1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Nace kodo belirleme'de sıkıntı yaşıyorum.yardım lütfen.

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve ranakalfa tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Herkese,
    nace kodo belirleme'de bir sıkıntı yaşıyorum.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim.

SİCİL NO'DA : 49.42.01 (tehlikeli) nakliyat
    VERGİ LEVHASIN'DA : 47.78.10 (çok tehlikeli)tüp gaz ticareti

bu firma,hem tüpgaz satışı hem su satışı hem de personel taşımacılığı var.
    Nace, kodun'da birini yazsam,diğer faaliyet yapılıyor gözükmeyecek
    Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
    Nace koduna bakarken,sicil numarasına göre hareket edeceğim ama, 49.42.01 yazarsam tüp gaz ticaretinin gözükmemesi sıkıntı yaratır mı?çünkü,risk analizin'de tüpleri de yazacağım.
    Şimdiden teşekkürler,iyi akşamlar
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
  3. ERKANERTURK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    67075
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bence tehlike grubu yüksek sınıfı seçmen gerekiyor.
  4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

İki nace kodu gözükmemesi lazım. Şöyle ki;
    1-) Aynı patronun birden fazla işyeri olup da aynı yerdeyse ikisine de ayrı ayrı risk analizi yapılması gerekecektir.
    2-) Eğer işyeri bir taneyse, o zaman imza sirküsü olan işverenlerden biri veya imza yetkisine haiz işveren vekili SGK' ya İşveren Tescil Servisi' ne gidecek, sistemden resmi nace kodunu tespit edecek. Farklı yazan yerleri resmi dairelere gidip düzelttirecek. Kendi gidemiyorsa, konuyla ilgili noterde vekaletname çıkartıp başkasına bu işi devredecek. Çünkü aynı işyerinin iki nace kodu olmaz benim bildiğim.
  5. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Medical Park Uşak Hastanesi
    Bence de.. En üst sınıf hepsini kapsayacak sonuçta
  6. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim şahsi görüşüm: Çalıştığınız işyeri çok tehlikeli sınıfta olamaz. Olsaydı, isg katipte, C sınıfı olduğunuz için sistem hata verecekti, kayıt yaptıramazdınız. Büyük ihtimal tehlikeli sınıftır diye düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---
    Nasıl ki bir kişiye birden fazla TC kimlik numarası verilmezse, bir işyerine de birden fazla nace kodu verilmez.
  7. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Enes Bey,bu yerde çalışmıyorum.Sadece risk analizi yapacağım.Firma sahibi ile konuştum.başka bir ilçesinde'de ikinci bir yeri varmış.O yere ,daha sonra yaptırmak istediğini belirtti.O zaman,buradaki işyerine ait,vergi levhasındaki 47.78.10 (çok tehlikeli) nace kodunu dikkate alacağım.
  8. Murat Koçak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64951
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Medical Park Uşak Hastanesi
    iş değişti şimdi
    zaten risk değerlendirmede işyerinin ünvanı adı adresi varsa revizyon nosu yazılacak. heryere ayrı risk analizi yapacaksınız..
    ve risk anlaizini çok tehlikeli -tehlikeil diye ayırmanıza gerek yok. hatta şu şu işyerindeki şu bölüğmün risk analizi diye ayırabilirisiniz...

neden nace koduna takıldınız anlamadım.
  9. emrah taş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konu açılmışken benim de bir sorum olucak, bende risk analizi yapıyorum ve sgk no dan nace koduna bakarak tehlike sınıfını belirliyorum fakat 18.15.01 böyle bir kod yok yapacağım yer matbaa işverene sordum biz tam olarak serigrafi faaliyetleri yapıyoruz diyor oda 18.12.05 kodunu işaret ediyor bu durumda ben dosyaya ne yazacam??sgk yı yazıp faaliyeti mi boş bırakmalıyım yoksa sgk yazıp nace kodunu yazmayıp faaliyeti işverenin söylediği gibi mi yazmalıyım.
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    S.G.K. sicil numarasından hareket edin, vergi levhası önemli değil sgk sicildeki kod yapılan işle uyumluysa mesele yok. Vergi levhası şirket ilk açıldığında alınıyor ama SGK değişmiş olabilir...
  11. ranakalfa İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49447
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat Bey,nace koduna takılmamın sebebi,risk analizi raporunda ,tehlike sınfını yanlış yazmayım,denetimde,sorun olur mu acaba diye sormuştum.Teşekkür ederim,verdiğiniz bilgiler için.
  12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Tamam sıkıntı yok o zaman. Risk analizi yapacağınız yerin kapasite raporunda SGK sicil numarası ne yazıyorsa onu risk değerlendirmenize yazabilirsiniz, benim görüşüm.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ekim 2013 ---

Rana Hanım' a da yazdığım gibi, kapasite raporunda yazan sicil numarasını baz alınız. En kesin yolu, SGK nın resmi sitesinden işyerinin sayfasına bakmak. İşyerinin muhasebecileri o sistemi iyi bilir. Onlara sorabilirsiniz. Nace kodunun olmaması gibi bir durum söz konusuysa, demek ki o işyeri kaçak çalışıyor :) Başka bir olasılık aklıma gelmiyor şu an.
  13. emrah taş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sanayi sitesindede kaçak çalışıyorlarsa artık :) evet muhasebecilerine sordurmak gerek teşekkürler cevap için.
  14. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Olur mu olur, işverenlerin üst makamlardan tanıdıkları olabiliyor bazen, anladınız ne demek istediğimi :) Madalyonun öteki yüzünü de öğrenmek gerek.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    İşveren yada işveren vekili il sgk müdürlüğüne gidip dilekçe verecek ve nace kodunun düzeltilmesi ve revize edilmesini talep edecek.SGK daki memurlar yaptıkları esas işi tesbit edip varsa yanlışlık düzeltirler.

ikinci olarak risk değerlendirmesinde nace kodu önemlidir çünkü dökümantasyonda tehlike grubunu belirtmeniz ve risk değerlendirmesinin ne kadar süre yürülükte olacağını ve bitiş tarihini belirtmeniz gerekmektedir.
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

firma eski bir firma ise kapasite raporundaki SGK sicil numarası veya nace kodu yanlış, daha doğrusu güncel olmayabilir ve hatta o işyerinin birden fazla SGK sicil numarası olabilir. İşyerinde üretim yapılmıyorsa zaten kapasite raporu da yoktur....en güzelin işyerinin sigortalılarını gösterdiği SGK sicil numarasını yazmak bence... ;)
  17. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Atama yapılırken Bakanlığın sitesinden hangi sınıf gözüküyor. Ayrıca faaliyet alanının konusu nedir. Onu belirle sonra kurumlara gidip düzeltme dilekçesi yazacaksın.
  18. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Nace kodu değişmişse yenisi varken eskisini niye göstersinler? Kapasite raporu yoksa ekspertiz raporu da olabilir onun yerine, doğru. SGK sicil numarasında zaten nace kodu da bulunur.
  19. sgk sicil no sunun ilk hanesini atıp diğer 6 hanesini alıyorsunuz...:oops:

Ekli Dosyalar:

• nace.xls
      Dosya Boyutu:
      966,5 KB
      Görüntüleme:
      9
  20. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlettiğiniz evrak güncel değil. Gönderdiğiniz evrakta revizyon yapılmıştır.