1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ne kadar kazanıyoruz

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Çok şükür :) Olan olmuş, ne güzel A sınıfı uzman olmuşsunuz maşallah, tebrik ederim :) İnşallah her daim başarılı olursunuz...
  2. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    500 kişinin çalıştığı çok tehlikeli bir işyeri için a sınıfı uzman olarak ne kadar ücret istersiniz
  3. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Evet Allah hepimizi iyi insanlarla çalıştırsın inşallah , Bedriye Hanım Tebrik ediyorum sizi ve sizin gibi gönül vererek yapan arkadaşları. Ben sözleşme yapmama henüz 3-5 gün kalmasına rağmen konuşamamıştım işin maddi yönünü ama patronum saolsun kendisi yapacak olduğun işlerin maddi külfiyeti neyse bunu sana vereceğiz oturup konuşalım neyse görevimiz yapalım dedi , ama hala ücreti konuşmadık :)
  4. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey 30 bin tl kazanıyorsunuz değil mi yanlış anlamadım
  5. bence çok ucuz işin piyasasını düşürmemek adına 2000 ve artı sözleşme yapılan firmalardan yüzde istemeliydiniz ama yapacak birşey yok artık kabul etmişssiniz
  6. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Adam fizikçi, kimyager veya teknik öğretmen ise yaşı 30 larda ise ve de iş bulamamışsa her şeye razı olur. Ne yapacak, uzmanlık sertifikası varken gidip çay mı satacak.
    O zaman, durumu iyi olan, iyi yerlerde olan uzman arkadaşlar (hani şu 15- 20000 tl alanlar) iş konusunda bu arkadaşlara destek olsunlar. Lafla peynir gemisi yürümez.
  7. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kimyager olarak çalıştığım yerin müdürü bana isg uzmanlığı için maaşına 300 tl eklerim diyor.25 kişi çalışıyor.Tehlikeli yer.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---
    Ne diyeceğimi bilemedim müdüre.Biraz şaşırdım bu düşük ücrete...Siz ne diyorsunuz arkadaşlar?
  8. Arkadaşlar, uzmanlık belgesini alınca direkt ya OSGB açın veya OSGB bünyesinde çalışın derim ben... Şimdi bir OSGB' ye aklımda olan bazı soruları aydınlatmak için gittim. Adam 6 katlı inşaat işine bütün uzman, hekim, sağlık kontrolleri, eğitimler dahil aylık 1000 TL fiyat verdi, bilginize...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---
    Açıkçası biz çalışma alanı geniş bir firmayız. Ben şirketin İş Güvenliği Uzmanı olma konusunda artık pekte sıcak bakmıyorum. Bir OSGB ile çalışmalarını önereceğim...
  9. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Bence bu hizmeti dışardan ne kadara alabilecekse sende o kadara razı ol derim. Ya da reddet dışardan 300 tl ye alabiliyorsa alsın.

10. Bence 300 TL için o kadar sorumluluğun altına girmeye değmez. Sadece iş güvenliği uzmanı da çalıştırmayacak sonuçta, aynı zamanda iş yeri hekimi de çalıştırması gerekecek. Dolayısıyla iş yeri hekimi için OSGB ye gitmesi muhtemel ve tüm hizmetleri ne kadara alacağını da öğrenecek... OSGB' lerde yukarıda belirttiğim kadar komik rakamlara hizmet verdiklerine göre, bırakın OSGB' den hizmet alsınlar. Ben böyle düşünüyorum açıkçası...
  11. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    25 kişinin çalıştığı ve tehlikeli sınıftaki bir iş yerinin şu anda iş güvenliğine ayıracağı para 500 civarında olur. İşyeri hekimi hariç. Kazanan sayısı çok olacağı için uzman bulma sıkıntısı olmayacak. Uzmanın aylık harcayacağı zaman 4 saat... Dört saatlik bir zaman dilimi için binli rakamlar düşünmek hayal olur. Fakat işyerinde çok özel risklerr varsa ona bir şey söyleyemem. Çok özel riskte olsa zaten çok tehlikeli sınıfa girerdi... 500 liranın üzerindeki rakam bana biraz hayal gibi geldi. Üstelik çok tehlikeli sınıfta da değilmiş bu iş yeri...
  12. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Normal tehlike sınıfında.Kolonya parfüm üretimi yapıyoruz.Alkol yani yanıcı maddde var
  13. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Baran bey..işyeriniz nace kodlamasına göre tehlikeli sınıfta ise buraya C sınıfı uzmanda bakabilir onun için çok yüksek rakamlar hayal olur dedim. Mesleğimizi siz daha iyi bilirsiniz. Aylık 300-500 liraya risk alınır mı? Sonuçta dışarıdan gelecek insan oraya Ayda 4 saat harcayacak. Siz hergün orada olacağınız için kendinizi sürekli iş güvenliği uzmanı hissedeceksiniz. Bu da size sıkıcı gelecek. Aylık fazladan 300_500 liraya ihtiyacınız yoksa bırakın başkası yapsın. Normal işinizle iş güvenliği bir arada gitmiyor.
  14. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sadece uzman olsaydınız, bu konuda işverenle aranızda doğacak sıkıntılardan sadece o çerçevede etkilenirdiniz. İşverene 300 TL'ye uzmanlık yaparken, sonunda diğer işinizi de kaybedebilirsiniz.
  15. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne güzel gönlün varmış senin öyle ;)
  16. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunlar şimdilik böyle.uzman artınca yarıya iner bence bu maaşlar
  17. Denizhse İSGforum Üyesi

Nasıl her inşaat mühendisi aynı parayı almıyorsa, aynı sınıftaki her uzman da aynı parayı almayacak doğal olarak. Hangi alanda çalışıyorsunuz, riskiniz ne, nitelikleriniz neler (tecrübe, yabancı dil, iletişim becerileri v.b.), hangi okuldan mezunsunuz bunlar dikkate alınmadan maaş belirlenemez.
    Benim bugüne kadar çalıştığım çoğu şantiyede kalifiye C sınıfı uzman bulma sıkıntısı vardı, halen de öyle. Riske girmeden, 8-17 hafta sonları tatil çalışıp ayda 5.000 TL'yi kimse kimseye vermez kusura bakmayın. Tecrübe kazanmak, IRATA, IOSH, OSHA gibi farklı sertifikalara yönelmek, kendini geliştirmek gerekli, tabii gerçekten bu mesleği yapmak istiyorsak, yok ben para çoksa bu işe gireyim niyetiyle İSG'ci olunmaz. Risk unsuruna gelince, şantiye şefinin, üretim mühendisinin iş güvenliği uzmanından daha az riski yok ama onlar bile 1-2 yıl tecrübeyle kazanmıyorlar bu paraları, mühendislik risk alma sanatıdır biraz da. Gerçekçi olmak gerek.
  18. SAVAŞ CAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    65846
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Benim fikrim, odaların bu konu ile yakından ilgilenmesi gerektiği ile ilgili. Mühendis mimar odaları, İş sağlığı ve güvenliği dernekleri ile kombineli bir çalışma yürütmelidir. Her sınıf için ayrı ayrı saat başı ücret tarifeleri belirlenmeli. Aksi taktirde kimin, hangi sınıf işyerinden, ne kadar alması gerektiği muamma olarak kalır. Bazılarının hakkı yenir ;bazıları ise tuttuğunu kopartabilir ise mesut olur. Görev ve sorumluluklar anlamında her ne kadar paylaşım içerisinde olmamız gerekiyorsa bu konuda da hassas davranmamız gerektiğine inanıyorum.
  19. Adem Dirioğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23450
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar sınavlar açıklanınca, b sınıfı iş güvenliği uzmanı olacağım İnşallah. çalıştığım yer çok tehlikeli sınıfta, elektrik üretim tesisi(hes) ve iş yerinde 31 çalışan mevcut. 1 ocak itibarı ile zorunluluk geliyor biliyorsunuz?, bildiğim kadarıyla osgblerden 1000 lira civarı, teklifler aldılar. sizce en az ne kadar maaşıma + ücretle işyerinin işgüvenliği uzmanlığı görevini almalıyım? teşekkür edrim. ayrıca 3 senedir bu işle ilgili tecrübem var.
  20. Cihan Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32596
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sünpor Isı Yalıtım
    Ben şahsım adına şunu söyleyeceğim aynı durumdayım adem bey , Evet Osgb 'ler de anlayamadığım ve çözemediğim bir durum var , Osgb de çalışan uzmanlar için bir risk söz konusu değilmiş gibi teklifler aldım bende. Ama tecrübem ve ederim neyse onu isteyeceğim vermezlerse de buyurun teklifler bunlar daha uygun fiyata yapabiliriz diyeceğim. Çünkü 46 kişinin çalıştığı tehlikeli bir sınıfta 6 saat görev yapmam gerekiyor ancak ben kendi işimle birlikte bunu yapacağımdan Kendimi daha çok uzman gibi hissedeceğimi düşünüyorum. Yani osgb den gelen uzman arkadaşım ayda 1 gün belki gelecek ama siz sürekli orada olacaksınız bunun bir farkı olmalı , osgb teklifinden fazla olmalı diye düşünüyorum. Tabi bu benim düşüncem. Uzmanlığın diğer yanına eklenen pozisyonlardan çok daha farklı bir pozisyon olduğunu hepimiz biliyoruz.