1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Nace kodu karmaşası

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 9 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Trabzon'da bir firmanın iş güvenliği faaliyetlerini yürüteceğim. Fakat işin anormal tarafı işletmenin nace kodu ile yaptığı işin farklı olması. İşletmenin otopark işletmecisi olduğu gözüküyor fakat durum öyle değil. İşletme oto kurtarma işleri yapıyor. Yaptıkları işleri ben gördüm. Adamlar çok tehlikeli işlerde çalışıyorlar. Yani her türlü aracın kurtarma işlemini yapıyorlar. Peki, bu durumda ben nasıl bir çalışma gerçekleştireceğim
  2. İlker Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47546
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Emek OSGB
    İşyerinin muhasebecisi ile görüşme yap nace kodunu yapılan işe göre değiştirmesini söyle bize böyle gelen bir kaç firma olmuştu o şekilde yapın demiştik ama sonuç ne oldu bilmiyorum.
  3. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Peki oto kurtarma faaliyetleri yürüten bir firma için checklist oluştururken nelere dikkat etmeliyim
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yaptığı iş faaliyet nace kodu listesinde neye tekabül ediyorsa ona göre çalışmalarını yap derim tehlikeli, çok tehlikeli gibi
  5. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    aynı şey benmde bir firmamda var nace kodu az tehlikeli ama iş tehlikeli sınıf söyledik adamlara umursamaz takıldılar ama bana bu konudan haberdarlarmıs gibi geldi :) ben nace koduna göre işlem yapıyorum yani az tehlikeliye göre
  6. sena t İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar biraz konudan bağımsız fakat, c sınıfı iş güvenliği uzmanı inşaata dair risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı, çalışanların eğitimlerini vb bütün konuları yapabilir mi ? çünkü inşaat tehlikeli sınıfta ? eğer yapabilirse verilen eğitim belgelendirildiğinde vs müfettiş geldiğinde bir sıkıntı çıkarmı ? bu arada belge yeni alınmış yani 750 prim günü dolmamış ?
  7. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    tehlikelimi çok tehlikelimi ?
  8. sena t İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bina yapım, onarım, yıkım işleri çok tehlikeli sınıfta gösterilmiş bakanlığın yazısında, bu duruma göre bakamz fakat bakan insanlar var ve sıkıntı yaratmadıklarından bahsediyorlar *
  9. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    bende çok tehlikeli diye biliyorum inşaat işlerini ve c sınıfı bakamıyor fakat sizi yanlış yönlendirmekte istemem
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    c sınıfı uzman çok tehlikeli iş yerlerine sözleşme ile ataması yapılarak bakamaz fakat
    danışmanlık mantığı ile şuan da revaçta gibi görünen risk analizi acil eylem planı vb konular yapılıyor
    örneğin bir benzin istasyonu a sınıfı uzmanda c sınıfı uzmanda genel olarak aynı riskleri ve alınması gereken önlemleri yazacaktır
    tek sıkıntı c sınıfı uzmanın tecrübe eksikliğinden kaynaklanan bazı noktaları görememe olabilir
    oda yeri geldiği zaman daha büyük bir sıkıntı
  11. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Gizem hanım
    firmanın nace kodu az tehlikeli görülebilir kayıtlarda bunun işverene artısı devlete yatırılan sigorta prim vb masrafların daha düşük bir katsayı ile ödenmesi tehlikeli olursa yada çok tehlikeli devlete ödeyeceği vergi prim vs. katsayısı yüksek olacağı için işverenin işine gelmiyor tabi
    fakat siz faaliyet türüne göre tehlikeli sınıfta ise çalışmalarınızı bu çerçevede yapın derim çünkü
    risk analizi yaparsanız 6 yıl geçerli diyeceksiniz......ama 4 yıl geçerli
    acil eylem planı hazırlayacaksınız 6 yıl geçerli diyeceksiniz.....ama 4 yıl geçerli
    ekip oluşturacaksınız 50 kişi için bir ekip elemanı seçeceksiniz.....ama 40 çalışan için en az bir kişi seçmeniz gerekli
    ilkyardım sertifikalı personel bulunduracaksınız 20 kişi için en az 1......ama 10 kişi için en az 1 bulunması gerekli
    eğitim vereceksiniz 8 saat.....ama 12 saat vermeniz gerekli
    artk hangi kritere göre çalışmanız gerekir siz karar verin
  12. sena t İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim erden bey tabiki tecrübe çok önemli katılıyorum size.. benim merak ettiğim isg kurul defterine, çalışanların eğitim belgelerine, risk analizine vb işlere imza atıldığında daha sonra denetleme olduğunda bir sıkıntı olup olmayacağı, anlamadıysam kusuruma bakmayın ..
  13. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    ilkyardımı eğitimi falan ona göre ayarladım acil eylem planını risk analizini 6 yıl yazayım diyordum ama onlarıda ona göre ayarlarım kurul toplantılarını nasıl yapsam acaba
  14. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    yapacağınız iş sözleşme ile yapılacak bir iş değil herhalde danışmanlık yapacaksınız anladığım kadarıyla
    böyle bir durumda ilerleyen süreçte bir denetleme olduğu zaman
    şuan müfettişlerin baktığı ilk şey "benim düşüncem tabi bu" işletmede iş güvenliği kültürünün oluşturulup oluşturulmadığı
    işverenin özverisi, bu çalışmalara destek veren iş güvenliği uzmanının iyi niyeti yani risk analizi yapayım paramı alayım mı demiş hakikaten risk analizi yaparak işverene yol mu göstermiş,
    çalışmayı yapanın belgesi ssk mı falan bunlar işin son noktası yada takıntılı bir kişi ise denetlemeye gelen kişi o zaman sıkıntı
    ama forumdaki yazılardan da farkettiysen eğer bilmeyen tereddüt eden uzman arkadaşlar buna biz de dahil forumdan bilgi paylaşımı yapıyoruz ama yine de bir 170 i arıyoruz telefonu açan bakanlık çalışanları bile ne cevap vereceğini bilmiyor
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ağustos 2013 ---
    aylık periyotlarda yap arayı açarsan ciddiyet kaçıyor
    ben şuan ki firmada aylık kurul toplantısı (ay sonu veya başı), aylık teknik ekip toplantısı (her ayın 15i)
    yapıyorum ki birbirini kovalayan bir süreç
  15. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    Himm kurul toplantisi tamamda teknik ekip toplantisinda noliyor
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    biz sadece kurulda halledemiyoruz da ondan yani
    kurulda genel konular eğitim denetim sağlık falan filan konuşuyoruz kurul üyeleriyle
    teknik ekipte ise kaynakçı elektrikçi inşaat ustası sucu planlamacı falan filan oluyor
    yapılan risk analizlerini çözüme kavuşturacak kalifiye elemanlar çünkü bunlar
    yönetimdekilerin tamam demesiyle olmuyor
    kalifiye elemanla muhatap olunca derdimizi daha iyi anlatıyoruz
  17. burcu özaydın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar. Bizimde yaptığımız iş ile nace kodumuz farklılık gösteriyor. Firmamızın şantiyeleri de olduğu için birkaç tane sigorta numaralarımız var. Firmamızın merkezinde ise ; paket atıksu arıtma tesisi ve arıtma tesisi ekipmanları üretmekteyiz. Yani merkezimizde saca kesme, bükme, kaynak ve boya işlemleri uygulanmaktadır. (bu işlemler için ; çanta plazma ve argon gaz altı kaynak kullanılmaktadır.) Resmiyette merkezimin nace kodu ; '' 42.21.02 Su kuyusu açma ve septik sistem kurulum faaliyetleri '' olarak seçilmiş.Bu faaliyet kodu şantiyelerimiz için geçerli olabilir. Ancak; merkezimizdeki faaliyetlere maalesef ki uymuyor. Sizlerin fikirlerini almak istiyorum. Sizce nace kodumuz doğru mu ? Yanlış ise sizce ne olmalıydı ?
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    SGK il müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapın inceleme yapar düzeltirler..nace kodu ve tehlike sınıfında esas iş baz alınır..
  19. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    gittiğim 3 firmadan birinin nace kodu farklı diyorum gidin sgk ya düzelttirin diye ama hiçbirinin gittiğini sanmam
  20. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    aslında muhasebecilerin yapması gereken bir eksiklik
    lakin onlar bile ne kanunu ne de yönetmelikleri okumadıkları için
    uygulamada yetersiz kalınıyor