1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ocak/2016’dan sonra iş güvenliği “mevzuat, değişiklik, uygulama ve ceza” (haberexen e. konyaligil)

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve ENGİN KONYALIGİL tarafından 16 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. ENGİN KONYALIGİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sağlık Bakanlığı
  OCAK/2016’DAN SONRA İŞ GÜVENLİĞİ “Mevzuat, Değişiklik, Uygulama ve Ceza”
  enginkonyaligil@gmail.com

  OCAK/2016 tarihi itibariyle iş güvenliği mevzuatlarında ciddi değişiklikler meydana gelecektir. Herkesin bildiği üzere iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma süreleri işyerlerinde artacaktır.Ayrıca İSG profesyonellerinin işyerlerinde geçirecekleri vakitlerde de artışa gidilecektir.

  Bu iki önemli değişiklikle beraber daha spesifik alanlar olan maden ve yer altı çalışmalarında da değişiklikler söz konusu olacaktır.

  İsterseniz yukarıda kısaca değinmeye çalıştığım konuları birer birer açıklayalım.

  İş Güvenliği Uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalışma süreleri

  6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun” 38. Maddesi, Kanunun geçiş sürecinde olarak tanımladığı işletmeler( 4857 sayılı Kn. Md.81 hariç Kamu ve 50 den az çalışanı olup az tehlikelide yer alan işletmeler)hariç tüm işyerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimiile çalışma zorunluluğunu getirmiştir. İşveren şayet kendi çalışanları arasında mevcut standart ve mezuniyette elamanının olması halinde isteğe bağlı kişiyle, şayet yok ise; dışarıdan hizmet alımı yaparak bu işlemleri yaptırması istenmektedir.

  01.01.2016 tarihi ve sonrası için geçerli olacak değişikliğe göre İSG prosyonelelrinin sahada çalışma süreleri ve sayılarında artışa gidilmiştir.

  Sahanın tozunu ve kokusunu alan birisi olarak iki farklı görüşün ağır bastığı söyleyebilirim

  Birincisi, İş güvenliği uzmanına olan ihtiyacın sayısal olarak artacağı (OSGB’lerin çalışma usullerine göre değişiklik gösterebilir.)

  İkincisi, uzman ve hekim ücretlerinde artışa gidilmesi ihtimaline istinaden işverenlere çıkacak faturanın artırılması.

  Ben acizane kendimce bir madde daha eklemek istiyorum. Bir kere bu işten en çok karlı çıkacak olan kesim çalışan kesim. İşini hakkıyla yapan uzman arkadaşım işyerinde daha çok vakit geçirerek çalışanın hangi şartlarda çalıştığını daha rahat sentezleyebilecek. Kaldı ki sahsım fiyatlarda çok ciddi artış veya azalış olacağını da düşünmemekte.

  Çünkü piyasa her zaman ticarete şu gözle bakar.

  “Çok mal, yüksek indirim.”

  ÇALIŞAN BAŞINA HİZMET SÜRELERİ (DAKİKA/AY)

  SINIF

  2015

  2016


  Uzman

  Hekim

  Uzman

  Hekim

  AZ TEHLİKELİ

  6

  4

  10

  5

  TEHLİKELİ

  8

  6

  20

  10

  ÇOK TEHLİKELİ

  12

  8

  40

  15

  Tablo 1: Engin KONYALIGİL


  ÇALIŞAN SAYISANA GÖRE TAM ZAMANLI GÖREVLENDİRME

  SINIF

  2015

  2016


  Uzman

  Hekim

  Uzman

  Hekim

  AZ TEHLİKELİ

  2000

  2000

  1000

  2000

  TEHLİKELİ

  1500

  1500

  500

  1000

  ÇOK TEHLİKELİ

  1000

  1000

  250

  750

  Tablo 2: Engin KONYALIGİL

  Yukarıda hazırladığım tablolarda da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi işyerleri ve çalışma hayatı için yeni bir dönemin başlangıcı sayılabilir.

  Bu tablolara ek olarak alacağımız diğer sağlık personeli çalışma durumları ise 10-49 çalışanı bulunan işletmelerde aylık 10 dk, 50-249 arasına15 dk, 250 den fazla çalışanı bulunan işletmelere ise 20 dk hizmet yükümlülüğü devam etmektedir. Tam zamanlı hekim görevlendirilen yerlerde de diğer sağlık personeli görevlendirmezorunluluğunun olmadığını hatırlatmakta fayda var.

  OCAK/2016’dan sonra 6331 sayılı Kanunun değişikliğe gittiği diğer alan: Maden ve yer altı çalışma sahası.

  Maden mevzuatında yapılan değişiklikle beraber yer altı çalışmalarında özelikle grizu ve yangına elverişli kömür yataklarının olduğu alanlarda işveren,tüm çalışanlarına oksijenli ferdi kurtarıcı sağlama yükümlülüğü getirilmiştir. Kullanılacak ferdi kurtarıcılar Dünya standartlarına uygun TSE belgeli olması aranacaktır. Ayrıca işveren maden içerisinde herhangi bir acil durum esnasında çalışanlarının ferdi kurtarıcıyı rahatlıkla değiştirmesi ve doldurması için depo alanları açması gerekecektir. Mevzuatta ferdi kurtarıcının özeliklerinden ve işverenin konudaki diğer sorumluluklarından oldukça uzun ve detaylı bir şekilde bahsettiği için kısaca değinmeye çalıştım.

  Madenlerde yapılan diğer değişiklik ise yer altı çalışanlarına yönelik takip sisteminin kurulmasıdır. Maalesef geçmiş dönemlerde oldukça üzücü bir şekilde tecrübe ettiğimiz üzere madenlerde yaşanan bir kazada en büyük problemin yer altında kalan çalışana ulaşma sorunu olduğu görülmüştür. Bu sebeple alınan karar gereği işveren;

  Yer altında ki çalışma alanları ve acil çıkış yollarına etkin ve kullanışlı bir takip sistemi oluşturma zorunluluğu getirilmiş, sorumluluğu yerine getirmeyene de para cezası öngörmüştür.

  Görüldüğü üzere Ocak/2016 dan sonra iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında yapılan değişikliklerde Soma ve Ermenek maden facialarının izlenimlerini görmek mümkün. Ayrıca dolaylı olarak yaşanan diğer kazaların İSG profesyonellerinin iş sahasında daha fazla vakit geçirmesi ile çözülebileceği görüşü Kanun hazırlayıcılarımız tarafından öngörülmüş…

  İnşallah; çalışan, işveren ve bu işten ekmek yiyen binlerce meslektaşım için yapılan değişiklikler ülkemizin ve piyasanın selametine olur.

  Vesselam.
  http://www.haberexen.com/ocak2016da...evzuat-degisiklik-uygulama-ve-ceza-2368yy.htm
  OCAK/2016’DAN SONRA İŞ GÜVENLİĞİ “Mevzuat, Değişiklik, Uygulama ve Ceza”
  enginkonyaligil@gmail.com
  OCAK/2016’DAN SONRA İŞ GÜVENLİĞİ “Mevzuat, Değişiklik, Uygulama ve Ceza”
  enginkonyaligil@gmail.com
 2. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sürekli bazı arkadaslar ertelensin diye çalışıyor ve yaymaya calısıyor bu resmen uzmanların hekimlerin köle düzeninde yok olması kullanılması demektir, bu kanun artık ertelenmemeli ve bimere yazılmalı dilekçeler genel müdürlüğe gönderilmeli toplu olarak
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  SÜRELERİN ARTMASI KALİTEYİ ARTTIRMAZ KALİTE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ YETKİSİNİN ARTMASI VE MAAŞINI DİREK HİZMET SUNDUĞU KİŞİDEN DEĞİLDE YEREL KURUMLARDAN TAHSİL ETMESİ İLE ARTAR. BİZ REHBERCİYE İHTİYACI OLAN BİR MİLLET DEĞİLİZ BİZİM TEPEMİZDE HER ZAMAN BİRİ OLACAK VE BİZİ DENETLEYECEK OLAY BU. UZMAN DOLAŞIRKEN TEK DOLAŞIR, MÜFETTİŞ GELİNCE İŞVERENLE DOLAŞILIR MİSALİ.. SOKAK ARASINDAKİ İNŞAATA 1 SAAT GİDERKEN OCAKTAN İTİBAREN 3 SAAT GİDECEKSİN. KALİTE Mİ ARTACAK BENCE HAYIR! SADECE KENDİMİZİ BİRAZ DAHA SAĞLAMA ALACAĞIZ O KADAR… BEĞENMEDİĞİMİZ OSGBLER ŞUAN SÖZLEŞMELİ FİRMALARIN YÜZDE 90 INA DOKUNMAKTADIR. ONLARI PİYASADAN SİLERSENİZ HEPİMİZ SİLİNİRİZ. BİREYSEL ÇALIŞAN BİR UZMAN OLARAK SÜRELERİN ARTTIRILMASINA TAMAMEN İSTİYORUM AMA ŞUAN DEĞİL. ÇÜNKÜ BAKANLIK OLARAK DAHA FİRMALARIN YÜZDE 50 Sİ BU HİZMETİ ALMAZKEN SÜRELERİ ARTTIRIP HİZMET ALAN FİRMALARI KÜSTÜRÜRSEN BU İŞ BİTER BİZDE BİTERİZ. HEE OSGBLER KÖTÜ MÜ BU İŞİ YAPIYOR ACELE ETMEYİN ŞUAN TÜM FİRMALARIN HİZMETİ ALMASI BAKANLIĞIN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ OLMALI ŞUAN DEĞİL AMA 10 YIL SONRA SIRA KALİTELİ HİZMET ALMAYA GELECEKTİR. HEPSİ ZAMANLA OLACAK AMA BİZ MİLLET OLARAK HERŞEYİN BİRAN EVVEL OLMASINI İSTİYORUZ ANCAK SONUNDA TÜM İŞİ BATIRIYORUZ MAALESEF
 4. Y.Hikmet Gulsesli İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  çok komik bir durum..osgb batarsa bizde batarız anlayışı kadar saçma bir düşünce olamaz..sadece ufak bir örnek A yada B ye zamanında deneyimsiz diye 1000-2000 lira arası teklif eden osgb ler batarsa bizdemi batacaz? o şekilde düşünen zihniyeti salla..hizmet alan firmalar küsemez..kanun bu boru değil..eninde sonunda yapacaklar..ben yapmıyorum diyemezler...osgb ise süre arttı ben oynamıyorum diyemez..osgb var olmak istiyorsa çalışanın maaşını artırır..aç gözlülük yapmaz..50 yere bakıyım..100 yere bakıyım derdinde olmaz..işini garantiye alır..az olsun sağlam olsun ama elbette para kazanacaktır..

  tüm firmalar zaten eninde sonunda bu hizmeti alacak..olay çok firmaya bakmak değil..10 yere bakıcağına 2 yere bak ama parasıda iyi olsun işinide iyi yap..10 yıl sonra kaliteli hizmet alacaklar demek..ben zaten kalitesiz iş yapıyorum demektir..
 5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Önce sen şu üslubunu düzelt. Adam gibi konuşmayı öğren ondan sonra işide kaliteyide senden öğreniriz.
 6. Y.Hikmet Gulsesli İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  adamlığı senden öğrenecek değilim çok şükür..bye bye
 7. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yahu osgb ler silinirse biz niye siliniyoruz? biz olmasak osgb sahipleri dükkan açan kapatan sade insanlar. hey Allah'ım ya Rabbim ya!
  osgb ler silinirse uzaylılar mı uzmanlık yapacak işyerlerinde.
  ben onu bunu anlamam. şurda bi tuş olsa. tuşa basınca tüm osgb ler uçup yok olup gitse, inanın 1 milisaniye düşünürsem. direk basarım o tuşa.
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İnanın tespitinize hayran kaldım. Özellikle uzaylılar örneğini mükemmeldi. Tuşa basıp olayı bitirmedeki hayal gücünüz james cameronun kıskandıracak nitelikte asdsfsfksjgks