1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ne kadar kazanıyoruz

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Vallahi bende kamuya girmeye çalışıyorum.
    Olmuyor nedense. :D
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    iş güvencesi gibi saçma hakka sizde kamuda görev yaparak sahip olabilirsiniz. isteyen istediğinden şikayetçi olabilir.
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

gayret edince olur, olmayacak birşey yok.
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Daha düşük puanlı arkadaşların, beraberce yaptığın ( aynı tercihlerle )kuruma atanıp da senin atanamaman sende ne düşündürürdü hocam?
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    hele hele tercihle daha düşük puanla birisinin atanması mümkün değil, dediğiniz işte bir yanlışlık var. mülakat var mıydı?
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Hayır. O aşamaya ulaşamadık. Yanlışlık yok hocam.
    Atanan kişi de tanıdık. İşin püf noktası onda zaten. ;)
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    anladım demek istediğinizi, ona bakarsanız bazı istisnai kadrolara hiç sorgu sual sınav olmadan atama yapılıyor, söylemek istediğim kamuya herkes bu şekilde girmiyor, yani amiyane tabiriyle herkes torpille girmiyor, örneğin kendi adıma konuşayım.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Yok hocam.
    Sizin için demedim zaten. Ben bizzat yaşadığım olayı anlattım 2 sene önceki. Hatta bu sene atanacağım kurum içerisinden o arkadaşın sadece kendi bölge müdürlüğüne 70 kişi atanacağını söyledi. ( Ülke geneli 300'ü geçiyor) Önümde 21 kişi var zaten. Ona rağmen kadro açılmadı. Sonraki haftalarda aynı arkadaş nereye atandığımı sordu. Durumu anlattım. Kurum hiç kadro ilanı açmadı dedim. Şaşırdı.Kurumlarına 70 kişi atandığını, hatta başvuruların o kadar az olduğu için KPSS puanına bile bakılmaksızın atamaların yapıldığını söylemiş o yeni atanan arkadaşlar.

Benim bu kadar ayrıntılı yazma sebebim şu, hani yukarıda kamu personeli olmak isteyen kolayca oluverir, siz de olun vb. bir cümleniz vardı. Ben bu olayları siz öylesiniz diye demiyorum, genellemiyorum, ama aynı hassasiyeti sizden de bekliyorum. Ortada ciddi bir çıkmaz var ve siz bu işler kolay gibi söylüyorsunuz. Yoksa inanın tahmininizden çok daha fazla kişi kamuya girmek için çaba gösteriyor. Sırf rahat etmek için. Çünkü çzel sektör insanı rahatsız etmeden para vermiyor. Verenler de kamudakiler kadar vermiyor. Olay bu.
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

kurum, pozisyon ve statü (memur, daimi işçi vs.) bilgilerini paylaşır mısınız?

bakınız öncelikle yazdığım şeyin neden yazıldığını, neye karşı yazıldığını bir okuyun isterseniz, burada tavrınız şuna benziyor, eve hırsız girmiş, ev sahibi hırsızın kafasına odunla vurmuş, herşeyi atlayıp neden hırsızın kafasına odunla vurdunuz diyorsunuz. kolay birşey yok, kamuda görev yapmak, atanmak her geçen gün zorlaşıyor, farkındayım, fakat insanları burada rencide etmenin, çamur atmanın bir alemi yok. yukarıda yapılan bazı yorumları okursanız hakaret boyutunda olduğunu görebilirsiniz. arkadaşımız kamu personeli olarak emek ve para harcadığını karşılığını alamadığını söylüyor. biri gelip adamın alakasız memuriyetine laf ediyor, edep yahu, hiçkimse hassasiyet göstermemiş, nerede hassasiyet?

özel sektör şartları başka, özel sektörde uzun yıllar çalıştık.
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Daimi , memur kadrosuna ait bir geçmiş olaydan bahsediyorum ben.( kurum vermeyim. Ülkemizin durumu malum. tekrar tercih yaparken, bu şahsi fikrimin etkileyeceğini düşünüyorum)
    Konuyu en başından beri okudum. Merak etmeyin.
    Haksız yorumları da gördüm ve gerekeni de yaptım. ( Lütfen önyargılı davranmayalım)
    Verdiğiniz örnek de çok saçma olmuş.
    Bakın. Ben olan durumu anlattım sadece. Eskiden kimin hangi kuruma kaç puanla atandığını herkes biliyordu. Bu değişti. Bu şekilde itiraz edilemiyor. Eeee. Ben şu puanla neden atanamadım, en düşük atanan kişi kaç puanla atandı diye dilekçe ile sorulunca ne cevap veriyorlar dersiniz? Değişen yönetmelik gereği böyle bir hakkınız bulunamamaktadır olabilir mi?
    Memuriyet ile ilgili şartlar böyleyken, kamudaki bir arkadaşımız kendisine edilmiş laflardan yola çıkarak, sizde memur olun, ne var bunda kardeşim gibi sözler söyleyince, bu iş için uğraşan başkaları da geçmiş yaşanmışlıkların üzüntüsünü belirtir. Bu gayet doğal. Diğer arkadaşın sözlerinin doğru olmadığını da tekrar belirtiyorum ve gerekli uyarının yapıldığını tekrar bildiririm. Her görüşteki insanlara karşı hassasiyetimizin olmadığı konusundaki düşünceleriniz de beni şahsi olarak üzmüştür.
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Atama işlerinde ileri düzeyde bilgiye sahibim ama detaylara girmeyeyim. Sizin anlattığınızda çelişki var. Ayrıntı vermiyorsanız siz bilirsiniz. verdiğim örnek bence saçma değil cuk diye oturmuş bir örnekti. sizin uğradığınız haksızlığın sorumlusu şu anda aktif çalışan memurlar değildir, dolayısıyla geçmiş yaşadıklarınızın üzüntüsünü yanlış adreste sorguluyorsunuz. sözüm meclisten dışarı yukarıda bazı yazılanlara göre kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş durumu yaşanmış.

Bu ülkede 3 milyona yakın kamu personeli var, aileleri ile birlikte 10 milyon kişi diyelim. Bu kadar insana karşı şu yukarıda bir şahsın yazdıkları şık olmamış. mesajlara baktım bir kişi bile sen ne diyorsun dememiş. çok ilginç.
  12. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Madem böyle bir konu açıldı bende bir soru sorayım uzman arkadaşlar , Şu anda bir firmadan Kalite ve Üretim Planlama sorumlusuyum. Ocak ayı itibariyle firmamla sözleşme yapacağım, ( firmam tehlikeli sınıfta ve 45-48 arasında çalışan durumu değişiyor) bunun için bir oran orantı kurmaya çalışıyorum ama beceremedim. bir fiyat çıkaramadım kendimce , forumda böyle bir konu açıldığını görünce belki bişeyler öğrenirim dedim ama iş ne kazanıyoruzdan biraz çıkmış gibi geldi :) , Yardımcı olabilecek benimle aynı durumda arkadaşlarım var mı ?

Saygılar
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sevgili Cihan Yılmaz
    keşke senin dediğin gibi olsa tüm işler.
    Herkesin aynı işine aynı ücretler belirlense.
    Maalesef ülkemizde işler bu şekilde olmuyor. İş yaptığın şehir, çalışanların durumu, firmanın faaliyet alanı vb. etkenler ve en önemlisi işverenin sana karşı tutumu maaşını belirlemede en önemli etken.
    Elbette diğer arkadaşların aldıklarına göre kıyas yapmakta yarar var ama bunu baz alarak yapılacak bir fiyat çalışması sanırım ücreti isteyen için hayal kırıklığı olur.
  14. hatta,çoğu yer maaş farkı vermeden bu işi yaptırıyor
  15. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

Teşekkür ediyorum , aynen sizin de değindiğiniz gibi işveren tutumu ve çalışılan sektör önemli ben aşağı yukarı kendime bir aralık belirleyebilirim belki diye soruyorum , işveren kendisi istedi bende oldum uzman bakalım :)) Çok teşekkür ediyorum...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Kasım 2013 ---

Yok allahtan kursa gitmedne belgeyi almadan onun farkı neyse alırım yoksa yapmam demiştim :))
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Oooo. İşveren özellikle istediyse, sizin zaten ek ücret gibi şansınız da olmayacak, o uyanık da işi bedavaya getirmiş olacak.
    Hoş. Kurstaki arkadaşlarımın çoğu da öyleydi. Kurs ücretini 1 defa ödeyerek kendilerine bedava IGU uzmanı almış oluyorlar. :D
  17. hem kurs ücretini ödeyip en az 20 iş günü işten uzak kalmanıza razı olup üstünede fark verecek bir işveren!taktir ettim ne diyeyim..ben olsam ekstra 1500 isterim 50 kişi için
  18. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım

bu işveren aynı zamanda benim ikinci bir unıversıte okuyup vize ve fınal haftalarında 2 hafta işyerınde bulunmama durumuma da ızın veren bir işveren ne diyorsunuz :) , bedavaya gitmeyiz dimi..
  19. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sen borçlu çıkmazsan kendini şanslı say bence. :D
  20. ne yaptınız adama :)) tılsım falan mı :)))