1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Odyometre ile dozimetre arasindaki fark nedir ? tam kavrayamadim ?

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve AYDIN_06 tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sorum >>>>> ODYOMETRE İLE DOZİMETRE ARASINDAKİ FARK NEDİR ? TAM KAVRAYAMADIM ?

3-)Gürültü ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi
    yanlıştır?
    Cevap: 0 dB(A) düzeyi ses basıncının sıfır olması
    anlamına gelir

4-)Gürültü ölçümü sırasında ses düzeyini ölçen cihazlar desibel olarak hangisini ölçerler?
    Cevap:Sesin Basıncını

Sorum >>>>> 3 İLE 4 SORU ARASINDA DESİBEL SES BASINCINI ÖLÇÜYORSA 0 DESİBEL NEDEN SES BASINCININ 0 OLDUĞU ANLAMINA GELMİYOR?

Birde bilgisi olan varsa bana şu soruların yanıtını tek tek ayrıntılı yazabilirse çok sevinirim:

gürültünün kaynakta kontrolü

gürültünün kaynak ile alıcı arasındaki kontrolü

ve hangi ölçüm cihazı neyi ölçüyor ayrı ayrı

gürültünün alıcıda kontrolü bunların maddelerini yazabilecek arkadaş var ise çok sevineceğim şimdiden teşekkürler...
  2. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dozimetre dozaj ölçer odiometre ses
  3. umarım işinize yarar

Ekli Dosyalar:

4. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir iplik makinası ve bunun 7,5 saati aşacak şekilde çalışan bir operatörü olsun. İplik makinasının çıkardığı ses 85 desibeli geçsin. Operatör mesai saati boyunca da bunun gürültüsüne maruz kalmış olsun diyelim. Şöyle ki;

1-) İplik makinasına gürültü emici sistem (öyle birşey var mı yok bilmiyorum da sırf konu anlaşılsın diye yazıyorum) taktırırsınız, bunun adı GÜRÜLTÜNÜN KAYNAKTA KONTROLÜ olur.

2-) Operatörün gürültüye maruziyet süresini azaltmak istersiniz, günde 7,5 saate indirirsiniz çalışma süresini, bunun adı GÜRÜLTÜNÜN KAYNAK İLE ALICI ARASINDAKİ KONTROLÜ olur.

3-) Çalışma saatleriyle oynamazsınız, bunun yerine çalışana kulaklık verirsiniz, bunun adı da olur GÜRÜLTÜNÜN ALICIDA KONTROLÜ.
  5. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Çalışma Süresi ALICIDA KONTROLDÜR.GÜRÜLTÜ İLE ALICI ARASINDAKİ KONTROL değildir.Yanıtınız için Teşekkür ederim Enes Bey

Fakat daha ayrıntılı yani kavram oalrak değilde mesela şu şekilde

Kaynakta kontrol

- Kullanılan makinelerin gürültü düzeyi düşük makineler ile değiştirilmesi

- Gürültü düzeyi yüksek olarak yapılan işlemin az gürültülü işlemle değiştirilmesi

- Gürültü kaynağının ayrı bir bölmeye alınması

Diğerlerinide bu şekilde Maddeler halinde istiyorum siz sadece tek bir tane önlemin kontrolünü baza almışsınız ama yardımlarınız için çok tşk ederim.Bana Örnekte Görüldüğü gibi

KAYNAKDA KONTROL ÖNLEMLERİ , ALICIDA KONTROL ÖNLEMLERİ,KAYNAKLA ALICI ARASINDAKİ ÖNLEMLER yukarda görüldüğü gibi maddeler halinde gerekli
  6. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Teşekkürler Ezel Hanım
  7. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Ezel Hanım ben Şu Şeklde Notlarınıza Bakarakta Yorumlarım Eksiklik Yada Benim görüşümde yanlışlıklar varsa veya eklemek istedikleriniz varsa uyarırsanız sevinirim.Hata yapma olasılığım azaltmış olurum. Elinizde göndermiş olduğunuz kaynağa bağlı olarak diğer yönetmeliklerle ilgili diğer serileride varmıdır paylaşırsanız çok sevinirim çok hoşuma gitti notlar.

Gürültü Kaynağında Alınması Gereken ÖNLEMLER(Kontrolü)

- Kullanılan makinelerin gürültü düzeyi düşük makineler ile değiştirilmesi

- Gürültü düzeyi yüksek olarak yapılan işlemin az gürültülü işlemle (yöntemle) değiştirilmesi

- Gürültü kaynağının ayrı bir bölmeye alınması

- Gürültü Emici Aletlerin Araç Gereçlerin Kullanımı

Gürültünün Kaynak İle Alıcı Arasındakiv ÖNLEMLER (Kontrolü)
    -Tavanın ve duvarın ses yutucu malzeme ile kaplanması” (Yalıtım- Teknik yol önlemi-Yapı Elemanları yoluyla önleme tekniği)

-Gürültü Kaynağını Kapalı Sistemler İçine Alınması

-Ses Bariyerlerinin Kullanılması

-İzolasyon , Yalıtım

-Kalın Duvarların Kullanımı

-Titreşim Yalıtıcılarının Kullanılması

-Zemini Sağlamlaştırmak (Titreşimi Azaltır )

-Borular Arası Esnek Bağlantılar Kullanmak

-Makinelerde Ses Yalıtıcı Kabinlerin Kullanımı

Gürültünün Alıcıda Kontrolü
    -Gürültüye Maruz Kalma Süresini Azaltmak
    -Kulak Koruyucularının Kullanımı

Birde 2 soru üzerinde takıldım doğrusunu söylemek gerekirse kafam karıştı bu konuda sorunun birinde

Gürültü ölçümü sırasında ses düzeyini ölçen cihazlar desibel olarak hangisini ölçerler?

Cevap:Sesin Basıncını cevabı verilmiş

Diğer bir Soruda ise

Gürültü ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi
    yanlıştır?
    Cevap: 0 dB(A) düzeyi ses basıncının sıfır olması
    anlamına gelir cevabı verilmiş

aklıma takılan soru şu madem 1. sorudaki gibi Ses düzeyi desibel olarak ses basıncına denk geliyor ve onu ölçüyor.neden diğer soruda SIFIR desibel ses basıncının sıfır olması anlamına gelmiyor bunda bi tezatlık sezdim.ama her iki cevapta dogru olarak verillmiş.

8. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tam anlıyamadım biraz daha açarmısınız

yani anladığım kadarıyla sesin desibel şiddetini ölçen odyometre
    fakat sesin kişide yarattığı maruziyeti kişi üzerindeki etkisini ölçen alet Dozemetre doğrumu anladım?
  9. logaritmik ifade de 20 mikropascalın 0 (sıfır)db le eşit olması mantığından yola çıkılmış olabilir mi?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Kasım 2013 ---
    yani aslında sıfırlanmıyor ses basıncı
  10. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    S
    Sanmıyorum eğer öyle ise de bana biraz mantıksız geliyor çünkü soruda hatta bu verdiğim 2 soruda sınav sorusu soruda desibel ifadesi olarak desibel cevabı verilmiş diğer sorudada 0 desibel ses basıncının 0 olması anlamına gelmez demiş desibel ses basıncıysa o desibel nasıl ses basıncının 0 oldugu anlamına gelmıyor :(:( 20 mıkro pascal =2 x 10 üzeri -5 pascal o desibelin denkliği onunla alakalı olacağını sanmıyorum

Ezel hanım bana gönderdiğiniz bu notun aynı kaynaklara ait diğer haftaları varmı elinizde yani diğer yönetmeliklerle olan kısımları ?
  11. umarım işinize yarar :))

Ekli Dosyalar:

12. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yaramaz olurmu ezel hanım çok teşekkür ederim yardımlarınız için fakat gürültü dışındaki yönetmelikler konularla ilgili aynı kaynağa ait notlar varmı elinizde gönderilenler sadece gürültüye ait notlar
  13. ..
    diğer ders notları ile mi ilgi istemiştiniz.ben gürültü ile ilgili dökümanları paylaştım yalnızca
    Konu başlığınız gürültü olduğu için öyle algıladım diğer ders notları sınavı hazırlık başlığı altında mevcut onlardan farklı pek not yok açıkcası elimde:(

Ekli Dosyalar:

14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

sıfır olsa dahi hiç bir zaman sıfır olmaz 2x10 i-5 dir.
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başlığa ithafen,

Odyo testi, işitme testinin yapıldığı belirli frekans (kalın-ince) ve belirli şiddetlerde (basınç veya volüm) de her iki kulağa ayrı ayrı ses vererek kişinin işitme kaybının testi, odyometre de bu işi yapan cihazın adıdır.

Dozimetre, kişinin çalışma sırasında maruz kaldığı gürültü, toz, radyasyon, titreşim gibi aklınıza gelebilecek her türlü dış etkiyi ölçüp takip eden alete denir. Bunlar tabi ki ayrı ayrı cihazlar.
  16. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

ezel hanım yardımlarınız için çok teşekkür ederim ordaki notlar pek güncel değil ve ayrıntı içeriyor ama yinede faydalanmak adına güzel paylaşımlar yapılmış onlar elimde mevcut fakat bu gönderdiğiniz notlar ezberleme değilde işin mantığını kavramak adına çok hoşuma gitti aynı kaynağa ait diğer yönetmelik notları olsaydı daha süper olurdu.Gürültü konusunu bitirdim çok şükür teşekkür ederim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Kasım 2013 ---

Teşekkür ederim bu daha iyi oldu özetle anladıgım kişisel basınç şiddetinin maruziyet derecesini ölçen alet odyometre

ortamdaki gürültünün desibel karşılığı olarak şiddetini ölçen alet odyometre yapılan işitme testine ise odyo testi denir. Number One Perfect Tşk
  17. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Aklıma gelmişken Herz(Hz) Desibel( dB(A) ve Pascal bu 3 değer birbirleri arasında nasıl birim olarak çevrim hesaplanabilir.

Birde dB(A) dB(C) ve diğer türleri arasında değer çevrimleri söz konusumu. Eğer Söz konusu ise birbirlerine nasıl çevrilebilir ?
  18. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

hayır yanlış anladınız veya ben anlatamadım. Bunların birbiri ile hiç alakası yok birisi herhangi bir insanın kulaklarında işitme kaybı var mı yok mu diye yapılan bir sağlık tarama testidir odyo ölçümü. Dozimetre tamamen başka bir şey, dozimetre ile çalışan bir insanın çalışma sırasında ne kadar gürültüye maruz kaldığını ölçersiniz.