1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ne olacak bu memleketin hali

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 20 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    face sayfamızda(iş güvenliği uzmanları face sayfamız) paylaşılan önemli bir hususu burada sizlerle paylaşmak istedim;yorumu size bırakıyorum...

Murat Caymaz
    Arkadaşlar bu gün isg egitimi ve osgm olan bir firmanın yetkilisi ile herşeyden habersiz gibi, ayak üstü biraz sohbet ettim. isg mesleginin ne kadar ayaga düştügünü gördüm. ACI AMA GERÇEKLER;
    1- Şuanda OSGM'lerde asgari ücretle çalışan İSG UZMANLARI !!!!!! var.
    2- Risk analizi için 75 TL fiyat veren İSG UZMANLARI!!!!! var.
    3- Acil eylem planları için 50 TL fiyat veren İSGE UZMANLARI !!!!! var.

Bu cevapları bire bir fiyat tekliflerinde gördüm arkadaslar, hal böyle olunca aklıma bi kaç soru takıldı;
    1- Sahte İSG UZMANLARI mı türemeye başladı ?
    2- İmza attığınız kağıtların ne anlama geldigini bilmiyor musunuz?
    3- Bu fiyatları neye göre veriyorsunuz?
    4- İşverenler acaba bu işlerin bu kadar basit ve ucuz olduğunu mu sanıyorlar?
    5- İşverenler UCUZ ETİN YAHNİSİNİN OLMAYACAĞINI bilmiyorlar mı?
  2. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gidişat iyi görünmüyor. Gün ola hayır ola.İnşallah düzelir.
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Asıl sıkıntı malesef OSGB lerde çünkü risk analizi için alınacak ücreti belirleyen Osgb sahipleri, Risk analizinin altına imza atan ve sorumluluğu alan iş güvenliği uzmanı burda bir çelişki var bence. Uzman nasıl olsa ben Osgb de çalışıyorum bir problem olursa muatap Osgb diye düşünüyor, Osgb sahipleri ise bir sorun çıktığında sorumlu Uzman diye rahatlar. Tabi bunun sonunda fiyatlar yakında bedavaya düşecek gibi görünüyor.
  4. fatihazap İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27076
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BUSEM İNŞAAT- GAMA
    Ben bir İSG uzmanı adayı olarak;
    Keşke işini-görevini tam yapmayan İSG uzmanlarına verilen cezalar daha çok kamuoyu ile paylaşılsa o kadar fiyatlar düşmez, hiç değilse sorumluluklarının farkına varırlar...
  5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bir süre sonra bu işin bu hale geleceği az çok belli idi ama bu kadar çabuk ayaklar altına düşmesini beklemiyordum.. bazen diyorum forum siteleri olarak bizde mi bu oyuna alet olduk! Bu sitelerden gelip istedikleri sektörle alakalı risk analizini indirip üstünde bikaç oynamayla revize ettiklerinden dolayı masa başında yarım saatlik, 1 saatlik evrak hazırlığına bu ücretler çok bile! :(
    Bazen diyorum tüm analizleri kaldırsak mı sitelerden???? İyilik mi yapıyoruz yoksa kötülük mü istemeden??

Kusura bakmayın bu durum beni fazlası ile üzdüğünden sesli düşündüm ama üzerine alınmak isteyende buyursun alınsın yani :sinir:
  6. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    birbirimize yardımcı olmak güzelde bukadar basit olmamali elimde bir kac kişinin fiyat listeleri var ücretsiz yapanlar var buradakilerde yapmak istedi ben yapmam dedim cıkısımı istedim kendileri bilir.100 tl sigara parasina yapilacak bir iş değildir. mesleklerinden yoksun insanların tutumu bu hale getirdi. yazık dün baktıgımız bir işyerinde iş kazasi oldu bu adamların 3 ayda 2 ölümli bir tane de ciddi yaralanma adam bilinçl bi şekilde ne gerekiyorsa yapalim yoruldum artik kazalarlla ugraşmaktan adam bir metreden düştü ve beyin kanaması şuur kaybi.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    birileri indirir kakoş yapar, birileri üstüne koyar kendini yetiştirir..patron var patron var...
  8. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlıgın istediği risk değerlendirme hangisidir sizce hazop mu yada 5x5 mi
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    her analiz her işletmeye uymaz, kimya sektörü ise tabiki hazop isterler, küçük işyerleri ve apartmanlar için çeklist kullanmak mantıklıdır bence..
  10. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yani ama bunlar abartiyorlar işte kısaca deseler ya kanınızı emmeye geliyoruz:) sonucta hazırlanıyor fisilti gazetesi gibiler
  11. zendusi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    memleketin civisi cıktı bizde o civiyi yerine getirmek için cebeleşiyoruz cok şeyler yazılıdı
    yazılacak
  12. öncelikle diğer üye olduğum forum sitesinde de bunun üzerine çok gittim.malesef ülkemizdeki işsizlik şartları böyle olduğu sürecce hiçbir iş hak ettiği önemi alamaz.ve alamayacaktırda. işmize en iyi şekilde sarılmalıyız. ama abartmadan.bazıları aylık 20000 e yaklaşan maaşlar veya gelirler olması gerektiğini söylüyor.yani yaptıklar ıhesaplarda o noktalara geliyor kazançlar. ama bir taraftan bu düşünülürken diğer taraftan maalesef dediğimiz gibi çok düşük ücretler gündeme geliyor.

Türkiye de maalesef bir işsizlik sorunu var. bizler kendimizi ne kadar bulunmaz hint kumaşı gibi görürsek o kadar eksi ye gidiyor diğer taraftan. şuan deli gibi osgb açılıyor.geçen bir yerde gördüm; günde 2 tane (veya 2 günde 1 tane) osgb açılıyormuş. ben geçen sene sertifika aldım.sertifika numarası 8000...aralıkta sertifika alan arkadaş 12000 numaraya sahip. osgb nin yanıın da maalesef aynı şekilde hızlı bir şekilde uzman sayısı artıyor. ee herkes işini iyi yapmaya çalışmıyor.para olsunda nasıl olsun diyen insanlar var. şimdi dediklerinizi duyar gibiyim; "ama bu iş tehlikeli, mahkeme, hapis noktaları var" evet var.ama adam aç veya art niyetli, ne kazanırsam mantığında. 50 tl ye veya 100 tl ye bu şekilde rakamlar ortaya çıkıyor. yani bu noktaların 2 farklı sebebi var; biri ihtiyacı olan kişilerin para kazanma ihtiyacı durumu. diğeri art niyetli insanların para kazanma hırsı.iki grupta tehlikede.riskli çalışıyorlar. ama çalışıyorlar işte. çalıştığım firmanın pazarlamacısı geçen aynı şeyden bahsetti. firmalara eğitim için 150, risk analizi için 250 acil eylem planı için200 tl isteyen; bireysel çalışanlar, osgbler ve danışmanlık firmaları var.

Allah u teala sonumuzu hayr eylesin.
    amin.
  13. zendusi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    cekirge bir sıcrar iki sıcrar sonrası hheeeee malum
  14. fatihazap İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27076
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BUSEM İNŞAAT- GAMA
    Bizler görevimizi tam yaparsak inanın ki hokkabazlar cezalarını bulurlar
    Ah keşke bir iki hokkabaz sembolikte olsa ceza alsalarda anlasalar işin ciddiyetini...
  15. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    oda oda oda illede mesleki örgütlenme...yoksa işler dahada karısacak...