1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ofis çalışanlarının radyo frekansı maruziyetini nasıl ölçeriz?

Konusu 'Çalışma Ortamı ve Ölçüm,Analizler' forumundadır ve Burcu Gökmen tarafından 31 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba,
    ofis çalışanlarının radyo frekansı maruziyetini nasıl ölçeriz? bu işi yapan pek firma bulamadım, ölçümü cihaz alıp kendimiz mi yapmalıyız?
  2. EMRAH İBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84371
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba,

Ben çalıştığım firmam da ''Elektro Manyetik Alan Ölçümü'' yaptırıyorum.TÜRKAK'dan akredite bir çok firma bu bu ölçümleri yapabiliyor.Belki işinize yarar diye paylaşmak istedim.
  3. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. öznur furkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ofis çalışmalrında radyo frekans ölçümü yaptırmak mı gerekiyor ?mevzuata hangi maddeye göre ve hagi rsik istinaden Manyetik alan ölçümü ofis içinde gereklimi, radyo frekans yüksek çıksa ne gibi zaraları var bilgilendirirseniz sevinirim . Manyetik alan ölçümü için manyatik alan oluşturan bir cihazın kullanılıyor olması gerekmez mi?
  5. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    zorunluluk yok ancak uzman ve/veya hekim gerekli görültüğü takdirde tehlike oluşturabilecek unsurlardan şüphelendiği taktirde iş verenden yapılmasını talep edebilir illa herşey için zorunluluk aranmasına gerek yoktur. uzman veya hekimin şüphelendiği durumu değerlendirmek adına bu ve benzeri ölçümleri talep etmek istemesi çıkacak durum tehlikesiz dahi olsa ortaya koymak adına normaldir. siz isteyin yazın işveren yapmasın
  6. EMRAH İBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84371
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yasal olarak 6331 sayılı yasanın 4.maddesinde işverenin yükümlülükleri içerisinde şu ibare yer almaktadır:

''Mesleki risklerin önlenmesi,eğitim ve bilgi verilmesi dahil her türlü tedbirin alınması,organizasyonun yapılması,gerekli araç ve gereçlerin sağlanması,sağlık ve güvenlik
    tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.''

Buradan hareketle çalışma alanınızda elektro manyetik alan oluşumuna neden olabilecek makine veya cihazlar var ise manyetik alan ölçümü yapılması yukarıda belirttiğim maddeye göre uygun olacaktır.Konu ile ilgili yapılan bir çalışmada çok sayıda bilgisayarın bulunduğu ofis ortamlarında elektro manyetik alan oluşabileceği ve bu alanın özellikle hamilelerde düşüklere neden olabileceği belirtilmiştir.Bu durum kesin yargı oluşturmamaktadır.Ancak mevcut durumun iyileştirilmesi için bir fikir vermesi bakımından önemlidir.

İyi çalışmalar.
  7. tarmagan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Aynı durum ile bende karşılaştım. Firmamda ki elektromanyetik alanın ölçümü ve çözüm önerileri için aşağıdaki firma ile çalıştık.Bu konuda bir çok çözüm sunuyorlar. İncelemenizi tavsiye ederim.
    http://pastelyasam.com/
  8. Ali Fizik İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31838
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ofis çalışanları neden hep yorgun?
    Ofis çalışanlarının sürekli yorgun hissetmesinin sebebi uykusuzluk veya ağır öğle yemeği değil. Bu faktörler de etkili olsa da asıl sebep oksijen azlığı!
    ABD’li bilim adamları ofis ve sınıflardaki yüksek karbondioksit miktarının çalışanları yorgun hissettirdiğini belirtti.

Ofisteki karbondioksit miktarı açık havada olandan çok daha fazla. Düzgün havalandırma söz konusu olmayan ofislerde çalışanların nefes alışverişi sebebiyle bu oran zararlı seviyelere çıkabiliyor.

Araştırma dahilinde uzmanlar ofis, sınıf, toplantı odaları ve açık havadaki karbondioksit miktarını ölçümledi. Tahmin edilebileceği gibi en yoğun karbondioksit toplantı odasında kaydedildi. İnsan sağlığını tehdit etmese de yüksek seviyelerde karbondioksit karar verme mekanizmalarını olumsuz etkiliyor ve yorgunluk yaratıyor.

Ofis çalışanları sadece oksijen yetersizliğine değil elektromanyetik etkiye de maruz kalmaktadırlar. Gün içerisinde sıkça kullanılan ve elektromanyetik radyasyon yayan araçlar yaşama kolaylık sağladığı gibi sağlığa da zararlı etkiler yapabiliyor. Elektromanyetik kirliliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Çevremizde sürekli elektromanyetik radyasyon yayan ve kirlilik oluşturan fiziksel bir etki altında kalıyoruz. Elektromanyetik radyasyonun şiddeti az bile olsa zaman içerisinde hafıza kaybı, alzaymır, parkinson gibi birtakım hastalıklara neden olabiliyor. Son zamanlarda beyin tümörü nedeniyle beyin kanserine yakalanmada artışların söz konusu elektromanyetik kirlilikten olabileceği bilim adamları tarafından da vurgulanıyor. Bu nedenle ölçümlerin yapılması ve sonuçlarına göre gerekli önlemlerin alınması tüm çalışanların yararına olacaktır.
  9. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir hastanenin biyokimya bölümündeki bir makine yakınındaki radyonun frekanslarını etkiliyor, frekanslar birbriine karışıyordu. Daha sonra bu birimdeki uzman doktorların çocuklarının engelli olarak doğduğunu gözlemledim. Bu bölümde radyoloji cihazları yoktu, vakalar kanser değil engelli doğumdu. Elektromanyetik dalga ölçümleri bu anlamda oldukça önemli.
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    makine iyonize radyasyon mu yayıyor?
  11. tarmagan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ersin bey merhaba,

Makineler iyonize radyasyon yaymaz. Non iyonize radyasyon yayar.
    Non iyonize=elektromanyetik radyasyondur.

Elektirkli cihazlar ve kablosuz erişim araçları elektromanyetik radyasyon yayıyor ve ofislerde çalışanlar için meslek hastalığı riski oluşturuyor.
  12. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Valla bizim binada 34.5 kVA lık trafo var.
    Baya bir araştırdım bu noniyonize radyasyon olayını. Doğru düzgün açık kaynak yok. Bir sürü makale var. Makalelere dayanarak da işverene bir şey yaptıramazsınız.
    Eletrikçilere sordum, bilen yok. Elektrik mühendisine sordum, bilmiyor.
    Sonra bir İş Müfettişine sordum.
    O da, "radyasyon açısından zararsız, radyasyon elektrik üretim tesislerinde ve açık hava iletim hatlarında olur. Şehir şebekesine gelene kadar dağılır" dedi.
    Ben de ne yapayım en sonunda onu referans aldım.
    Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan adam getirtip rezil olmak var işin ucunda :))
  13. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    yazdıklarınızı bende biliyorum Funda adlı üye engelli doğumlardan bahsetmiş,iyonize olmayan radyasyon engelli doğumlara neden olmaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2016 ---
    yanlış söylemişler her elektrikli cihaz belli bir HZ frekansı yayar bu elektrik şebekesinde 50 hz civarı iken , kablosuz telefon-wifi gibi cihazların yaydığı radyo frekansları( Hz leri daha yüksektir).Elektromanyetik alan ölçümleri bu konuda akredite ve isgüm yetkili ölçüm laboratuvarlarına yaptırabilirsiniz