1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Nace kodlari

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve isg.acc tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. isg.acc İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar Merhaba,

  Çok tehlikeli sınıfta olması gereken bir işletmenin nace kodu işletmenin az tehlikeli sınıfta olduğunu göstermektedir. İşletme itiraz için başvuru yapmış ancak daha cevap verilmemiştir. Bu durumda o işletmede tehlike sınıfı yenilenene kadar C sınıfı uzmanın görev yapması ne kadar doğrudur? Resmi olarak problem gözükmüyor,sistem uzmanın girişini kabul ediyor. Ama bence asıl problem uzmanın orada görev yapması.

  Benzer durumu yaşayan var mıdır? Neler yaptınız?
 2. hülya acar İSGforum Üyesi

  tehlikeli sınıfta oldugum ,şyerinin nace kodu cok tehlikeliyi göstermektedir.SGk ya dilekce ile basvru yapıldı ancak henuz cvp yok.Uzun bir surec gıbı gorunuyor.Ne yapmak gerekir bilemiyrum,prosedur nasıl işler.SGK iş güvenliği genel md. ne itirazları bıldırıp yonetmelikte tekrar yayın yapılacak dıye soylendı 170 ı aradıgımda
 3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  iş kolu nedir çok merak ettim...

  çok tehlikeli sınıfta bulunan tekstil boya sanayisi elindeki ekoteks belgesini SGK nın gözüne gözüne sokup tehlikeli sınıfa düşmeyi başardı, oluyor ama her bürokrasi süreci gibi uzun ve sancılı...
 4. isg.acc İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sektor ne olursa olsun bu yasaniyor. Burda uzmanlarin ya da isverenlerin yapmasi gereken birseyler olmali. Aslinda cok tehlikeli olan is yerinde nace kodu tehlikeli ya da az tehlikeliyi gosteriyorsa ( benim sahit oldugum cok tehlikeli olan isin az tehlikeli de yer almasi ) uzman burda tehlike altindadir. Ozellikle tecrubesi olmayan uzmanlarin buralarda bulunmasi dogru degil. Bu konuda hizli duzenlemeler yapilmali, is yerleri tehlike siniflarinin yaninda yazan faaliyet alanlarina bakmali , isleriyle uyusup uyusmadigini kontrol etmeli.

  Yanlis faaliyet tanimi dolayisiyla yanlis tehlike sinifinda olan isletmeye cezai uygulama ya da vs birsey var mi bilmiyorum !!! ???
 5. adnan tacal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  29.3.2013 itibariyle tehlike sınıflarında yeni teblig yayınlandı
 6. berkaygurcan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8725
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özdemir İnşaat
 7. adnan tacal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Emeğine sağlık kardeş saolasın.
 8. adnan tacal İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 9. Tahir Delen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çevrelog Çevre Danışmanlık İş Sağlığı Güvenliği Hizmetleri
  tebliği inceleme fırsatı olan var mı arkadaşlar değişiklikler hakkında bilgi sahibi olanlar paylaşırsa güzel olur:)
 10. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  22.23.08Plastikten/PVC'den kapı, pencere, bunların kasaları, pervazları, kapı eşikleri, vb. imalatı.....Tehlikeli
  43.34.02Cam takma işleri...........................................................................................................Çok Tehlikeli
  43.32.02Herhangi bir malzemeden yapılan kapı ve pencere kasaları, kapılar (zırhlı kapılar dahil, otomatik ve döner kapılar hariç), pencereler, kepenkler, panjurlar, garaj kapıları ve benzerlerinin montajı......Tehlikeli

  arkadaşlar yukarda kodları verilen işlerin hepsi pvc imalatçılarının işi. yani pvcden pencereyi üretir inşata takar ve camlarını takar. şimdi pvc pencere imalatı tehlikelimiii çok tehlikelimi bilgisi olan varsa paylaşırsa çok sevinirim
 11. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İMALAT İÇİN AYRI SGK SİCİL NUMARASI İLE CAM TAKMA İŞLERİ AYRI..
 12. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yönetmelikte hatırladığım kadarıyla birden fazla iş yapılıyosa tehlike sınıfı yüksek olana baklılır gibi bişey yazıyor. yanlış hatırlamıyosam. Yani bu işi yapan adam sonuçta a sınıfı uzmanla çalışmak zorundamı. Doğrumu anlamışım.
 13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  eski tebliğe göre tek bir sicil numarasında çalışanların sigortası yatacaktı şimdi ise çalışanları iki ayrı sicil numarasına bölecek böylece çalışan sayısı az gözükecek ve çalışan sayısına ve tehlike sınfına göre yükümlülükleri hafifleyecek.

  mesela böyle bir iş yeri olsun: esi tebliğe göre bu adamın toplam 50 çalışanı var diyelim.. bu 50 çalışanda tek sicil numarasından gözüküyordu buna göre işveren 50 kişi üzerinden bir A sınıfı uzmanla anlaşak zorundaydı.

  Yeni tebliğe göre imalatta çalışan 40 kişi tehlikeli sınıfta ayrı sicil numarasında gözükecek 10 kişi ise ayrı sicil numarası ile çok tehlikeli olacak bu durumda işveren 40 kişi için C sınıfı uzman, 10 kişi içinde A sınıfı uzmanla anlaşma yapacak böylece A sınıfı için maliyeti düşecek ve 1 temmuz 2013 e kadar yükümlülüğü başlamamış olacak.

  Çalışan sayılarını sallıyorum işletmeye göre değişir durum.
 14. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Nevşehir
  Sertifika Numarası:
  69893
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim özkan bey bilgilendirme için.
 15. serdar özel İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman