalamakta. Bunlardan biride yanlış beyan verilerek düzeltmeler istenerek değiştirilen NACE kodaları. Değişen NACE kodları bazı bölgelerde yoğunluklara bile sebebiyet vermekte ve buna göz yumup işlem yapan kurumlar söz konusu. Bu konuyla ilgili şikayetçi ve ihbarda bulunan duyarlılık sahibi insanlarıda unutmak istemiyorum teşekkür ederiz diyorum. Eklemeden geçmek istemem tarafımıza bile bu konuyla ilgili başvuran sayısı söz konusu ve her geçen gün artmakta.
    Kovaladıkça kaçan NACE kodumusun diyorum er yada geç istemesemde karşılaştıkları acı gerçeklerde hallerini de görmekte istiyorum.

Saygılarımla...
  2. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir de ..
    Devlet desteği alabilmek için çalışan sayısını 9 un altına düşürüp bir kaç küçük firmaya dönenler de var.
    Ben 2 tanesine rastladım. Forumun birinde emniyet kemeri kültürü örneği veren bir arkadaş vardı. O kültür İSG kültürü olarak yerleşmez ise işimiz zor.
  3. Sayın Sait Bey;
    Yeni mali yasaya göre artık her türlü işletme faaliyet tanımları içerisinde olmasa bile hemen hemen her türlü işi, çalışmaları hizmetleri verebilmekte. Tehlikeli çalışma koşullarına sahip firmalar imkanları olsa unlu gıda mamaulleri sektöründe işletme açacaklar. İlginç bir durum değil mi?
    Görüşünüze katılıyorum tutturduk bir kültür gidiyoruz ama özünde ait olduğu kavrama vurguyu hakkıyla veremiyoruz. Bununla birlikte şahsi fikrim İSG kültürünün çalışanlara benimsiltemesi aşamasındaki yeni arayışların başlatılması olacaktır. Bir çok uzman arkadaş kural budur kanun budur, şu olmaz bu yasak diyerek, zaten kurallardan pek haz etmeyen kendi doğrularını koşulsuz savunan kesmin üzerine daha fazla gitmektedir. Acaba eğitimlerde veya uygulamalarda gerçekleşltirmiş olduğumuz çalışmalarımızda çalışanları karar mekanizmasının içerisine daha fazla alıp onlara İSG kültürünü sahiplendirmeye biraz daha çaba mı harcasak?. Hile olarakta görebilirsiniz ama kural sevmez birçok çalışan kesmi bu şekilde İSG kurallarınımı benimsetsek. Başlı başına ayrı bir konu :) .
  4. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar,
    aynı şirketin merkez büro ve fabrika olmak üzere iki farklı sgk sicil nolu işyeri mevcut. ben fabrikada çalıştığım halde sgk primlerin bürodan yatmış sanki büroda çalışmışım gibi görünüyor. Bu durumu düzeltmek mümkünmü ve yolu nedir
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sigortalı gözükdüğü işyeri ve adresinde çalışmalı..sen fabrikada iş kazası geçirsen ofiste gözüküyon nasıl olacak bu iş..muhasebeciye söyleyin iki dakkasını alır..sigorta priminde ona göre değişmeli bence..
  6. Devlet desteğinin peşinde koşan firmalar dediğiniz gibi 1-9 sayı arası çalışan ile beyanlarını düzenlemekte. Zaten fazla elemanıda varsa sigortasız çalıştırmakta. Lakin devlet bu desteğin bütçesini nereden besliyecek? Ankaranın hesabı iş yerlerinde İSG adına kesilen cezalar ile ilgili. Bu cezalar iş verene aktarılmayacak elbette. Bu cezaların SGK'ya aktarılması ve oluşturulan bu havuz ile desteğin sağlanması planlanmakta. Anlıyacağınız İşçiye kendi uzmanının giderini istemeyerekte olsa ödettirmenin peşindeler. Kişi başı 14 lirada fiyat biçilerek...

Saygılarımla...
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ertelemenin tek bir açıklaması var o da hükümetin aldığı tepkilerden dolayı geri adım atmasıdır.. Bu böyle olmasa da piyasadaki algı budur ve algı gerçektir.

Erteleme ile iş güvenliği ciddiyetsizlik kazanmış durumdadır... bakanlık çalışanları 81 ilde seminer diye yol harcirası vs.. diye cep düşüneceğine enerjisini yeni yönetmelikler için harcayıp, doktorlar ile ilgili saat hesaplamasına çözüm getirmesi ve şu yerin dibine batasıca A sınıfı emekli uzmanların yasa dışı uygulamalarının önüne geçecek ve genç C sınıfı uzmanlara güvendiğini gösterecek bir yönetmeliği hazırlayarak yayınlamaları gerekirken, burası türkiye burda (6331 için) bu dedikleriniz olmaz diyen kesimi haklı çıkarttılar.. bunun tek sorumlusuda ne bakanlık çalışanları ne de hükümet.. belkide büyük bir suçta bizlerde.. söz hakkı alamayan ama sahada bütün işi yapan bizler taleplerimizi dile getirmeiyoruz/getiremiyoruz..
  8. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    örnekler ve ateş düştüğü yeri yakar , ata sözünü sık kullanıyorum
    genelde işe yarıyor ancak malumunuz zaman geçtikçe umursamamazlık artıyor. eğitimler sık tekrarlanmalı, bence
  9. Mustafa Ertan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler erkan bey. Yanlız işyerinden istifa ettim şuan çalışmıyorum geçmişe dönük düzeltme olmalı. 750 günlük sigorta ve 3 yıllık mesleki tecrübe meselesinden de faydalanamıyorum şu durumda
  10. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen bugün bir smm ile görüştüm bana öyle diyor, bu gelecek sene de ertelenir dedi. Nasıl canım sıkıldı. Yaptığım işten soğudum. Eğrisiyle doğrusuyla bir şekilde başlamalıydı. Erteleme işi resmen sulandırdı.