1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Nadir, tehlike altinda, endemik ve korunan bitki ve hayvan türleri koruma talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  NADİR, TEHLİKE ALTINDA, ENDEMİK VE KORUNAN
  BİTKİ ve HAYVAN TÜRLERİ KORUMA TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimatın amacı; şantiyelerde yapılan faaliyetler sonucu nadir, tehlike altında, endemik korunan türlerin zarar görmemesi gereken koruma esaslarını belirlemektir. Bu talimat tüm şantiye çalışanlarını kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından şantiye çalışanları ve ŞYSS sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Görevli ekip veya taşeronların personeli, vahşi ve evcil hayvanların kapan kurularak, zehirlenerek, vurularak avlanmayacağı veya tuzağa düşürülmeyeceği, yumurtalarının alınmayacağı veya ağ ile yakalanmayacağı konusunda uyarılır.
  4.2. Herhangi bir hayvanın (yılan, yuvalarındaki kuşlar vs.) çalışmalardan dolayı tehdit edilmesi durumunda, ilgili personel bu hayvanların yaralanmasını ya da ölmesini önlemek için gerekli önlemleri alır.
  4.3. Sahada inşaat öncesi inceleme yapılarak varsa bitki ve hayvanlar tespit edilir. Tespit edilen bitki ve hayvanların resmi çekilir ilan panosuna, yemekhaneye bu resimler asılarak çalışanların bu canlıları tanıması sağlanır.
  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR
  --


  Ekli Dosyalar: