1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Neden beynimizde olur olmadık zamanda şarkılar çalar!

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 8 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sevmediğimiz, dalga geçtiğimiz şarkıların olur olmadık zamanlarda neden beynimizde çaldığıyla alakalı 4 teori atılmış ortaya.
  ''teorilerin ilki; bu durumun stres, yorgunluk, anksiyete gibi nedenlerden ortaya çıktığı üzerine. kendini koruma sisteminin ürünü kısaca. gerçek sorunlardan uzaklaştırarak algıyı dağıtma, beyni oyalama gibi işlevle karşımıza çıkmaktalar. bu tür durumlar özellikle obsesif kompulsif kişilik bozukluğu olan ya da yatkınlık gösteren kişilerde daha çok görülebilir diye ekliyor, teorinin sahipleri.

  ikinci teori, beynin tembelliği sevmemesi üzerine kurulu… beyin uğraşacak her hangi bir şeyi kalmadığında, aktif halde kalabilmek için hafızadan kolay tekrarlanabilecek bir müzik bulup, onunla oyalanmaya başlıyor. beynin sürekli aktif kalması insan türü için hayati bir öneme sahip. veri iletiminin sürekliliği bildiğimiz anlamda var oluşumuzun devamlılığını sağlamakta. peki, ama neden beyin, şiir, hikâye, herhangi bir filmden sahne, heykel seçmiyor da müziği seçiyor? bu soruya cevap olarak, kendi çapında müzik insanı egomla, pis pis sırıtmaktan başka bir şey yapamıyorum…

  üçüncü teori, parçaların beyinde takılı kalmasının aslında basit bir şartlanma olduğu yönünde. sürekli maruz kaldığımız seslere otomatik tepkiler veriyoruz. işin içine çağrışımlar da eklendiğinde kafamızda durmak bilmez bir döngü oluşuyor. her yerde karşımıza çıkan müzikler yaşadığımız an ile bir bağ oluşturup, o anın duygu durumuna girdiğimizde otomatik olarak içerde çalmaya başlıyorlar. ayrıca şans eseri örneğin, bir kedinin sesinden ya da kapı gıcırtısından, sürekli duyduğumuz parçaların bir notası çıkarsa beyin onu bütünleme ihtiyacı duyuyor.

  dördüncü ve son teoriye göre ise kafamızdan uzaklaştırmak istediğimiz düşüncelerle, takılı kaldığımız müzik aynı nedenden dolayı var. bir düşünceyi aklımızdan uzaklaştırmaya çalıştıkça veya bastırdıkça daha da belirgin hale geliyor. odağın, geçiştirilmeye çalışılan düşünce ve müziğin üstüne yoğunlaştırılması, onları aslında daha da belirgin kılıyor. onlar belirginleştikçe, zihin onları uzaklaştırmak için daha fazla odaklanıyor böylece yine kısır döngü oluşuyor.''

  benim favorim 2. teori:)
 2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Sanırım 1. teori..
  Maalesef teorinin de ötesinde. :D