1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ne kadar kazanıyoruz

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    İş Güvenliği Uzmanları Ayda 2 ile 15 Bin Lira Arasında Kazanabiliyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, çalışma barışında ciddi bir kazanım oluşturmasının yanında yepyeni kariyer fırsatlarını da beraberinde getirdi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, çalışma barışında ciddi bir kazanım oluşturmasının yanında yepyeni kariyer fırsatlarını da beraberinde getirdi. Yasanın uygulanmasında en önemli ayağı oluşturan iş güvenliği uzmanları 2-15 bin lira arasında değişen maaş oranlarıyla istihdam ediliyor. İş sağlığı ve güvenliği danışmanlık şirketi Genel Müdürü Güler Özkartal, sektörün ihtiyaç duyduğu uzman sayısının 120-130 bini geçeceğini söyledi.

Özkartal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre; Türkiye'nin iş kazalarına ödediği bedel İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın ne kadar gerekli ve ne kadar hassasiyetle uygulanması gerektiğinin somut verileri ile dolu olduğunu söyledi. Yılın başında uygulanmaya başlayan yasanın yeni sektörleri ve yeni yeni kariyer fırsatlarını da beraberinde getirdiğini anlatan Özkartal, "Aradan geçen zaman içinde iş güvenliği uzman sayısı 30 binlere kadar yaklaştı. Ülke genelinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren yaklaşık 190 kurum var. Mühendisliğin tüm bölümleri ile mimar ve teknik adamların iş güvenliği uzmanı eğitimi alabiliyor. Eğitimler 220 saat civarında, sınavda 70 ve üzerinde not alanlar C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanıyorlar. Bu grup az tehlikeli sınıflarda yetkili. Üç yıl az tehlikeli iş yerlerinde görev yapıp, B sınıfı uzmanlık sınavında başarı gösterirse B sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyor. Dört yıl B sınıfı uzmanı olarak görev yapan ve A sınıfı uzmanlık sınavını geçen ise usta, yani A sınıfı iş güvenliği uzmanı oluyor." dedi.

Sertifikası olan kişilerin 180 saat +37 saat mesai yapabildiğine dikkat çeken Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, uzmanların tehlike sınıflarına göre 217 saati dolduruncaya kadar birçok iş yerinde çalışabildiğini vurguladı. Özkartal şunları kaydetti: "Az tehlikeli sayılan 100 çalışanı olan bir işletmede çalışan başına 10 dakikadan 156 saat bir iş yerinde kalan saatler ise başka bir işletmede kullanılabiliyor. C sınıfı uzmanlar 2-3 bin TL, B sınıfı uzmanlar 3-7 bin TL, A sınıfı uzmanlar da 7-15 bin TL arasında maaş alabiliyor."
    http://www.sondakika.com/haber/haber-is-guvenligi-uzmanlari-ayda-2-ile-15-bin-lira-5157085/

ne kadar eğri veya doğru bilemiyorum ama ben daha bu rakamları hiç görmedim
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tam zamanlı çalışmalar için söylüyorum; C ler 1,5-3, B ler 7-9, A lar 20-40 alıyor. Bir dengesizlik olduğu kesin.

Gönlümden geçeni yazayım; C'ler 5-10, B'ler 10-15, A'lar 15-25 :)
  3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    gönlünden geçen cebimizden de geçer mi acaba:p
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Geçse çok iyi olurdu :)
  5. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    30 bine yakın uzman var diyor 120 bin açık vardiyor iş bulamayan biçok uzman var birileri bizle fena dalga geçiyor bide c sınıfı uzman 2-3 bin alan çok azdır çoğu mecbur bu rakamların altında çalışıyor
  6. Serkan Temel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14449
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok haklısınız matematiksel olarak uzman sayısı 150bin civarında olduğu görülüyor ortalama bir uzmanın 7-10 işyerine baktığını varsayarsak. şu an 30-50bin uzman var diye biliniyor hadi 40 binde ağustos sınavından gelsin etti 90 bin bunların hepsi bu işi yapmayacak hadi yaptı diyelim kaldı geriye 60 bin açık burada bir terslik var eğer uzman olarak iş bulamıyorsak bu iş yalan oldu demektir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    150 bin uzman ihtiyacı var 1,5 milyon çalışan için ortalama rakam olarak söyledim
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir uzmanın bugünkü türkiye şartlarında aldığı riske göre alması gereken rakam en fazla 10.000 tl olabilir.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    en az 10.000 istiyeni gördüm..Aslında Sertifikasının hakkını verebilecek A uzman görmedim..Gördüğüm ve yaşadığım birlikte çalıştığım A uzmanlarla çalıştığım zamanlarda da İSG kanunu ve mevzuat yoktu..aslında A nedir uzman nedir onuda nedir bilmiyordum:)
  9. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaslar ben bir osgb le anlastım. 18 agustosta kazandım sınavı. maaş 1750, yemek yol werıyolar ..haftasonu tatıl.. ehliyeti aldıktan sonra arabada vereceklermıs.. bilmem çok mu ucuza gıttım
  10. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hangi süre ile 1750 ?
  11. bence gayet iyi
  12. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tam zamanlı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    iyi bari iş bulamıyodumkı uzun zamandır deneyım olsun bana bırseyler katsın dıye kabul ettım
  13. bende fizik mezunuyum bende bulamıyorum iş :) yolla yemek veriyorlar muazzam
  14. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    valla fizikçi olunca insan her şeye atlayısı gelıyo :)
  15. fizikçilerin kaderi aynı :)
    bende iki osgb ile görüştüm biri biz size dönecegiz dedi dönmedi :) bir tanesininde şartları bana uymadı adam benden rd yaptırcak yer bulmamı istedi pazarlamacı gibi vede faturalar varmış onları ben götürüp getirecekmişim muhasebecisi gibi dedim benim o kadar vaktim yok :)
  16. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aynen sımdıkı anlastıgım yerde bana fırma baglarmısın dedı yapamam dedım ben .. bana dönmez diye düşündüm ama olumlu olarak döndü.. bundan önce Ceva logistics ile görüştüm bende bı tanıdık vasıtasıyla döncez dediler ama dönen olmadı oranın şartları falan mükemmldi
  17. ceva iyidir amerikan şirketi.bana olumsuzda olsa döncem dedi ama yinede dönmedi :) hep diyoruz ya bi yerden başlamak gerek.. sizin adınıza sevindim hayırlı uğurlu olsun
  18. Kevser Turan Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    33759
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler allah utandırmasın
  19. Ozan Değirmenci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ya arkadaşlar tam zamanlı c ler en az 2250 tl ye çalışmalıdır iş bulamıyoruz diye piyasayı düşürmeyin işin ucunda hapse girme var ona göre sıkı pazarlık edin.knedinizi ağırdan satın.......benden sölemesi.
  20. Murat Aktürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2250 alınca hapse girmeyecek misin
    beklentiler yüksek olduğundan mayıs sınavını kazandım hala iş bulamadım
    herkes tutturmuş piyasa piyasa
    kardeşim 1500 ü veren olsun hemen çalışmaya başlıyorum